Ja osobne som zástanca prírodnej medicíny, tabletky neužívam... Som proti farmaceutickým spoločnostiam a divým sa ludom, ktorí do seba pchajú ibalginy a podobné somariny. Je to samozrejme iba môj názor a nechcem tým povedať, že ak je niekto vážne chorý má si robiť čajíky :-D

Liečivé rastliny sú divo rastúce alebo pestované rastliny obsahujúce v koreňoch, listoch, kvetoch rôzne fyziologicky účinné látky (alkaloidy, glykozidy, éterické oleje, horčiny, slizovité látky a pod.) a používané na liečenie, fytoterapiu. Mnohé liečivé rastliny sú jedovaté, ak sa použijú vo vyššej koncentrácii. Používajú sa čerstvé, sušené alebo inak spracované, napr. ako čaj (odvary, nálevy), obklady, výplachy, alebo na výrobu galenických prípravkov a liečív.

Je známych asi 10 000 liečivých rastlín.


SPRACOVANIE BYLINIEK:
Zber

Predpokladom zberu liečivých rastlín je ich presné poznanie. Najlepšie liečebné účinky majú čerstvo nazbierané rastliny. Na zimu si robíme neveľkú zásobu sušených rastlín. Zbierame ich v čase najvyššieho obsahu účinných látok :

kvety - začiatkom kvitnutia
listy - pred kvitnutím a po kvitnutí
korene - včasne zjari alebo v jeseni
plody - v čase dozrievania Trháme len zdravé, čisté rastliny bez parazitov a bez chemických prípravkov. Zbierame ich za slnečných dní v suchom stave, nezarosené.

Sušenie

Bylinky sušte čo najskôr po nazbieraní. Rastliny sa pred sušením neumývajú, len sa nadrobno porežú. Potom ich voľne uložíme na plátno alebo papier a sušíme v tieni alebo vo vzdušných, teplých priestoroch, podľa možnosti rýchlo. Teplota by nemala prekročiť 35 stupňov.

Príprava čaju

Čerstve byliny narežeme a dáme ich v predpísanom množstve do skleneného pohára. Vodu necháme zovrieť, odstavíme ju a pripravené rastliny zalejeme. Čerstvé byliny lúhujeme len veľmi krátko - stačí pol minúty. Čaj musí byť celkom jasný : jasnožltý alebo jasnozelený. Suché byliny lúhujeme o niečo dlhšie.

Tinktúra

Tinktúry sú výťažky rastlín ziskané pomocou 38-40% žitného alebo ovocného liehu. Fľaša sa voľne naplní určitou bylinou a zaleje sa liehom. Dore sa uzavrie a dá sa na teplé miesto na 14 alebo viac dní, častejšie sa pretrasie, nakoniec sa scedí a zvyšky sa vylisujú.

Čerstvá šťava

Použáva sa po kvapkách alebo sa ňou navlhčujú choré miesta na tele. Získava sa na odšťavovači, v ktorom sa rastliny rozdrobia a vylisujú.

Masti

Rozohrejeme 500 g masti ako pri vyprážaní. Do takejto horúcej masti dáme byliny a krátko ich popražíme. Potom masť zakryjeme a dáme na chladné miesto. Na druhý deň len prihrejeme, prefiltrujeme cez ľanové plátno a ešte teplú naplníme do pripravených fľaštičiek.

Olej

Bylinami naplníme fľašu až po hrdlo, zalejeme za studena lisovaným olivovým olejom a necháme 14 dní na slnečnom mieste.

Úplný kúpeľ

Byliny macerujeme cez noc v studenej vode. Na druhý deň prihrejeme a vlejeme do vody pripravenej na kúpeľ. Kúpeľ má trveť 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode.

Sedací kúpeľ

Postupujeme ako pri úplnom kúpeli. Voda na kúpanie musí siahať nad obličky.