Zlatá stredná cesta vyhovuje ekonomickému optimu

14. máj 2018

Ako vybrať stavebný materiál a z  čoho si postaviť dom, aby spĺňal stále prísnejšie nároky na znižovanie energetickej náročnosti budov? Finančné náklady na stavbu nízkoenergetického a pasívneho domu sú, samozrejme, rozdielne.

Nedá sa ísť do extrémov, pretože to vo výsledku znamená veľa peňazí navyše. Za ekonomické optimum na výstavbu takého domu sa považuje stred medzi požiadavkami na štandard nízkoenergetického a pasívneho domu, teda ročná spotreba na vykurovanie jedného štvorcového metra podlahovej plochy okolo 30 kWh.

Vedieť, kde stavať a koľko chceme investovať

Aby sme získali čo najpresnejšie informácie o tejto problematike, požiadali sme o názor Ing. Pavla Heinricha, produktového manažéra spoločnosti HELUZ„Ak sa máte rozhodnúť pre nejaký konkrétny dom, tak to závisí od dvoch faktorov – akú chcete dispozíciu domu a koľko peňazí na to máte.

Ak chcete mať čo najnižšie náklady pri užívaní domu, je nutné ho postaviť kvalitne a rozhodnúť sa pre typ – pasívny dom. Rozdiely v nákladoch medzi nízkoenergetickým a pasívnym domom predstavujú cca 10 až 15 %.“

Nízkoenergetický i pasívny dom musí mať presné parametre

„Rád by som poznamenal, že nízkoenergetický štandard ponúka množstvo stavebných firiem, ale v skutočnosti tieto domy nízkoenergetické nie sú. Ak nemajú dobré tepelnoizolačné parametre obvodových konštrukcií, okná s trojitým zasklením a nie sú vybavené núteným vetraním s rekuperáciou tepla, tak pravdepodobne o nízkoenergetické domy vôbec nejde.“

Slová odborníka o tom, z čoho postaviť pasívny dom

„Ak mám odpovedať na otázku, z čoho stavať pasívne domy podľa smernice Zelená úsporám, tak hovorím iba z tehál HELUZ Family 50 2in1, prípadne 44 2in1. Nízkoenergetický štandard možno dosiahnuť s tehlami radu Family 2in1 50, 44, 38 a Family 50, 44.

Výpočet ďalších stavebných prvkov a materiálov od spoločnosti HELUZ vhodných na stavbu pasívneho domu je ešte omnoho širší, ako tu konkrétne uvádzam. Môžem povedať, že máme komplexný sortiment výrobkov pre všetky druhy stavieb – rodinné domy, bytové domy i pre všetky druhy domov v rôznych energetických štandardoch.“

Toľko slová odborníka o voľbe materiálu nielen na stavbu pasívneho domu.

Ing. Pavel Heinrich