Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Záujemcovia o dotáciu na zateplenie domu potrebujú správny projekt

Pre pridelenie dotácie z vládneho sociálneho balíčka musí žiadateľ splniť niekoľko požiadaviek. Výšku príspevku okrem iného ovplyvňuje aj projekt vyhovujúci novej legislatíve platnej od 1.1.2016.

Sociálny balíček je príležitosťou zlepšiť energetickú hospodárnosť slovenských rodinných domov, ktoré dlhodobo zaostávajú za bytovými domami. Je to možné docieliť celkovým zateplením fasády, strechy, deliacich prvkov medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom a tiež výmenou pôvodných okien a dverí rodinného domu. Dotácia je určená vlastníkom rodinných domov na území Slovenska, ich domy boli dané do užívania aspoň 10 rokov pred zateplením a majú celkovú podlahovú plochu najviac 150, alebo 250 m2 pri dvoch podlažiach. O spätné vyplatenie príspevku môžu žiadať aj majitelia domov, ktoré boli zateplené po 1.1.2015 a nebola im poskytnutá štátna podpora.

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na zateplenie rodinného domu bude zverejnená na stránke www.zatepluj.sk v prvom štvrťroku 2016, najmenej jeden mesiac pred termínom na predkladanie žiadostí o príspevok. Záujemcovia teda majú ešte dostatok času na prípravu potrebných dokumentov. Patrí medzi ne list vlastníctva, doklad o odovzdaní rodinného domu do užívania,  projektová dokumentácia zateplenia vrátane energetického hodnotenia, položkový rozpočet zateplenia domu, doklady o úhrade nákladov, fotodokumentácia zateplenia rodinného domu. „Úspešné vybavenie žiadosti si tiež vyžaduje použitie certifikovaného zatepľovacieho systému na obvodové steny,  realizačnú firmu s platnou licenciou na zhotovovanie zateplenia obvodových stien (ETICS)a splnenie požiadaviek tepelnoizolačných vlastností domu podľa STN 73 0540-2,“ dodáva Peter Robl zo spoločnosti Knauf Insulation.  Samotnú realizáciu projektu je teda vhodné zveriť osvedčenej  realizačnej firme s dobrými referenciami.

Žiadateľ o dotáciu môže získať do 5000 eur podľa dosiahnutých tepelnotechnických vlastností a 1000 eur podľa potreby tepla na vykurovanie. V príspevku je zahrnutý tiež náklad na projekt, energetické hodnotenie a certifikát v maximálnej výške 500 eur. Úloha projektanta je pri žiadosti dôležitá, pripravuje projektovú dokumentáciu, ktorá sa pri prideľovaní príspevku hodnotí. Mnohí projektanti sa na nové požiadavky vopred pripravili. „Vyššie požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti slovenských budov boli plánované už od roku 2012 a tak mnohí absolvovali školenia u inštitúcií a výrobcov stavebných materiálov,“ vysvetľuje Peter Robl. Záujemcovia o vypracovanie stavebného projektu ich môžu nájsť  aj na webovej stránke www.ecose.sk.

Dôležitý je aj výber tepelno – izolačného materiálu. Výška príspevku je závislá od súčiniteľa prechodu tepla stavebných konštrukcií, teda aj kvality a hrúbky tepelnej izolácie. Najvyšší príspevok majiteľ domu dostane pri splnení požiadaviek platných od 1.1.2016. Pri splnení parametrov platných do 31.12.2015, bude príspevok nižší. „Od 1.1.2016 si legislatívne požiadavky vyžadujú  väčšiu hrúbku zateplenia oproti  norme z minulého roku,“ pripomína Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. Pri projekte sa vlastník môže rozhodnúť, aký druh izolačného materiálu sa použije. Pri výbere  minerálnej vlny môže získať okrem tepelného komfortu aj ďalšie výhody – prievzdušnosť konštrukcie, ochranu proti hluku a vďaka jej nehorľavosti aj proti požiaru. Nevyhnutné je tiež zateplenie strechy. Pre kvalitnú šikmú strechu je potrebná  vzduchotesnosť, len tak je možné zabezpečiť, aby tepelná izolácia spĺňala svoju funkciu tak, ako má.  Základom tepelnej pohody pod strechou je tepelná izolácia, to znamená  izolačný materiál v dostatočnej hrúbke. Pri malej hrúbke a nedostatočnom prekrytí môže dôjsť ku vzniku tepelných mostov, ktoré sa prejavia pásovou kondenzáciou v mieste krokiev. S kondenzáciou sú spojené ďalšie nepríjemné úkazy, ako je kvapkanie vody a vznik plesní.  Minerálna vlna sa optimálne prispôsobí medzerám v strešných krokvách a nerovnostiam. Táto zdravá izolácia prispieva k lepšej kvalite vzduchu v interiéri.

Na trhu je aj ekologická rada minerálnej vlny vyrobená bez použitia formaldehydu, fenolov.  Táto zdravá izolácia prinesie nielen úsporu tepla a pohodlné bývanie, ale aj izoláciu pred hlukom a zdravšiu klímu v interiéri. Do 29. februára záujemcovia navyše majú príležitosť na nákup minerálnej izolácie s Ecose Technology za zvýhodnenú cenu.

Viac informácií : aplikačný manažér Karol Tužinský 0907 832 420, karol.tuzinsky@knaufinsulation.com

Pridané 15. feb 2016  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 15. feb 2016