Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Vyrušuje vás hluk v byte? Sadrokartónové systémy môžu pomôcť

Redukcia hluku v bytových domoch je často dôležitou požiadavkou obyvateľov. Jedným z najúčinnejších, ale aj najlacnejších prostriedkov, ako redukovať takýto hluk, je kombinácia sadry a kartónu v podobe sadrokartónových dosiek.

Hluk na nás útočí celý deň zo všetkých strán. Jedným z orieškov, ktoré majitelia bytov rieša je otázka, ako si vytvoriť oázu pokoja a relaxácie.

Najviac sledovanou z tohto pohľadu je norma vzduchovej nepriezvučnosti. Označuje sa všeobecne Rw a jej hodnoty sa udávajú v decibeloch. Čím vyššia je Rw, tým je na druhej strane konštrukcie väčšie ticho. Parametre vzduchovej nepriezvučnosti sú u konštrukcií priečok zo sadrokartónovými doskami neporovnateľne lepšie ako u štandardných múrov rovnakej hrúbky.

 

 

 

Popis Hluku

Intenzita

Pôsobenie na ľudský organizmus

Tichá miestnosť, les

10 – 20 db

Neruší

Rušná miestnosť cez deň

25 – 35 db

Mierne ruší

Normálna reč

50 – 60 db

Znižuje psychickú pohodu

Hlasná reč, TV, rádio

70 db

Narušuje sústredenie, znižuje duševnú výkonnosť

Doprava, rušná križovatka

90 db

Poškodenie sluchu pri dlhšom pôsobení

Prah bolesti

140 db

Poškodenie sluchu pri krátkodobom pôsobení

Ochrana pred hlukom

Prvým stupňom ochrany proti hluku sú sadrokartónové dosky Knauf Red Piano. Ich použitím v konštrukcii získate zlepšenie vzduchovej nepriezvučnosti o 3 dB oproti klasickým doskám. To je pre normálny chod domácnosti úplne dostačujúce, ak sused nie je práve fanúšikom rockovej muziky a nehrá pri tom na elektrickú gitaru. Doska Knauf Red Piano v základnej priečke W112 (s hrúbkou 150 mm) dosahuje vzduchovej nepriezvučnosti Rw 59 dB, čo pre porovnanie zodpovedá napríklad 240 mm hrubé omietnuté masívnu konštrukciu.

Sú však aj situácie, keď sú budovy postavené tak, že počujete aj hlasnejšiu televíziu, pustené rádio a rozhovory u susedov. V takom prípade je lepšie siahnuť po nadštandardnej ochrane, ktorú ponúkajú dosky Knauf Diamant. Tu získate nepriezvučnosti Rw 63 dB , čo parametrovo zodpovedá 300 mm hrubej masívnej konštrukcii. Doska Knauf Diamant je ťažšia a akusticky výkonnejšia, má však ešte ďalšie výhody. Je veľmi pevná, tvrdá a utlmí výborne aj nízke frekvencie, ktoré bývajú pri tlmení problematické.

Ak je však hlučnosť výrazná, napríklad sused cvičí každý deň hodiny hru na piano, potom je pre Vás pravým riešením unikátny akustická doska Knauf Silentboard , ktorá patrí medzi špičku v akustickej výkonnosti. Tieto sadrokartónové dosky v sebe spájajú vysokú pevnosť a tvrdosť s húževnatosťou sadrovláknitej dosky. Navyše sa dajú ohýbať, takže sú vhodná aj na iné ako pravouhlé pôdorysy.

Pri plánovaní domáceho akustického komfortu by ste mali myslieť práve na vytvorenie čo najkvalitnejšieho prostredia, ktoré vás nebude unavovať. Zlepšenie parametrov  významným spôsobom skvalitňuje bývanie. Môžete tak dosiahnuť naozaj tichú domácnosť, v ktorej bude radosť bývať.

Viac informácií o akustických systémoch Knauf sa dozviete na www.knauf.sk.

Pridané 27. nov 2017  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 27. nov 2017