Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Výber hydroizolácie spodnej stavby netreba podceniť

Podceniť hydroizoláciu spodnej stavby sa nevypláca. Následkom je vlhnutie múrov, opadávajúca omietka, pleseň na stenách a v najhoršom prípade aj zaplavenie pivnice domu. Sú to nočné mory rodín, ktoré dom stavajú, ale aj tých, ktoré so zatekaním musia neskôr denne bojovať. Odstraňovanie pochybení je totiž často priveľmi nákladné alebo úplne nemožné. Dôležitá je prevencia.
Voľba správnej hydroizolácie spodnej stavby je preto kľúčovým rozhodnutím z hľadiska celej stavby a jej budúcnosti. Nie nadarmo sa hovorí, že ak má dom vydržať, musí mať poriadne základy.

Pozor na správny odhad hydrofyzikálneho namáhania: Miera hydrofyzikálneho namáhania je jedným z najdôležitejších kritérií pri návrhu vhodnej hydroizolácie spodnej stavby. A podceňuje sa najčastejšie. Či už ide o podcenenie miery namáhania zemnou vlhkosťou, voľne stekajúcou-gravitačnou vodou či tlakovou vodou. Výsledkom je nejedna zatopená pivnica či vlhký múr. Myslite preto na prevenciu. Ak bude potrebné ochrániť spodnú stavbu len voči zemnej vlhkosti, postačí aplikovať jednu vrstvu hydroizolácie. Ak aj voči tlakovej a stekajúcej vode, potrebné budú dve vrstvy. „Ak máte pochybnosti o tom, či jedna vrstva hydroizolácie nápor vody vydrží, konzultujte to s ďalším odborníkom či priamo s výrobcom hydroizolácie. Podľa hesla dvakrát meraj a raz rež. Hydroizolácia musí odolať dlhodobým podmienkam na mieste stavby,“ odporúča Ing. Jaroslav Vaňo, produktový manažér spoločnosti Icopal a.s., ktorá je svetovým lídrom v oblasti hydroizolácií budov od základov až po strechu.

Výber najlacnejšej alternatívy sa nevypláca: Obzvlášť pozor si dajte na aplikovanie asfaltovaných pásov, ktoré nie sú vhodné na izolovanie spodnej stavby. Projektant navrhuje izoláciu správne, realizátor však často v snahe ušetriť, alebo vyhovieť investorovi, zamení materiál za lacnejší. „Na kľúčové miesto, akým je spodná stavba, sa následne aplikuje materiál s nedostatočnými parametrami. Často potom nevhodný asfaltový pás nevydrží namáhanie, ktorému musí odolávať a nasleduje zatekanie do objektu,“ upozorňuje Ing. Vaňo.

Nepodceňte mechanické zaťaženie hydroizolácie: Napätie vznikajúce v stavebnej konštrukcii sa prenáša aj na hydroizoláciu. Práve ono môže byť príčinou jej mechanického poškodenia. Presakovanie vlhkosti však môže byť aj následkom akéhokoľvek poškodenia a natrhnutia asfaltovaných pásov počas stavebných prác. Hydroizolácia sa môže poškodiť aj pri vyčíňaní živlov. Vtedy dokáže spodná voda stavbu dvihnúť a hneď ako vody opadnú, začne stavba sadať. Hydroizolácia by mala byť odolná aj voči takýmto situáciám. „Návrh preto musí počítať s vysoko odolným asfaltovaným pásom. Odolným proti dynamickému prerazeniu a zároveň proti sadaniu základových pásov a iným pohybom podložia,“ dodáva Ing. Vaňo.

V dnešnej dobe je nutné hovoriť o kvalite hydroizolácií pre spodné stavby: V mnohých prípadoch totiž dochádza k jej značnému podceňovaniu, a následne k veľkým škodám na majetku. Na zhotovenie kvalitných zvislých aj vodorovných izolácií základových konštrukcií preto odporúčame nový asfaltovaný pás Fundament 4,0 Speed Profile® SBS. Má garantovanú hrúbku viac ako 4 mm, je vysoko odolný proti mechanickému poškodeniu a chráni stavbu aj proti radónu. Záruka sa vďaka jeho parametrom vyšplhala až na 30 rokov. Ide o nataviteľný hydroizolačný pás novej generácie, ktorý je z vrchnej strany chránený fóliou odolnou proti 6-mesačnému pôsobeniu UV žiarenia. Jeho spodná strana s hrebeňovým profilom umožňuje rýchlejšie a rovnomernejšie natavenie asfaltovaného pásu na podklad, pri oveľa menšej spotrebe plynu ako pri pásoch s hladkým povrchom. Vďaka špeciálnemu zloženiu má Fundament až o 100 percent väčšiu odolnosť proti dynamickému prerazeniu počas stavebných prác ako klasický asfaltovaný pás. Viac sa o bezpečnom systéme základov Icopal dočítate na www.zaklady.icopal.sk

Pridané 26. okt 2015  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 26. okt 2015