Viete, ako ušetriť na účtoch za plyn? Inšpirujte sa našimi radami!

20. apr 2018

Už aj malé zmeny návykov v rámci bežných činností v domácnosti vám dokážu ušetriť veľkú časť rodinného rozpočtu, ktorú bežne zaplatíte za energie. Prinášame vám inšpiratívne rady, ktoré vám pomôžu znížiť výdavky na spotrebu plynu. Ak teda doma vykurujete, varíte alebo ohrievate vodu plynom, určite si prečítajte naše efektívne odporúčania.

Malá zmena, veľký efekt

Začnite menšími zmenami pri varení. Ak to príprava pokrmu dovoľuje, varte v tlakovom hrnci – usporíte 15 až 50 % energie a až 30 % času. Skontrolujte tiež nastavenie plynového horáka – plameň má horieť rovnomerne modrým plameňom po celom obvode bez žltých špičiek a nesmie zhasnúť pri prepnutí z plného výkonu na minimum. Nerovné dno na hrnci môže pri varení zvýšiť spotrebu energie až o 40 %, odporúčame teda urobiť „inventúru“ hrncov a nádob na varenie.

Sledujte zľavy od dodávateľov plynu

Cena plynu na burze narástla už koncom minulého roka, čo zreteľne predznačuje nárast cien aj pre slovenské domácnosti. Nie všetci dodávatelia však ceny dvíhajú. Napríklad spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., (SSE) ako jeden z mála dodávateľov plynu na Slovensku ceny nezvýšila. Pre zákazníkov zároveň pripravila zľavy až do výšky 16 % oproti dominantnému dodávateľovi plynu, čo môže domácnostiam priniesť výraznú úsporu.  

Noví zákazníci získajú bonus na cestovanie  

Ak žijete v rodinnom dome, plynom varíte, zohrievate vodu aj vykurujete, zaplatíte za spotrebu u dominantného dodávateľa plynu ročne približne 1 650 eur. Vďaka zľave od SSE môžete ušetriť aj viac ako 100 eur za rok. Výhodou je aj to, že máte energie „pod jednou strechou“ a komunikujete iba s jednou energetickou spoločnosťou. Pre nových zákazníkov pripravila SSE aj špeciálny bonus, cestovný poukaz v hodnote 100 eur, ktorý sa dá uplatniť vo viac ako 200 hoteloch v Európe.

Viac informácií o zľave na plyn nájdete na www.sse.sk/vyhodnyplyn a ďalšie praktické rady na šetrenie energie si prečítajte na www.sse.sk/rady.