Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Veľkorysý priestor pre bývanie

Majitelia rodinného domu v okolí Bratislavy mali dosť vysoké požiadavky. Chceli dom s dostatkom priestoru pre bývanie, navyše s garážou a podpivničením. Mali jasnú predstavu, že má byť v jednoduchom a modernom štýle. A najmä nechceli, aby pre nich predstavoval zbytočnú finančnú záťaž pri výstavbe a následnom užívaní. Zo svojich požiadaviek našťastie nepoľavili a rozhodli sa stavať svojpomocne v pasívnom štandarde so systémom Ytong.Majiteľ mal so systémom Ytong už predchádzajúce dobré skúsenosti: „Mali sme už jeden rodinný dom postavený, následne sme z Ytongu stavali chalupu pri Malom Dunaji, takže pri ďalšom rodinnom dome sme vôbec neváhali,“ uvádza k svojmu rozhodnutiu pri voľbe materiálu.

„U tohto rodinného domu oceňujem, že majitelia dokázali svojpomocne postaviť architektonicky zaujímavý dom – nie je to bežný katalógový projekt. S výstavbou si skutočne poradili sami – z našich služieb využili iba výpočet materiálu pre stavbu. Mnoho stavebníkov sa na nás obracia aj so žiadosťou o pomoc pri založení rohov stavby a ďalšími službami. Tu bolo vidieť, že s výstavbou majú už skúsenosti,“ uvádza technický poradca Ytongu Ing. Marek Havier.Na ich rozhodnutí pre Ytong sa tiež podieľalo to, že ten predstavuje ucelený systém, ktorý je ideálny pre výstavbu svojpomocou a vďaka nemu je hrubá stavba homogénna. Pre výsledné tepelnoizolačné vlastnosti domu a zdravú klímu je práve homogenita zásadná. So systémom Ytong ju možno dosiahnuť aj bez veľkých nárokov na remeselnú zručnosť – má tú výhodu, že všetky diely sú plne kompatibilné a s rovnakým zložením. Nenastáva tak riziko tepelných mostov, ktoré vzniká v mieste napojenia rôznorodých materiálov. Dôležité je, že sa vlastnosti materiálu nemenia ani po inštalovaní rozvodov, čo prispieva k celkovej tesnosti obálky domu. Dokladom tohto faktu je najmä obľuba Ytongu v prípade pasívnej výstavby.

„Chceli sme mať kompletný systém, nekombinovali sme s inými prvkami od iných dodávateľov. Tým, že sme chceli dom v pasívnom štandarde, nebolo ďalej nad čím uvažovať. Ďalším vysoko zaujímavým faktorom pri rozhodovaní bol tepelný odpor tvárnic z tepelnoizolačnej série,“ doplňuje majiteľ domu.Dom je poňatý skutočne veľmi priestranne, čo zvyčajne býva spojené so zvýšenými nákladmi na prevádzku. V prípade pasívnej výstavby sa toho netreba obávať. „Dom splnil naše očakávania, čo sa týka úspornosti. Fakt, že naozaj bolo potrebne vykurovať len asi 6–7 dní v zime, hovorí za všetko,“ uvádza k rozhodnutiu stavať v pasívnom štandarde majiteľ.

Pridané 13. sep 2016  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 13. sep 2016