Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Vápenné omietky ako módny hit alebo múdrosť starých otcov?

Budovy utesňujeme stále viac a viac. Ale vieme aké to má pre nás následky?
Napriek tomu, že od čias prekúrených domov a neefektívneho vetrania neubehlo až tak veľa času, zatepľovanie budov a kvalita okien sú dnes samozrejmosťou. Pozabudlo sa však na jednu dôležitú vec. Na tých, ktorí v týchto domoch bývajú. So zmenou stavebnej konštrukcie totiž dochádza aj k zmene vnútorného prostredia.

(Zdroj: CandyBox-Images/Fotky&Foto)

Pri nedostatočne izolovaných stavbách dochádzalo cez netesnosti v konštrukcii k prirodzenej výmene vzduchu. V dnešných dokonale utesnených stavbách sa prirodzená výmena vzduchu „zastavila“, čo kladie zvýšené nároky na kvalitu použitých materiálov v interiéri. Bohužiaľ, ešte stále nie je samozrejmosťou, aby sa popri úspore energií riešili aj ďalšie faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú našu pohodu a zdravie pri bývaní: zabezpečenie dostatočnej výmeny vzduchu, uvoľňovanie škodlivých látok a udržiavanie správnej vlhkosti.

Recept našich starých otcov
Ak sa na chvíľu obzriete do minulosti, zistíte, že veľká časť stien bola omietnutá hlinenými omietkami a natretá vápnom. V tom čase neexistovali žiadne high-tech technológie na skúmanie materiálov, ale ľudia svojimi skúsenosťami prišli na to, ktoré materiály im dokážu zabezpečiť väčší komfort pri bývaní.
(Zdroj: Snake81/Fotky&Foto)

„Vápno patrí medzi najstaršie spojivá na výrobu mált, omietok a farieb. Dokonca aj jeho tradičná výroba ostáva pôvodná. Kvôli svojmu zloženiu a vlastnostiam je vápno v stavebníctve stále žiadané. Zásaditý charakter nevytvára živnú pôdu pre rast plesní a patogénnych mikroorganizmov. Práve kvôli jeho dezinfekčným účinkom sa steny v minulosti pravidelne natierali vápnom. Vápenné a hlinené omietky dokážu výrazne ovplyvňovať aj vlhkosť v interiéri.“, hovorí Tibor Blaško, quality manager spoločnosti Baumit.

Klima omietka v hlavnej úlohe
Baumit sa pri vývoji vnútorných omietok snažil využiť práve vyššie spomenuté vlastnosti omietok, ale zároveň neubrať na kvalite a jednoduchosti ich spracovania. Výsledkom je produktová rada Baumit Klima, ktorej hlavným predstaviteľom je vnútorná vápenná omietka Baumit KlimaWhite. Podľa výskumov omietka reguluje vlhkosť v interiéri až 3 x lepšie ako sadrové omietky a 1,5 x lepšie ako vápennocementové omietky, dokonca reguluje vlhkosť v interiéri porovnateľne ako hlinené omietky.
Sorpčné vlastnosti omietok (Zdroj: Baumit)

A na akom princípe funguje?
„Jedinečná príroda už „vymyslela“ všetko, preto aj pri vývoji Klima produktov hľadali ich tvorcovia inšpiráciu práve tam, pričom pátrali po prírodných štruktúrach, ktoré dokážu výnimočným spôsobom regulovať vlhkosť. Ideálnym vzorom sa stala morská špongia. Vďaka svojej jedinečnej štruktúre dokáže vzhľadom k svojmu objemu absorbovať obrovské množstvo vlhkosti, ktorú následne postupne odovzdáva späť do prostredia. Inými slovami – ide o dokonalú reguláciu vlhkosti, teda presne to, čo dokážu aj naše Klima omietky,“ vysvetľuje Petra Chebenová, produkt manažér spoločnosti Baumit.
Špongia Mychandre (Zdroj: mychadre77/Fotky&Foto)

Základom úspechu pri vývoji Klima omietok sa tak stalo nájdenie vhodnej kombinácie materiálov, ktoré po vyzretí omietky vytvoria fungujúcu špongiovú štruktúru, podobnú tej, ktorú poznáme z prírody. Veľké množstvo testov a laboratórnych meraní napokon prinieslo želaný výsledok v podobe kombinácie vápencového kameniva doplneného ľahkým perlitovým plnivom a ideálneho spojiva na báze vápna, doplneného malým množstvom bieleho portlandského cementu.

„Perlit dodáva omietke mikroporéznu štruktúru, vysokú paropriepustnosť, ako aj lepšie spracovateľské vlastnosti. Vápencové kamenivo a spojivo kombinujúce vápenný hydrát a malé množstvo cementu je zárukou dostatočnej pevnosti omietok. Obsiahnutý cement zároveň prispieva k vytvoreniu stabilnejšej mikroporéznej štruktúry umožňujúcej v maximálnej miere regulovať vlhkosť.
Vďaka zásaditému charakteru majú Klima omietky dezinfekčné vlastnosti a pôsobia ako prirodzená ochrana pred mikroorganizmami, vrátane zdraviu škodlivých húb a plesní,“ dodáva.

Ako teda vyplýva z predchádzajúceho – Klima omietky nie sú žiadne „kúzlo“. V skutočnosti ide o vyváženú kombináciu prírodných, minerálnych surovín, ktoré rozhodne nie sú nijakým zdrojom škodlivín. Naopak -  vytvárajú jedinečnú mikroporéznu štruktúru omietky, ktorá prirodzene reguluje vlhkosť v interiéri a jej zásaditý, prirodzene antibakteriálny charakter navyše chráni ľudské zdravie pred škodlivými hubami a plesňami.

Dozvedieť sa viac o zdravom bývaní

Pridané 8. júl 2018  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 8. júl 2018