Tenkovrstvová, murovacia, zakladacia, tepelnoizolačná malta – ako vybrať tú správnu

8. sep 2023

Výrobcovia mált sa ich výber snažia stavebníkom čo najviac zjednodušiť, napriek tomu občas narazíte na otázky, z ktorých plynie, že ľudia nad voľbou tej správnej malty váhajú. Pozrime sa preto, aké malty ponúka pre svoj stavebný systémy z pórobetónu Ytong spoločnosť Xella.

Pre tento typ muriva má Xella v sortimente štyri typy suchých mált. Keď hovoríme suchých, znamená to, že sa dodávajú vo vreciach vo forme suchej maltovej zmesi a pred použitím sa musia v správnom pomere zmiešať s vodou. Je to murovacia malta Ytong, Ytong/Silka murovacia malta zimná, zakladacia malta tepelnoizolačná Ytong a Ytong malta Fix P.

Kedy ktorú použiť a v čom sa jednotlivé malty líšia?

Zoberme si napríklad situáciu, keď máte založenú základovú dosku a chystáte sa začať so stavbou obvodového muriva z pórobetónu Ytong. U spoločnosti Xella Slovensko ste si dojednali založenie rohov muriva ich Ytong majstrami a v inštrukciách ste sa dočítali, že máte mať na stavenisku pripravenú tepelnoizolačnú maltu.

Správna voľba? Na založenie prvého radu muriva z tvárnic a priečok Ytong sa nepoužíva „obyčajná“ murovacia malta Ytong, ale zakladacia tepelnoizolačná malta Ytong. Od bežnej murovacej malty sa líši v tom, že to nie je tenkovrstvová malta. Ako jediná zo štyroch mált pre pórobetón Ytong sa nanáša vo vrstve 10 až 40 mm. Pri pohľade na jej parametre je hneď zrejmé, prečo sa jej hovorí tepelnoizolačná – v porovnaní s murovacou maltou Ytong má trikrát nižšiu tepelnú vodivosť λ 10, SUCHÝ pre P=50 % – zatiaľ čo pri murovacej malte Ytong je to 0,61 W/(m.K.), pri zakladacej tepelnoizolačnej malte je to 0,18 W/(m.K). Podobne ako klasická murovacia malta bola vyvinutá pre pórobetónové murivo Ytong, ale jej hlavnou funkciou je obmedzenie tepelných mostov medzi základovou doskou a prvým radom muriva a eliminácia tepelných strát. Tomu je prispôsobené jej zloženie aj funkčné parametre.

Príklad druhý: Okrem zakladacej tepelnoizolačnej malty Ytong sú murovacia malta Ytong, Ytong/Silka murovacia malta zimná a Ytong malta Fix P označené ako tenkovrstvové. To však neznamená, že sa dajú zamieňať. Na murovanie všetkých tvárnic a priečok Ytong je ideálna murovacia malta Ytong, zatiaľ čo Ytong malta Fix P je určená na tenkovrstvové lepenie pórobetónových priečkových a stenových panelov Ytong. A Ytong/Silka murovacia malta sa používa v zimnom období, teplota pri jej spracovaní sa odporúča v rozsahu 0 °C až 10 °C.

Objavujú sa aj otázky, či je možné použiť murovaciu maltu Ytong aj na vápenno-pieskové tvárnice Silka.

Ani v tomto prípade neodporúčame zámenu, murovacia malta Ytong a Silka murovacia malta sú rozdielne malty vo svojom zložení, navyše murovacia malta Silka je dvakrát únosnejšia. Murovaciu maltu Ytong nie je možné použiť ani na omietanie muriva, je to malta určená, ako už jej názov napovedá, iba na murovanie.