Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií

16. feb 2015

Manželia Čubanoví strávili svoje detstvo a mladosť v paneláku a tak aj po svadbe pokračovali  v zaužívanom štýle bývania. Pri plánovaní potomka sa dohodli, že pre spoločné dieťa by chceli niečo iného. Veľmi starostlivo teda zvažovali kúpu väčšieho bytu, alebo stavbu rodinného domu. Keďže pritom postupovali veľmi prakticky, chceli hlavne aby bola dobrá dostupnosť škôl a zamestnania, kľudné prostredie, spojenie MHD strávili hľadaním vhodného pozemku neuveriteľné dva roky. Nakoniec vysnívaný pozemok našli.

Prečo ste sa rozhodli nechať si postaviť dom na kľúč? Stavať svojpomocne Vás nelákalo?

Rozhodnutie o stavbe domu na kľúč padlo už pri našich prvých úvahách o stavbe rodinného domu. Naše rozhodnutie bolo ovplyvnené predovšetkým našou časovou zaneprázdnenosťou a tiež finančnou stránkou. Nemohli sme si dovoliť niekoľko rokov platiť súčasne nájomné v byte a pritom financovať stavbu. S očakávaným prírastkom do rodiny nás tlačil aj čas. Chceli sme, aby sa bábätko narodilo už do nového. To sa nám síce o pár týždňov nepodarilo, ale dcérka si na zmenu rýchlo zvykla, čo bolo najdôležitejšie. S priložením ruky k dielu, teda ku stavbe sme veľmi nepočítali, skôr sme sa sústredili na zariaďovanie interiéru a prípravu príchodu nového člena rodiny.

Keď ste sa rozhodli, že si necháte dom postaviť, stanovili ste si nejaké podmienky, ktoré musí Vami vybraná spoločnosť spĺňať?

Predovšetkým sme hľadali firmu, ktorá bude mať dobré referencie. Pretože sme už od začiatku boli rozhodnutí pre murovaný dom, hľadali sme preto stavebnú spoločnosť, ktorá má práve so stavbou murovaných rodinných domov dlhoročnú skúsenosť. V najužšom výbere nám nakoniec zostali dve stavebné spoločnosti, z ktorých sme si vybrali Ekonomické stavby. Najviac nás totiž oslovila ich ponuka možnosti zmeny vnútorných dispozícií domu a termín dokončenia stavby, ktorý bol najkratší a akým sme sa v ďalších ponukách stretli.

Kde ste našli kontakt na Ekonomické stavby a ktorý z aspektov Vás ovplyvnil k zadaniu stavby práve im?

Kontakt na firmu Ekonomické stavby sme našli na internete a tiež sme sa stretli s inzerciou v letákoch. Dali sme si teda poslať ponukový katalóg domov a po výbere konkrétneho typu domu sme si dohodli schôdzku. Na schôdzke nám manažér projektu potvrdil, že si môžeme vnútorné dispozície upraviť podľa svojej potreby a že do roka budeme bývať vo vlastnom dome.

Na prvé stretnutie so zástupcom Ekonomických stavieb ste prišli už s konkrétnou predstavou ako by  Váš dom mal vyzerať, alebo ste si vyberali z hotovej ponuky v katalógu ? Ktorý projekt Vás najviac oslovil?

Na prvej schôdzke sme už mali celkovú predstavu ako by mal náš budúci dom vyzerať a aké priestorové podmienky by mal spĺňať. Našim predstavám sa najviac približoval typ poschodového domu s názvom PAVLA. Pri konzultácii nad projektom sme zmenili rozmiestnenie miestností a dom sme si nechali predĺžiť, aby sme dosiahli veľkosti miestností tak, ako sme si prestavovali.

Aké sú Vaše skúsenosti s vybavovaním akejkoľvek administratívy? Potešila Vás služba ES – vybavenie stavebného povolenia bezplatne a rozhodli ste sa nechať všetko riešiť odborníkmi z Ekonomických stavieb?

Možnosť vybavenia stavebného povolenia od Ekonomických stavieb sme uvítali. Bol to pre nás ďalší bonus, ktorý sme získali výberom práve tejto stavebnej spoločnosti . A po skúsenostiach s vybavovaním elektrickej prípojky, sme boli naozaj radi, že to behanie po úradoch nemusíme absolvovať znova.

Ako ste financovali stavbu domu  - z vlastných zdrojov, z hypotéky, alebo ste využili niektorú z ponúk finančného programu Ekonomických stavieb ?

Na financovane stavby domu sme použili hypotekárny úver, ktorý nám ponúkla banka, ktorej produkty využívame už mnoho rokov.

Projekt teda spĺňal Vaše predstavy a financovanie domu bolo tiež zabezpečené. V akom časovom horizonte začala samotná stavba domu a čo ste museli medzitým ešte riešiť?

Stavba začala na jar. Pred samotným zahájením stavby sme riešili iba prípojku vody a elektrické energie. Behom stavby samotnej sme sa držali pripraveného rozpočtu, iba pri materiáloch, pri ktorých sme predpokladali väčšie zaťaženie, sme z dôvodu väčšej kvality a odolnosti volili drahšie varianty. Od odborníkov z Ekonomických stavieb sme si nechali poradiť pri voľbe druhu dreva na schodisko, typu vnútorných omietok a pri rozmiestnení sanitárneho zariadenia v kúpeľniach.

Sledovali ste stavbu domu aj mimo plánované preberacie dni jednotlivých etáp a ako často ste boli na stavbe?

Priebeh stavby prebiehal podľa plánu, veľmi svižne, bez omeškaní. Pretože nám prialo aj počasie, stavba sa začala na prelome marca a apríla a už v decembri sme sa sťahovali. Stihli sme to do Vianoc, čo sme si po celý čas priali. Na stavbu sme chodili aj mimo plánované kontrolné dni, pretože sme to mali blízko, tak sme to brali ako výlet.

Ako sa Vám býva v novom dome ? Zmenili by ste niečo?

V prvých dňoch po nasťahovaní sme sa v novom dome trocha hľadali. Dnes už sme si na ten veľký priestor  zvykli a za nič by sme sa nevrátili späť. Naše bábätko už dnes chodí, zriadili sme mu herňu, kde sa vydrží hrať celý deň. Svoje obľúbené miesto v dome si už našiel aj náš pes – našu posteľ :-) V budúcnosti nás ešte čaká dokončenie záhrady, úprava okolia domu a ďalšie drobné práce okolo domu. Nudiť sa tu určite nebudeme.

Realizácia : Ekonomické stavby, s.r.o.
Dispozičné riešenie : 5 + 1 + technická miestnosť
Rozmery : 10 x 8,3
Zastavaná plocha : 68,2 m2
Úžitková plocha : 106,8 m2
Strešný plášť : Bramac
Okná : plastové
Kúrenie : plynový kotol
Dvere : fóliované, Zárubne : obložkové
Podlahová krytina : laminátová plávajúca podlaha