Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Rady a tipy pre stavbu pred zimou

Premenlivé jesenné počasie, skorý príchod zimy a vrtochy počasia sú strašiakom pre mnohých stavbárov, hlavne fasádnikov. Sledovanie predpovede počasia sa stáva zrazu každodennou záležitosťou. Ako si poradiť na stavbe pred zimou a pri nestabilnom počasí? Prinášame vám niekoľko tipov a rád od technických poradcov Baumit.

Ako dlho zreje fasádna omietka a ako ju ovplyvňuje teplota a vlhkosť vzduchu?
Filip Jankech, technik vývoja produktov
Dĺžka zrenia jednotlivých druhov fasádnych omietok sa môže líšiť. Napríklad zrenie silikónových a akrylátových fasádnych omietok má čisto fyzikálny charakter. Z čerstvo nanesenej omietky sa musí odpariť voda. V závislosti od vlhkosti vzduchu má takýto typ zrenia pomerne rýchly priebeh, niekoľko hodín. V prípade silikátových a minerálnych omietok sa jedná o kombináciu fyzikálneho aj chemického zrenia (chemické reakcie spojív v omietke). Omietka sa na oko môže javiť ako vyzretá, v skutočnosti však niektoré procesy prebiehajú aj niekoľko dní až týždňov.
Čím je teplota vzduchu vyššia a relatívna vlhkosť nižšia, tým viac vlhkosti dokáže okolitý vzduch prijať z omietky pri zrení - schnutie sa urýchľuje. Úplne naopak je to pri nižších teplotách a vysokej vlhkosti vzduchu, kedy sa vlhkosť z omietky nemá kam odpariť.

Praktický príklad:
Rodinný dom s fasádnou omietkou  a 2 mm štruktúrou a ploche 200 m2 potrebuje cca 580 kg omietky. Toto množstvo omietky obsahuje cca 128 kg vody, ktorá sa musí odpariť. Nasledujúca tabuľka znázorňuje množstvo vzduchu potrebného na vyschnutie tejto omietky v závislosti od teploty vzduchu a relatívnej vlhkosti.

Pozorujme svoje okolie
Pri rozhodovaní nám môžu napomôcť aj jednoduché pravidlá. Ak máme na stavbe alebo na chodníkoch kaluže vody a tie sa nezmenšujú, je vysoká vlhkosť vzduchu a voda sa nemá kam odpariť. Ak sa mi kaluže vody zmenšujú, znamená to, že vlhkosť vzduchu je nižšia a voda sa odparuje. Alebo to môžeme prirovnať aj k mokrej bielizni. Ak vyvesím vonku mokrú bielizeň a neschne mi, nemôže mi schnúť ani fasáda a omietka.

Ako opraviť stečenú fasádnu omietku, ktorú nám zmyl dážď?
Jozef Poláček, technický poradca
V prípade, že vám dážď zmyl ešte nevyzretú omietku a rozrušil jej štruktúru, odporúčame ju ešte v čerstvom stave celoplošne odstrániť. Následne nechať fasádu vyschnúť a pri priaznivom počasí znova zrealizovať povrchovú úpravu vrátane penetračného náteru.

Dá sa pridať do fasádnej omietky nemrznúca prísada?
Do silikónovej omietky Baumit SilikonTop a akrylátovej GranoporTop je možné zakúpiť zimnú prísadu Baumit SpeedTop. Jedna 250 ml fľaštička sa zamieša do jedného 25 kg vedra fasádnej omietky. Pri spracovaní teplota vzduchu môže byť od 1 °C do max. + 15 °C a relatívna vlhkosť do 95 %. V noci môže teplota aj mierne krátkodobo poklesnúť. V závislosti od klimatických podmienok je omietka za 4 až 6 hodín vyzretá a odolná voči nepriaznivému počasiu.

Ako zazimovať fasádu, ak sme ju zateplili, ale nestihli už naniesť fasádnu omietku?
Ak nám už počasie nedovolí dokončenie fasády, odporúčame na vyzretú, suchú výstužnú vrstvu aplikovať penetračný náter, ktorým ochránime samotnú fasádu voči poveternostným vplyvom počas zimy. Na jar je potrebné penetráciu opäť obnoviť a naniesť fasádnu omietku.

Do akej teploty môžem nanášať lepidlo na zateplenie?
Miroslav Stano, technický poradca
Všeobecne platí, že teplota vzduchu, materiálu a podkladu nesmie počas spracovania a tuhnutia materiálu klesnúť pod +5 °C. V prípade teplôt pod +5 °C odporúčame použiť lepiacu stierku Baumit Speed KlebeSpachtel. Teplota vzduchu, materiálu a podkladu musí byť počas spracovania min. 1 °C. Po nanesení a zavädnutí lepidla môže teplota krátkodobo klesnúť pod bod mrazu (max. 12 hod. až do -5 °C v noci). Pre následné vytvrdnutie musí byť teplota nad nulou. Zrenie tejto lepiacej stierky je min. 24 hod., pričom rozhodujúce je dosiahnutie jednotného suchého povrchu bez vlhkých (tmavších) miest.

Ďalšie rady a tipy pre vašu stavbu nájdete na blogu. Nenechajte nič na náhodu a pripravte sa na zimu.

Baumit

Pridané 3. nov 2017  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 3. nov 2017