Prečo čakať, keď je najvyšší čas pre eko-vedomé správanie?

20. jan 2022

             Viete, že všetci dokážeme prispieť k ochrane klímy? Niektorí sa možno nevedia vzdať svojho milovaného auta, ale aj výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť. Lebo nielen automobilová doprava, ale aj naše vykurovacie systémy a príprava teplej vody tvoria veľký podiel všetkých emisií CO₂ v domácnostiach.

            Zatiaľ čo zastaralé vykurovacie systémy nadmerne zaťažujú životné prostredie, moderné technológie významne prispievajú k ochrane klímy. Napríklad najmodernejšie kondenzačné kotly znižujú emisie uhlíka o viac ako 30 %, tiež spotrebu energie a aj prevádzkové náklady. Tak prečo čakať, keď už teraz je najvyšší čas pre eko-vedomé správanie?

V dome pri jazere

            Svoje o tom vie nemecký cestovateľ, reportér a influencer Marco Buch. „Lietam oveľa viac ako mnoho iných ľudí. Ľudia si možno myslia, že ochranu klímy veľmi neriešim. Nie som fanúšikom moderných áut, zato v tých starých skutočne cítim históriu. Nemám najlepšiu klimatickú stopu, ale snažím sa šetriť emisie v iných oblastiach,“ tvrdí Marco.

            Už desať rokov žije v starom dome pri jazere a dbá na to, aby bol energeticky čo najefektívnejší. Keď sa o to začal hlbšie zaujímať, prekvapilo ho, koľko emisií sa dá ušetriť. „Nikdy by som  nepovedal,  koľko  CO2  dokážeme  ušetriť   len jednoduchou   výmenou  vykurovacieho  systému.  A navyše peňazí,“ dodáva. Ľudia podľa neho veľakrát vnímajú len vstupnú investíciu, nie však dlhodobú úsporu. Všetkých preto vyzýva, aby urobili zmenu tam, kde to má zmysel – teda u seba  doma.  Cieľom  je  vymeniť   staré  vykurovanie  za  nové,  šetrnejšie  a  ohľaduplnejšie  k  prírode. Aj s najmodernejšími kondenzačnými kotlami môžeme významne prispieť k ochrane klímy.

 

Šetrné technológie

            Ak sa pozrieme do pivnice Marcovho domu, nájdeme tam mimoriadne úsporný závesný kondenzačný kotol ecoTEC exclusive (v ponuke 20 a 25 kW, A). Tvorí ho 85 % recyklovateľných materiálov a je ideálny pre byty i pre staršie rodinné domy. Jeho najmodernejšia kondenzačná technológia sa dokáže automaticky prispôsobiť rôznemu zloženiu plynu. Vďaka tomu je kotol pripravený na možné budúce výkyvy kvality plynu kvôli použitiu ekologických prímesí. Toto zariadenie na prvý pohľad upúta plochým dizajnom a v interiéroch zabezpečí príjemné teplo i komfort s teplou vodou (spolu so zásobníkom teplej vody).

            V domácnosti sa môže skombinovať s obnoviteľnými zdrojmi, ako tepelné čerpadlo, solárny systém či centrálne riadené vetranie s rekuperáciou. S internetovým modulom a regulátorom sa dá ovládať aj na diaľku cez aplikáciu v smartfóne alebo tablete. „Tak prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome? Naozaj mám pocit, že som urobil niečo dobré pre životné prostredie,“ hovorí Marco. Podobným riešením pre jedno aj viacgeneračné domy, je aj kondenzačný kotol ecoTEC plus (10 – 35 kW, A).

www.vaillant.sk