Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Okná nemusia byť nudné

Hľadáte spôsob, ako dať svojmu domu zaujímavý vzhľad? Jednou z ciest môže byťajtvar, dizajn,farba alebo členenie okien, ktoré doladítetienením. Nechajte sa inšpirovať a riešte všetkookolo okien ako jeden celok.

Atypický tvar

Oblúkové, šikmé,guľatéalebo rohové oknása vyskytujúakou rekonštrukcií, tak v novostavbách. Možnosti výroby atypických tvarovsú dané limitmi jednotlivých profilových systémov. Najširšie možnosti tvarovania poskytujú drevené okná. Funkčnosť aotváranie atypických prvkovvyplývaz konštrukcie celoobvodového kovania a aj tu existujú obmedzenia.

Konzultujte s odborníkmi každý detail atypických okien. Jedine tak sa vyhnete tomu, že po inštalácii budete nepríjemne prekvapení nejakým detailom vo vzhľade, funkcii či doplnkoch. Pokiaľ výrobca kývne bez váhania, že vyrobí všetko, na čo si spomeniete, mali byste zbystriť pozornosť. Aby okná a dvere boli bezpečné a spoľahlivé a dlho fungovali, je treba dodržať limity. „Neštandardné konštrukciesa kontrolujú, musíme zaručiť vyrobiteľnosť,stopercentnú spoľahlivosť a dlhodobúfunkčnosť,“hovorí Ing. J. Korbelář, technický manažér firmy VEKRA.

Členenie okien a dverí

Zlaté medziskelnépriečky už nie sú hitom ako pred niekoľkými rokmi, ale stále platí, že členenie okien úplne premení vzhľad domu. Než sa rozhodnete si kúpiť zaujímavo členené okná, mali byste sazoznámiť s možnosťami. Medziskelné priečky sú výhodné z hľadiska umývania okien, ale je potrebné počítať s tým, že môžu zhoršovať izolačné vlastnosti zasklenia. Alternatívou sú napríklad nalepovacie priečky, ktoré splniaaj požiadavky na rekonštrukcie starších domov, kde je potrebné zachovať pôvodný vzhľad domu.

Riešenie vchodových dverí poskytuje priestor, kde môžete uplatniť svoje osobité nápady. Kombinácia vchodových dverí s bočnými svetlíkmi či nadsvetlíkmi, využitie ornamentálneho skla a detailov v podobe kľučiek a úchytiek poskytujú možnosť vytvoriť si osobitnú a krásnu bránu do domu.

Nepodceňujte farby

Plastové oknású najbežnejšiev bielom vyhotoveníalebo vo vzore imitujúcom drevo. V poslednej dobesú stále žiadanejšiesivé odtiene, ktoré na prvý pohľad takmer nerozoznáte od hliníkových okien.

Drevené oknású obľúbené v transparentnej lazúre, ktorá zdôrazňuje krásu prírodného dreva. Drevohliníkové okná, ktorésú v posledných rokoch stále viac žiadané predovšetkým do novostavieb, poskytujú možnosť užiť si v interiéri krásu prírodného dreva pri dokonalej ochrane dreva zvonka. Hliníkové opláštenie je možné tónovať prakticky do ľubovoľnejfarby a existujú aj rôznevarianty jeho tvarovania. Z interiéru môžete pre drevohliníkové okná zvoliťajšpeciálne olejové, ktoré dotvoriaštýlovo ladený interiér.

Moderné okná všetkých typov a vyhotovení ponúkajú široké možnosti kombinácií, medzi ktorými si vyberúaj tí najnáročnejší zákazníci, ktorí majú presnú predstavu, ako by ich dom mal zvonka i zvnútravyzerať. Vždy je ale nutné brať do úvahy technické limity a možnosti. Pretože u okien viac než inde platí, že vyrobiť je možné takmer čokoľvek, ale nie všetko bude dlho a spoľahlivo slúžiť.

Pridané 24. okt 2016  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 24. okt 2016