Odstrihnite sa od zateplenia

24. júl 2020

Najviac túžime po dome, ktorý bude úsporný, nebude potrebovať žiadne opravy a údržbu a bude mať zdravú klímu. Tieto 3 kritériá označili respondenti v prieskume ZVMM v roku 2019 za najdôležitejšie pri výstavbe domu. Viac ako polovica ľudí si však myslí, že aj pri použití moderných murovacích materiálov dom potrebuje zateplenie. Presvedčte sa o tom, že to tak nemusí byť.

Z AKÉHO MATERIÁLU STAVAŤ?

Od kvalitnej obálky domu vyžadujeme 4 hlavné vlastnosti: únosnosť, tepelnú a zvukovú izoláciu a odolnosť proti požiaru. Jednovrstvové murivo predstavuje odpoveď na všetky spomenuté funkcie. Premyslenou voľbou materiálu obvodového plášťa môžete významne ovplyvniť Vaše budúce výdavky na energiu. Na Slovensku je tehla tradične najobľúbenejším materiálom na výstavbu rodinného domu. Ak si investor vyberie tehly s dostatočnými tepelnoizolačnými parametrami, zateplenie novostavby už nie je potrebné.
 

UŠETRÍME, AK SA ROZHODNEME DOM NEZATEPLIŤ?

Výberom správneho stavebného materiálu znížite náklady na stavbu a šetríte i drahocenný čas napríklad aj čas potrebný pre zatepľovanie. Ak k tomu pripočítame správny spôsob murovania, či už na tenkovrstvovú maltu (cca 30 % úsporu času) alebo murovanie na murovaciu penu, kde celkom odpadá použitie malty, môžete ušetriť až 50 % času oproti klasickému murovaniu. Nezateplená stena navyše šetrí aj zastavanú plochu.
Masívne steny z veľkoformátových tehál zabraňujú rýchlemu prehriatiu celého interiéru. Tehlové murivo výborne akumuluje teplo, zabezpečuje stabilnú teplotu miestností po celý rok, znižuje riziko prehrievania v lete a predlžuje dobu ochladzovania v zime. Ušetríte tak na energiách za kúrenie i za klimatizáciu, ktorú nebudete potrebovať.
 
Náš tip
Tehly z kategórie Porotherm Energy+ sú inovatívne produkty s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami pre masívne jednovrstvové murované obvodové steny, ktoré netreba dodatočne zatepľovať. Do tejto skupiny produktov patria tehly Porotherm EKO+ Profi a tehly Porotherm T-Profi, plnené minerálnou vlnou.

 

AKO SPLNIŤ POŽIADAVKY NA NULOVÝ DOM?

Od roku 2021 musia všetky novo postavené domy spĺňať kritériá pre budovy s takmer nulovou potrebou energie. Byť „eko“ teda už nie je len otázkou presvedčenia, ale je to nutnosť.
Požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií stanovuje tepelno-technická norma STN 73 0540-2, ktorá pre obvodové steny vyžaduje tepelný odpor (R) minimálne 4,4 a súčiniteľ prechodu tepla (U) maximálne 0,20. Všetky tehly Porotherm kategórie Energy+, teda tehly EKO+ Profi a T Profi, týmto kritériám vyhovujú aj bez dodatočného zateplenia.
K splneniu požiadaviek prispieva súbor opatrení: kvalitná obálka budovy, využitie obnoviteľných zdrojov energie (solárne panely, fotovoltaika, tepelné čerpadlo) a inštalácia energeticky efektívnych zdrojov vykurovania alebo chladenia.


MÁ DOM BEZ ZATEPLENIE DLHŠIU ŽIVOTNOSŤ?

Správne navrhnutý a kvalitne zhotovený tehlový dom má životnosť nad 100 rokov, pričom nároky na údržbu počas tejto životnosti sú minimálne. Predpokladaná životnosť vonkajšieho zatepľovacieho systému je však iba okolo 30 rokov. Tehlové murivo s omietkou je na rozdiel od konštrukcie s vonkajším zatepľovacím systémom oveľa menej náchylné na mechanické poškodenie a biologickú degradáciu.


AKÁ JE VNÚTORNÁ KLÍMA V DOME BEZ ZATEPLENIA? BUDÚ SA TVORIŤ PLESNE?

Pri výstavbe domu sa zateplenie zvyčajne aplikuje hneď po ukončení hrubej stavby, kedy niektoré murovacie materiály nemusia byť úplne vyschnuté. Pri nekvalitne vykonanom zateplení sa stáva, že vlhkosť nemôže uniknúť z plášťa domu a dochádza k hromadeniu skondenzovanej vlhkosti v murive. Výsledkom môže byť vznik zdraviu nebezpečných plesní vnútri domu, ktoré sa len veľmi ťažko odstraňujú.
Vnútorná štruktúra tehál bez vonkajšieho zateplenia umožňuje prirodzenú difúziu vodnej pary cez tehlové murivo na povrch budovy. Tehlový dom má preto príjemnú vnútornú klímu.


ZVÝŠENÝ KOMFORT BÝVANIA – TEPLO, TICHO A POŽIARNA BEZPEČNOSŤ

V stavebnej akustike neplatí vždy pravidlo, čím viac, tým lepšie. Naopak, bežne používané zatepľovacie systémy môžu v dôsledku rozkmitania tepelnoizolačnej vrstvy zhoršiť zvukovo-izolačné vlastnosti obvodovej steny až o 5 dB. Obvodové steny jednovrstvových konštrukcií sú navyše nehorľavé, pretože sa oheň po nich nešíri ako po zateplenej fasáde.

Náš tip
Krik alebo hudba v detskej izbe, hukot vody v kúpeľni či iné zvuky dokážu narušiť pohodu bývania vo Vašom dome. Na zvukovú pohodu je dobré na myslieť už pri projektovaní domu. Zvuková izolácia s tehlami Porotherm AKU dosahuje index vzduchovej nepriezvučnosti (Rw) až 57 dB. Akákoľvek snaha o dodatočné zlepšenie zvukovo-izolačných vlastností už postavených stien je nákladný proces.


NAČO NEZABUDNÚŤ?

Nepodceňujte prípravu a nešetrite na projektovej dokumentácii. Kvalitne spracovaný projekt vám optimalizuje všetky energetické straty a zisky, prispôsobí dispozíciu domu vašim potrebám a polohe pozemku. Šikovný projektant vám navrhne konštrukciu domu, ktorá bude kooperovať so všetkými technológiami tak, aby spĺňal všetky požiadavky na nulový dom.


S TEHLAMI POROTHERM TERAZ UŠETRITE 2X
Pri kúpe tehál Porotherm ušetrí každý zákazník až dvakrát. Do konca októbra Vám dá Wienerberger k akčnej letnej zľave aj dodatočnú extra zľavu v hodnote 333 €.