Ochrana pred tropickou horúčavou

10. aug 2018

Aj tepelná izolácia nám môže zachovať chladnú hlavu

Pri tropických horúčavách, ktoré dosahujú viac ako 30 °C, si zateplené domy zachovávajú v interiéri znesiteľných 25 °C. „Masívny“ spôsob výstavby podporuje chladiaci efekt. Vyplynulo to z dlhodobých meraní výskumného parku vo Wopfingu, ktorý sa zaoberá vplyvom stavebných materiálov na naše zdravie a bývanie.

Na celom svete sa v súčasnosti spotrebuje viac energie na chladenie budov ako na ich vykurovanie. Pri pravidelných teplotách v lete, ktoré dosahujú viac ako 30 °C, si aj v našich zemepisných šírkach stále častejšie kladieme otázku: „Existuje ekologický a cenovo výhodný spôsob akým si môžeme ochladzovať dom?“ Viac ako dva a pol roka sa vo výskumnom parku Viva spoločnosti Baumit merajú a zaznamenávajú vonkajšie a vnútorné teploty v desiatich rôznych výskumných domoch, postavených z rôznych materiálov. Výsledky hovoria jasne: Tepelná izolácia chráni aj pred letným prehriatím.
Počas mimoriadne horúceho leta v roku 2015, keď sa teplota vzduchu vyšplhala až na 36 °C, sa v zateplených domoch namerala teplota nižšia aj o 5 °C.  Priemerná teplota v interiéroch zateplených tehlových alebo betónových domov bola okolo 25 °C a v nezateplenom dome (napr. stará zástavba s tehlami hrúbky 25 cm bez izolácie) to boli tropické teploty cez 30 °C. Južne orientované okná navyše neboli chránené žalúziami.

Stena ako zásobník tepla
Tepelná izolácia chráni murivo pred slnkom a horúčavou. Ale rozhodujúci vplyv na teplotu v interiéri má aj akumulačná schopnosť materiálu, z ktorého je stena postavená. Merania ukázali, že masívne, ťažké steny, t. j. murivá s vyššou objemovou hmotnosťou, dokážu viac akumulovať slnečné teplo, ktoré neskôr počas chladnejších večerných hodín vyžarujú späť. Tento efekt zabezpečuje stabilnejšiu teplotu v interiéri. 

Masívne steny v kombinácii s dostatočným zateplením tak prispievajú k chladnejšiemu a príjemnejšiemu prostrediu. Na druhej strane, čím je konštrukcia stien „ľahšia“, tým je teplota v interiéri počas horúcich letných dní vyššia, a to aj napriek tomu, že súčiniteľ prestupu tepla U a účinnosť izolácie sú rovnaké.

Masívna konštrukcia s dostatočnou tepelnou izoláciou odoláva teplu počas letných dní omnoho dlhšie, pretože dokáže akumulovať viac energie. Prečítajte si viac o výsledkoch z výskumného parku Viva.
Séria meraní Výskumného parku Viva: V nezateplenom dome, napr. v starej zástavbe z 25 cm tehál, dosahovali teploty v interiéri počas extrémne vysokých vonkajších teplôt (do 36°C) viac ako 30 °C. Zateplené domy z tehál alebo betónu vykazovali priemerné teploty okolo 25 °C.