Nedajte sa zotročiť vlastnou záhradou!

16. okt 2020

Bývanie v dome so záhradou je snom väčšiny z nás. Nie každý si však uvedomuje, koľko problémov a práce sa za starostlivosťou o pozemok a dom skrýva. Aspoň záhradu však možno koncipovať tak, aby vám z voľného času ukrojila čo najmenej. Záhradu, ktorá vďaka premysleným betónovým plochám vyžaduje minimum starostlivosti, ale zároveň je bezpečným a príjemným miestom pre celú rodinu, nám predstavil Tomáš. Ten si splnil sen o pokojnom živote na vidieku mimo hlučného veľkomesta, uprostred prírody. V rodnej dedine sa mu prednedávnom naskytla stavebná parcela, a tak sa pustil do projektovania vlastného domu v štýle „black and white“.

ALTERNO Colormix piano (Foto Jakub Šnábl)

Dom, ktorý dokonale zapadá do kontextu okolitej krajiny

Spolupracoval so svojím kamarátom, architektom Michalom Snášelom z Uničova a podoba domu sa začala čoskoro rysovať. Elegantná čierna krytina s glazúrou, omietky kombinujúce sivú farbu s odtieňom bielej kávy a do čiernobiela ladená veľkoformátová vonkajšia dlažba. Rodinný dom v Jívovej pri Olomouci navonok pôsobí veľmi moderným a sviežim dojmom, napriek tomu investor pri jeho navrhovaní bral ohľad na tradičnú vidiecku zástavbu a stavba zapadá do kontextu okolitej krajiny. Dom s pôdorysnou plochou 168 m2 má jedno poschodie a klasickú šikmú strechu s keramickou krytinou. 

Stavba je smerom na terasu a do záhrady otvorená vďaka dvom francúzskym oknám. Vzhľad domu je vo veľkej miere zladený a prepojený s okolím – obytná časť je otvorená a predĺžená smerom do záhrady. To je vlastne trend, ktorý možno v architektúre pozorovať v posledných rokoch. Záhrada sa stáva hlavnou relaxačnou zónou, akýmsi domácim javiskom, na ktorom sa odohrávajú rodinné a priateľské stretnutia, kde sa deti hrajú, objavujú chrobáky a testujú svoje prvé vozidielka. Okolie domu v Jívovej je spevnené veľkoformátovou betónovou dlažbou, a tak majú Tomášove deti na hranie alebo jazdu na odrážadle pohodlné a bezpečné zázemie.

Čiernobiely chodník z veľkoplošnej dlažby ALMA (Foto Jakub Šnábl)

Betón – ideálny bezúdržbový povrch do exteriéru

Betónové a kamenné prvky v exteriéri ideálne korešpondujú s elegantným štýlom domu, predovšetkým sú však veľmi praktické. „Som stavebný inžinier a betón ma de facto živí. Z pohľadu životnosti, ale i údržby má pri využití v exteriéri bezkonkurenčné vlastnosti. Drevo je krásne, ale pri exteriérovom použití vyžaduje pravidelnú starostlivosť. A tomu som sa chcel pre svoju pracovnú vyťaženosť vyhnúť. Doma sa chcem venovať hlavne rodine a koníčkom alebo odpočívať,“ vysvetľuje Tomáš, ktorý mal pomerne jasnú predstavu o konkrétnom dodávateľovi. PRESBETON je z môjho pohľadu kvalitatívna špička a má veľmi dobrý zákaznícky servis. Jeho portfólio vyniká dizajnovo, zložením betónu, ale napríklad aj vyspelou povrchovou technológiou,“ pokračuje Tomáš. Betónové dlažby s tými najlepšími povrchmi sa dnes dajú prakticky udržiavať ako tie interiérové a dlho si zachovávajú svoj pôvodný vzhľad – štruktúru aj farebnosť. Škvrny sa z nich jednoducho zotrú handrou, netreba používať chemikálie ani sa trápiť s „wapkou“.

Veľkoformátová dlažba Alma s povrchovou úpravou Perfect Clean TOP bezpečne odpudzuje vodu a zabraňuje usadzovaniu nečistôt. (Foto Jakub Šnábl)

Elegantná plocha z veľkoformátových dlaždíc

Rodinný dom v Jívovej má na terase, chodníkoch a okolo bazéna veľkoformátovú dlažbu ALMA s inovatívnou povrchovou technológiou Perfect Clean TOP. Povrch tejto dlažby je ošetrený špeciálnou kompozitnou látkou, ktorá sa následne vytvrdí účinkom žiarenia a vysokej teploty. Vzniká tak veľmi ušľachtilý povrch na báze impregnácie, ktorý odpudzuje vodu, olej a ďalšie zdroje znečistenia, ktoré inak spôsobujú trvalé a nezvratné estetické znehodnotenie dlažby. Majiteľ si zvolil dlažbu s rozmermi 60 × 60 cm a znovu sa pohral s kontrastom odtieňov čiernej a bielej.

Dlažba ALMA s mierne zvrásneným povrchom dokonale imituje kameň. (Foto Jakub Šnábl)

Projektanti sa držali jednotného štýlu aj pri výbere ďalších záhradných prvkov. Úžitkovú plochu s vjazdom do garáže vyčleňuje skladba kameňov ALTERNO s hladkým povrchom a farebnosťou colormix Piano. Tento typ vonkajšej dlažby je vhodný na pochôdzne plochy a miesta s občasným prejazdom osobných automobilov.

Chodníček z nášľapných kameňov ALMA, osadený v kamienkovom lôžku, uľahčuje vsakovanie dažďovej vody. Skladobná dlažba ALTERNO je ideálna aj na mierne zaťažované plochy s občasným prejazdom automobilov. (Foto Jakub Šnábl)

Veľmi elegantne a čisto pôsobí betónový plot z tvaroviek SIMPLE BLOCK. Majiteľ si sám navrhol a dal vyrobiť na mieru čierne kovové výplne medzi betónovými stĺpikmi. Výhodou murovacieho systému je bezškárové murovanie, pohľadové časti tvaroviek navyše nevyžadujú žiadnu ďalšiu povrchovú úpravu. 

SIMPLE BLOCK (Foto Jakub Šnábl)

Asi takto to vyzerá, keď si dom oblečie smoking. A keď investor do svojho domu vloží svoju osobnosť. Korene na vidieku, ale moderné myslenie. Rodinný dom v Jívovej je elegantný, ale pritom veľmi praktický. Je dobrým sluhom svojho majiteľa, ktorý si čas delí medzi prácu v meste a rodinný život na dedine.

Rodinný dom v Jívovej

Projekt: Ing. arch. et Ing. Michal Snášel, Uničov