Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Menej je niekedy viac

Každý z nás má na svoje bývanie vlastné špecifické požiadavky. Najčastejšie meníme existujúce bývanie za väčšie, keď sa napríklad mladému páru rozrastie rodina či ľuďom prestanú vyhovovať stiesnené priestory panelových bytov.  Niekedy tomu však môže byť naopak. A práve to bol aj prípad manželov Kotvových. Tí obývali spoločne so svojimi rodičmi a dvoma synmi veľký rodinný dom s priľahlými hospodárskymi stavbami a záhradou.

Čo vás priviedlo k rozhodnutiu zmeniť svoje bývanie ?

Kým sme všetci ako veľká rodina žili pokope, dom absolútne vyhovoval našim potrebám. Avšak keď postupom času naši rodičia zomreli a synovia sa oženili a odsťahovali, začal byť pre nás príliš veľký a nevyužitý. Hospodárstvo aj obrovská záhrada navyše potrebovali pravidelnú údržbu a na to sme v našom veku už nemali silu ani chuť. Rozhodli sme sa teda celý objekt predať a kúpiť si v rovnakej obci inú, menšiu parcelu a na nej si vybudovať skromnejšie bývanie.

Stavali ste nový dom svojpomocne?
Kdeže, na to by sme si trúfli tak pred dvadsiatimi, tridsiatimi rokmi. Teraz už sme chceli mať všetko bez driny a zbytočných starostí, takže stavba na kľúč bola jasnou voľbou. A keďže sa v okolí nášho pozemku práve čulo stavalo, vydali sme sa medzi susedmi na prieskum ich skúseností s rôznymi stavebnými spoločnosťami.

A na základe kladných referencií ste si zvolili pre Vás tú pravú?
Presne tak, nie je nad to, dať na priame odporúčanie. Niekoľko domov v našej štvrti stavala firma Ekonomické stavby, s.r.o. a pretože boli jej klienti spokojní s kvalitou i priebehom stavby, nechali sme si od ES zaslať katalóg typových projektov. Ich široký výber domov s možnosťou individuálnych úprav a navyše veľmi príjemné prostredie a prístup zamestnancov pri osobnom stretnutí nás presvedčili.

Podľa akých kritérií ste si vyberali podobu svojho domu?
Chceli sme síce dom s podkrovím, avšak potrebovali sme, aby prízemie poskytovalo všetko potrebné vybavenie - kuchyňu, obývačku, spálňu aj kúpeľňu a WC. Nás vek sa pre nás už stáva trochu limitujúcim faktorom a nemusieť v prípade zranenia či choroby chodiť po schodoch bude výhodou či dokonca nutnosťou.

Došlo k nejakému navýšeniu plánovaného rozpočtu, ako sa často pri stavbe domu stáva?
Cena rozpočtu u ES je síce pevná a záväzná, ale v priebehu stavby sme celkovú cenu skutočne navýšili, a to úplne zámerne. Pri plánovaní na papieri sme totiž vzhľadom na financie volili skôr lacnejšie varianty materiálov, ako napríklad linoleové podlahy či absenciu zatepľovacích prvkov. V priebehu stavby sme potom po rozhovoroch s rôznymi odborníkmi pochopili, že niekedy vyjde šetrenie vo výsledku na oveľa viac peňazí.

Práve ste sa do nového bývania nasťahovali. Čo Vás v najbližšej budúcnosti čaká?
Keďže máme dom do svahu, pracujeme ešte na terénnych úpravách, chystáme sa na stavbu oporných múrikov, oplotenie a vydláždenie okolia domu. Teplé počasie sa blíži míľovými krokmi a my už sa tešíme, až budeme odpočívať na hotovom a tešiť sa z návštev a posedenia na záhrade.

Realizácia : Ekonomické stavby s.r.o.
Názov domu : Simona

Pridané 23. máj 2016  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 23. máj 2016