Manželia z Nemecka stavili na riešenie typu "všetko v jednom"

4. nov 2019

Najprv prišla túžba po vlastnom dome, potom snaha uľahčiť si bývanie v ňom. Taký je príbeh Tanje a Philipa Brunovcov z obce Heiden, z nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Splnili si sen o trvalo udržateľnom drevodome. Zároveň stavili na najmodernejšie zelené technológie a namiesto štyroch rôznych zariadení použili v dome jedno jediné.
Brunovci chceli, aby bol vykurovací systém v ich novostavbe trvalo udržateľný a nákladovo efektívny. Od začiatku vedeli, že chcú tepelné čerpadlo. Zároveň hľadali riešenie, ktoré im ušetrí čo najviac miesta.
Dom Brunovcov v obci Heiden v Nemecku

Mimoriadne tiché riešenie
            Pre všetky technológie mali Brunovci vyčlenený len obmedzený priestor v garáži. Rátali najprv so štyrmi zariadeniami. A to na výrobu tepla, na prípravu teplej vody, chladenie interiéru a centrálne riadené vetranie. Architekt im však odporučil šikovnejšie riešenie – jedno zariadenie so všetkými vymenovanými funkciami. Je mimoriadne tiché a inštaluje sa len dovnútra domu. O spoľahlivé a ekologické teplo, chladenie, teplú vodu aj čerstvý vzduch sa v domácnosti Brunovcov stará vnútorné tepelné čerpadlo Vaillant recoCOMPACT exclusive vzduch/voda. Vyzerá ako šatníková skriňa a vo svojom vnútri ukrýva zásobník teplej vody aj centrálny ventilačný systém s rekuperáciou tepla.

Tepelné čerpadlo recoCOMPACT exclusive

 Čo skrývajú v garáži
            „Väčšina našich susedov vykuruje kotlami na olej alebo plyn. Rozhodli sme sa im ukázať, ako sa dá využiť úsporná a ľahko použiteľná technológia zeleného vykurovania,“ hovorí Tanja Brunová. Zariadenie im bolo dodané vo dvoch samostatných častiach, čo realizačnej spoločnosti značne uľahčilo montáž v malej garáži. Inštalovali sa aj prieduchy cez obvodovú stenu garáže. Na pripojenie technických  komponentov  bolo potrebných  len  niekoľko  krokov. Garáž má síce len 8 m2, ale aj po nainštalovaní zariadenia v nej ostalo dosť priestoru pre ďalšie využitie.

 Dobré susedské vzťahy
            Vďaka tomuto riešeniu si vydýchli najmä susedia Brunovcov, zariadenie totiž spĺňa prísne hlukové normy pre obývané oblasti. Aj keď terasa susedov leží bezprostredne vedľa garáže, Tanja a Philip nezaznamenali žiadne sťažnosti na hluk, čo prispieva k dobrým susedským vzťahom. Vnútorné tepelné čerpadlo má maximálnu úroveň hlučnosti 54 dB a v nočnom  režime iba 35  dB  (vo  vzdialenosti  3 m), čo je zvuk porovnateľný s tikaním hodín. Vyrába sa v Nemecku a má najvyššiu energetickú účinnosť, vysokú mieru recyklovateľnosti a vysokú kvalitu. Celý systém sa ovláda pomocou inteligentného regulátora multiMATIC a internetového modulu – cez online aplikáciu v smartfóne. Brunovci si to pochvaľujú. „Naša budúcnosť bude určite digitálna a práve sme urobili prvý krok,“ smeje sa Philip Brun so smartfónom v ruke.

Teplo v interiéri si nastavujú cez aplikáciu v smartfóne

Použité technológie
• vnútorné tepelné čerpadlo Vaillant recoCOMPACT exclusive vzduch/voda
• zabudované centrálne riadené vetranie s 95 % rekuperáciou tepla
• zabudovaný 225 l zásobník teplej vody
• podlahové vykurovanie (aj s funkciou chladenia)

www.vaillant.sk