Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Efektívne zateplenie šikmej strechy závisí od kvality sklenej vlny

Kľúčovým faktorom pri úspore nákladov na vykurovanie je zateplenie budovy. Kvalitné a komplexné zateplenie môže ušetriť viac ako 50 percent z faktúr na kúrenie. Miera úspory však závisí okrem iného aj od kvality izolačného materiálu. Pri zatepľovaní šikmej strechy je ideálnym materiálom sklená vlna. Poradíme vám, ako sa zorientovať na trhu a vybrať si to najlepšie riešenie.

Základom je ľahká manipulácia
Zateplenie šikmej strechy je jedným z kľúčových bodov rekonštrukcie, je  možnosťou, ako sa vyhnúť tepelným stratám a vyhadzovaniu peňazí doslova do vzduchu. Sklená vlna má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a umožňuje ľahkú manipuláciu. Pružnosť materiálu umožňuje jednoduché umiestnenie medzi krokvami strechy. Pri výbere konkrétneho materiálu a jeho hrúbky si však treba dávať pozor na jeho vlastnosti a spoliehať sa na overeného dodávateľa. 

„Sklená vlna sa dokáže perfektne prispôsobiť priestoru medzi krokvami a dokonale ho vyplní,“ vysvetľuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover. Dodáva, že komprimované balenie navyše umožňuje ľahký prevoz materiálu (v jednej dodávke si môžete ľahko doviezť zateplenie na celú strechu). Po rozbalení sa kvalitná sklená vlna veľmi rýchlo nafúkne a po narezaní je pripravená na okamžité použitie, takže nemusíte strácať čas so žiadnymi zbytočnými krokmi.Ako spoznáte kvalitný materiál?
Medzi jednotlivými druhmi materiálov však existujú veľké rozdiely. V prvom rade je dôležité, aby sa sklená vlna po rozbalení rýchlo nafúkla do svojej deklarovanej hrúbky. „Ak si napríklad kúpite izoláciu ISOVER UNIROL PROFI 10, po rozbalení by ste do minúty bez potreby natriasania mali mať pred sebou izoláciu s hrúbkou 10 centimetrov,“ vysvetľuje Alexander Prizemin. Ak trvá nafukovanie dlhšie, alebo je potrebné izolačný pás natriasať, pravdepodobne ide o nekvalitný materiál. O nekvalitnom materiáli tiež svedčí aj to, ak sa nenafúkne na deklarovanú hrúbku, keďže hrúbka je pri izolante kľúčovým parametrom. Ak je izolant tenší, ako potrebujete, izolácia nebude plniť účel. Ďalšou z podstatných vlastností sklenej vlny je jej „prehýbanie“. Kvalitný materiál by sa nemal prehýbať a po vtesnaní medzi krokvy by mal držať na svojom mieste aj bez dodatočného prácneho istenia. Okrem vlastností samotného materiálu nezabudnite, že nekupujete len tovar, ale aj poradenstvo, skúsenosti a kvalitný servis. „Naša spoločnosť má k dispozícii najväčšiu sieť odborno-technických poradcov a pravidelne školených distribučných partnerov, ktorí sú v prípade potreby schopní poradiť aj priamo na stavbe,“ hovorí Alexander Prizemin.

Ekologický materiál, ktorý zvládne každý
Výroba sklenej vlny je ekologická, keďže viac ako polovicu jej obsahu tvorí recyklované sklo. Keďže sa s ňou veľmi ľahko manipuluje, na jej aplikáciu si trúfnu aj domáci majstri. Ak sa budete držať niekoľkých pravidiel, nemáte sa čoho báť. Pri narezávaní plátov nezabudnite, že treba odrezať pás širší približne o 2 cm ako vzdialenosť medzi krokvami. Len tak dosiahnete, aby vlna v priestore dobre držala. Po aplikovaní izolácie určite nezabudnite na parozábranu. „Vynikajúcim riešením je napríklad nový unikátny systém ISOVER VARIO KM DUPLEX UV, ktorý reaguje pružne na okolité podmienky,“ vysvetľuje odborník. Parozábrana slúži na zabezpečenie tesnosti vnútorného plášťa budovy proti vodným parám, ktoré by sa mohli dostať do strešnej konštrukcie alebo do izolácie, ktorá potom stráca funkciu. Na to, aby bola parozábrana funkčná, ju treba zaistiť špeciálnymi lepiacimi páskami a tmelom, ktoré zaručia, že vlhkosť si nenájde cestu.


Nezabudnite požiadať o dotáciu
V priebehu budúceho roku vláda minie okolo 30 miliónov eur na podporu obnovy rodinných domov. Podrobné informácie nájdete na stránke Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja:  http://www.zatepluj.sk/.  Vďaka dotácii dnes môžete zatepliť dvakrát – prvý raz jednorázovo pri zateplení (maximálna výška dotácií je 6500 eur) a druhý raz na nákladoch na vykurovanie. „Ak sa chystáte zatepliť svoj dom, určite sa obráťte na odborníka. Len ten dokáže zhodnotiť celkový tepelnotechnický stav budovy a poradí vám, aké riešenie je pre vás ideálne. Veľmi dôležité je oslovovať realizačné firmy s licenciou a vyberať si certifikované materiály. Ak sa rozhodnete pre necertifikované riešenia, stratíte nárok na dotáciu,“ varuje Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover.
www.isover.sk
www.isover-eshop.sk

Pridané 9. nov 2015  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 9. nov 2015