Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Dotáciu na zelenú energiu môžete získať aj v roku 2019

V národnom projekte Zelená domácnostiam boli už pre rok 2018 vyčerpané plánované prostriedky na všetky dotácie.  Zámer ďalšej podpory od roku 2019 bol však už  schválený v celkovej výške 48 miliónov eur a do roku 2023 sa predpokladá  podpora ďalších až 25-tisíc inštalácií pre domácnosti! Poznáte ekologické technológie, ktoré vám prinesú dlhodobú úsporu?

Stredoslovenská energetika a.s. (SSE) vám aj v roku 2019 pri pokračovaní projektu Zelená domácnostiam, poskytne komplexný servis od žiadosti, cez administratívne záležitosti spojené s dotáciou až po realizáciu technického riešenia.

Tepelné čerpadlá
Modernými tepelnými čerpadlami  si zabezpečíte tepelnú pohodu aj pri mínusových teplotách. I keď sa prvotná investícia môže zdať byť vyššia, jej návratnosť je na nezaplatenie. Táto technológia dokáže získať nízkopotenciálové teplo nielen zo spodnej vody, ale čerpá ho ako aj zo zeme, tak i zo vzduchu. Tepelné čerpadlo je vhodné pre domácnosti, ktoré využívajú elektrické, stenové alebo podlahové vykurovanie. Vybrané tepelné čerpadlá dokážu taktiež fungovať aj v obrátenom režime a zabezpečujú chladenie domu počas letných dní, čím efektívne a ekonomicky nahrádzajú klimatizačnú jednotku.

Fotovoltické panely 
Fotovoltické panely využívajú slnečné žiarenie na výrobu elektrickej energie. Táto efektívna a ekologická technológia dokáže rozhýbať všetko od malých kalkulačiek, cez výškové budovy až po vesmírne družice. Najväčší výkon technológie dosiahnete pri priamom slnečnom žiarení, no elektrinu získate, aj keď bude zamračené. Pokiaľ máte dostatočne veľkú plochu strechy a je orientovaná na juhozápad, tak sú panely pre vás vhodným a jednoduchým riešením bez akejkoľvek potreby údržby. Montáž fotovoltickej elektrárne trvá maximálne 1 deň a pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť krátke  video reálnej inštalácie od SSE na  www.sse.sk/fotovoltika
V prípade, že vyrobenú elektrinu klient nedokáže spotrebovať okamžite v čase výroby, SSE ponúka riešenie s akumuláciou elektriny, ktorá sa ukladá v batériách pre neskoršie využitie. 

Slnečné kolektory
Solárny panel  absorbuje slnečné žiarenie a používa ho na ohrev teplonosnej tekutiny cirkulujúcej v jeho vnútri. Odtiaľ sa následne tekutina izolovanými rozvodmi prevádza do zásobníka a zohrieva vodu na domáce použitie. V lete počas najväčších solárnych ziskov sú slnečné kolektory schopné pokryť celkovú spotrebu teplej vody v rodinnom dome a po zvyšok roka následne znižujú odber tepla z hlavného zdroja. Kolektory vyrábajú teplo aj v zimnom slnečnom počasí, dokonca aj pri teplotách pod nulou. Pri solárnych kolektoroch platia podobné podmienky na ich umiestnenie ako pri fotovoltických paneloch; dostatočne veľká plocha strechy a jej orientácia na juhozápad.

Kotol na biomasu
Ďalším alternatívnym riešením sú aj kotly na biomasu . Toto riešenie je určené na spaľovanie biomasy vo forme peliet, brikiet, štiepok alebo kusového dreva so systémom splyňovania. Kotol na biomasu je vhodný pre domácnosti alebo chaty, ktoré nemajú problém s príslušnou obsluhou (dopĺňanie paliva, vynášanie nespálených zvyškov). Ak hľadáte ekologický a ekonomicky výhodný zdroj tepla, chcete vymeniť existujúci zdroj na fosílne palivá, tak biomasa je práve pre vás.

Výber správnej technológie na využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnosti nemusí byť vždy jednoduchý. Vyžaduje si dôkladné zhodnotenie možností konkrétneho rodinného prípadne bytového domu. Pre realizáciu si preto vyberte spoľahlivého partnera. Orientačnú úsporu pre jednotlivé riešenia si môžete vypočítať aj pomocou jednoduchých online kalkulačiek.

Pridané 17. sep 2018  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 17. sep 2018