Chladenie interiéru stojí viac ako vykurovanie, myslite preto na roletové a žalúziové preklady na vonkajšie tienenie

16. máj 2022

Energetickú spotrebu a teda aj prevádzkové náklady domu neovplyvňujú len výdavky na vykurovanie, ale aj na jeho chladenie. Málokto si uvedomuje, že pri súčasných dobre izolovaných novostavbách nie je možné bez vonkajšieho tienenia dosiahnuť dobrý komfort počas letných mesiacov. Ten môže zaistiť napr. klimatizácia. Treba si však uvedomiť fakt, že náklady na zníženie teploty vzduchu o 1 °C sú 3× až 4× vyššie ako náklady na jej zvýšenie. Teplých dní v roku pribúda, preto by stavebníci už v projekte mali počítať s vonkajším tienením, ktoré je z dlhodobého hľadiska lacnejším aj komfortnejším riešením, a teda s nosnými roletovými a žalúziovými prekladmi, do ktorých je možné vonkajšie tienenie doslova schovať.

Napr. PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný umožňuje svojou variabilitou inštaláciu absolútnej väčšiny na trhu dostupnej tieniacej techniky, a to tak počas výstavby, ako aj kedykoľvek neskôr v priebehu používania domu. Výhodou tohto systémového riešenia je to, že vo všetkých prípadoch zostane zachovaný dostatok integrovanej izolácie, aby nevznikli tepelné mosty. Po novom sa tepelnoizolačné parametre PREKLADU HELUZ FAMILY 3in1 nosný vylepšili použitím grafitového polystyrénu.

Pre laikov je hodnota stavebného materiálu na hrubú stavbu často prekvapivo nízka. Samozrejme, závisí od veľkosti, architektonického návrhu či umiestnenia v teréne, ale všeobecne platí, že cena tehál vo veľmi dobrom tepelnoizolačnom štandarde na celý dom tvorí 10 – 15 % rozpočtu celého rodinného domu. Tehly teda stojí toľko, čo napríklad vybavenie kuchyne či väčšie kúpeľne. Kým tieto investície sa počas užívania objektu môžu aj niekoľkokrát opakovať, hrubá stavba zostáva a meniť sa nedá, preto by mala byť skutočne kvalitná.

Pred prehriatím interiéru pomôže hlavne vonkajšie tienenie

Druhou, pre laikov menej známou skutočnosťou je, že efektívnou ochranou pred slnečným žiarením je primárne vonkajšie tienenie (rolety, žalúzie, screeny), ktoré nepustia lúče k skleneným tabuliam okien a zabránia tak zahriatiu skla a následnému preneseniu tepla do interiéru. Vnútorné tienenie si totiž poradí len so svetlom, nie s teplom, z pohľadu tepelnoizolačných parametrov je vnútorné tienenie, ľudovo povedané, jednoducho len na okrasu... Výrobca kompletného tehlového systému na hrubú stavbu, spoločnosť HELUZ má preto už roky vo svojom programe jedinečné nosné roletové a žalúziové preklady, ktoré sú určené na uloženie vonkajšej tieniacej techniky, aby ju nebolo nutné dodatočne prirábať zvonku na dom a narušovať či skôr porušovať jednoliatu fasádu. Jedinečnosť prekladov spočíva v tom, že sú ľahko zabudovateľné do stavby, pretože sú z výroby hotovým celkom. Ten tvoria nosné rebrá, optimalizovaný tvar tepelnej izolácie, dutina na tieniacu techniku a tehlový obklad na ideálne zhotovenie omietok.

HELUZ predstavil už druhú generáciu PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný, ktorého hlavnou prednosťou je variabilná veľkosť vnútorného priestoru – postupným vyťahovaním jednotlivých častí izolácie sa vnútorná schránka prekladu prispôsobuje tvarovo aj rozmerovo žalúziám, roletovým či screenovým schránkam. Minuloročná novinka bola pre tento rok vylepšená použitím grafitového polystyrénu, ktorý má oproti klasickému EPS výrazne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Na základe spolupráce s dodávateľmi tieniacej techniky došlo tiež k optimalizácii vyberateľných segmentov polystyrénu pre pohodlnejšie zabudovanie tieniacej techniky. Tieto zmeny vedú k väčšej kvalite diela a úžitkového komfortu pre používateľov domov. 

Maximálne využitie priestoru na tepelný izolant

PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s integrovanou, ale vyberateľnou tepelnou izoláciou je určený na jednovrstvové murivo z tepelnoizolačných tehál HELUZ FAMILY s najlepšími parametrami na trhu. Vnútorný priestor s izolantom je variabilný na umiestnenie vonkajších žalúzií, roliet, screenov alebo môže zostať z výroby vyplnený izolantom. Na obvodové murivo domu tak možno použiť jediný typ nosného prekladu bez toho, aby si stavebník vopred musel lámať hlavu, či bude chcieť inštalovať tienenie alebo nie. PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný je plne skrytý pod omietkou, je prispôsobený na elektrické ovládanie a je možné ho inštalovať aj pre vyššie okná podľa voľby tieniacej techniky (až do rozmeru 5 m), bežne do rozmeru výšky 2,5 m, teda napríklad aj pre balkónové dvere.

PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný sa dodáva na stavbu plne vybavený izolantom, nikto s ním nemusí nič robiť, je možné ho osadiť, zamurovať a získať nosnosť a tepelnoizolačné vlastnosti, ako keby stavebník použil klasické nosné preklady 23,8. Kedykoľvek sa však môže rozhodnúť namontovať zatienenie a tento preklad mu to umožní vďaka možnosti postupne vyťahovať jednotlivé diely izolantu, čím stavebník postupne získa priestor na žalúziu, malú roletu alebo aj veľkú schránku na roletu. V každej fáze teda v preklade zostáva maximum izolantu pre dané riešenie,“ vysvetľuje benefity novinky Ing. Milan Komáromi, technický poradca spoločnosti HELUZ.

PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný – benefity pre investora

PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný predstavuje dôležitý prvok pre súčasné nízkoenergetické novostavby či pasívne stavby, pretože umožňuje slobodnú aj dodatočnú voľbu tieniacich systémov od rôznych výrobcov. Zaisťuje tepelný aj akustický komfort, má masívnu betónovú časť a neoslabuje murivo. Je trvanlivý (z betónu, keramiky a tepelnej izolácie) a umožňuje ľahký prístup pre montáž aj údržbu tieniacej techniky. Pritom je skrytý pod omietkou a nie je ho vidieť vo fasáde. Výhodou je aj rýchlejšia realizácia vďaka možnosti použiť jeden typ prekladu nad všetky okná.

Okrem zníženia tepelných strát v zimnom období a minimalizácie prehriatia interiéru v lete zaisťuje vonkajšie tienenie používateľský komfort aj v ďalších smeroch: Zvyšuje akustickú pohodu, má masívnu betónovú časť a neoslabuje murivo, zabezpečuje domovy pred zvedavcami aj nezvanými návštevníkmi a chránia okná pred poveternostnými vplyvmi, čím predlžuje ich životnosť.

Video PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný:  

Montážny návod: