Bude Európa prvý klimaticky neutrálny kontinent? Je to aj na vás

8. dec 2021

V otázke riešenia klimatickej krízy neexistuje žiadne „mňa sa to netýka“. Sme v tom všetci. Aj vy sa svojimi uvedomelými nákupnými rozhodnutiami či úpravami životného štýlu môžete stať súčasťou najzásadnejšieho európskeho projektu zameraného na ochranu životného prostredia.  

Európsky ekologický dohovor – známejší ako Európska zelená dohoda – je program, ktorý z hľadiska dôležitosti a celoplošného dosahu pre ľudstvo prirovnávajú k pristátiu na Mesiaci.

Čo všetko by ste mali vedieť o dokumente, ktorý si kladie za cieľ urobiť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent? A najmä, ako sa môžete vy osobne pripojiť k iniciatíve za zdravšiu budúcnosť našej planéty?

 

Keď zelenosť nie je len fráza

11. decembra 2019 bola v Bruseli oficiálne predstavená Európska zelená dohoda, formulovaná v súlade s princípmi Parížskej dohody o zmene klímy. Zelenosť v názve nie je len vzletnou deklaráciou. O tom, že Únia to myslí s ambíciou o dosiahnutie klimatickej neutrality vážne, svedčí fakt, že na projekt bude smerovať až tretina investícií z vyčlenených 1,8 bilióna eur z plánu obnovy NextGenerationEU.

 

Nejde o peniaze, ale o život

Pre vysoké investície je pádny argument: ide o život! Problém, ktorý Európska zelená dohoda adresuje, je všeobecne známy a tak často diskutovaný, že už ho ani nevnímame ako novú konverzačnú tému, to však neuberá na jeho naliehavosti.

Vedeli ste, že kvôli klimatickým zmenám hrozí v blízkej budúcnosti vyhynutie viac ako 16 % živočíšnych druhov a že obyvatelia južných regiónov Európy budú mať až o 40 percent horší prístup k pitnej vode? A to je len pomyselná kvapka v mori dôsledkov globálneho otepľovania...   

Zelená dohoda podľa prognóz Európskej únie pomôže ročne zachrániť až 400 000 životov a preventívne zabráni ďalším 90 000 úmrtiam v dôsledku extrémnych horúčav. Ako to dosiahnuť? Jedine prečistením ovzdušia.  

 

Nebezpečné stupne Celzia

V hromadnom úsilí zvrátiť neradostnú predikciu o zvyšovaní svetovej teploty spojili európske štáty spojili sily a podnikajú všetky dostupné opatrenia, aby sa atmosféra neohriala o viac než 1,5 stupňa Celzia. To je totiž hraničná hodnota.

Po jej dosiahnutí sa nevyhneme negatívnemu dosahu zmien podnebia a skôr či neskôr ich na vlastnej koži pocítime všetci. Zabezpečenie uhlíkovej neutrality do roku 2050 je jediná schodná cesta, ako nenasledovať tragický scenár predpovedaný klimatológmi.

 

Čo presne znamená uhlíková neutralita?

Zjednodušene, ide o snahu o dosiahnutie bodu nula, keď nájdeme spôsob, ako produkciu uhlíka efektívne vyvážiť pomocou takzvaných uhlíkových lapačov. V prírode sú nimi pôda, lesy či oceány. Každoročne pohltia až 11 gigaton oxidu uhličitého, čo však stále nestačí. Pre kontext -  len v roku 2017 sme do ovzdušia vypustili 37,1 gigaton. Redukovanie emisií sa teda neobíde bez radikálneho šliapnutia na brzdu, a to naprieč všetkými priemyselnými sektormi.

Jeden z tých, ktoré sú pod najväčším drobnohľadom, je sektor budov, zodpovedný za približne tretinu celkových uhlíkových emisií v EÚ. Keď si to spojíme s údajom, že takmer polovica konečnej spotreby energie sa použije na vykurovanie a chladenie, je jasné, že potenciál na dekarbonizáciu je tu ohromný. A vy môžete priamo prispieť k jeho napĺňaniu. Ako? Napríklad investovaním do nízkouhlíkovej vykurovacej technológie.

 

Ideálne klimaticky neutrálne riešenie

Tepelné čerpadlá sú z ekonomického aj ekologického hľadiska v súčasnosti najefektívnejšou vykurovacou technológiou pre rekonštruované priestory aj novostavby. Uhlíková odpadová záťaž tepelného čerpadla dosahuje iba polovičné hodnoty v porovnaní s vysokoúčinným plynovým kotlom a vďaka čerpaniu energie z obnoviteľných zdrojov, ako sú vzduch, voda alebo zem, ide o priam ideálne klimaticky neutrálne riešenie.

 

Spoločnosť, čo ide v stopách Európskej zelenej dohody

Rozhodnutiu prejsť na tepelné čerpadlo vždy predchádza rešerš trhu. Načo si ale komplikovať previerku dôveryhodnosti výrobcu, keď vám všetko potrebné napovedia dva hlavné ukazovatele – historické zázemie spoločnosti a jej vízie do budúcnosti?

V oboch vychádza Daikin ako voľba číslo jeden. Viac ako sto rokov na trhu a interný cieľ stať sa uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou do roku 2050 v spojení s príslovečnou japonskou precíznosťou a vysokou technologickou vyspelosťou sú garanciou kvality, na ktorú je spoľahnutie.

 

Poraďte sa s odborníkmi, ako šetriť peniaze aj planétu

Pozrite si aktuálnu ponuku tepelných čerpadiel Daikin a využite nadštandardný poradenský servis, aby ste s asistenciou odborníka našli presne ten produkt, aký vaša domácnosť potrebuje. Už túto zimu vás môže príjemne hriať pocit, že ste súčasťou riešenia, ako šetriť nielen rodinné financie, ale aj nenahraditeľné zdroje našej planéty.

 

Viacej info na www.daikin.sk