Betónu na záhradách vládne prirodzenosť

9. mar 2020

Jar klope na dvere a nebude dlho trvať a tí šťastnejší z nás sa budú môcť presunúť z interiérov aspoň čiastočne do záhrady. Okrem potrebnej práce a námahy, ktorá ku každej záhrade neodmysliteľne patrí, by sme nemali zabúdať ani na zaslúžený odpočinok. Pohodlné posedenie na kvalitnom záhradnom nábytku je nevyhnutným predpokladom. Pre jeho umiestnenie je dobré počítať aj s minimálnou spevnenou plochou v podobe záhradné terasy, ideálne priliehajúcej k domu, s výhľadom do pestovanej zelene. Pri výbere dlažby by sme sa mali riadiť kvalitou daného povrchu a samozrejme by sme nemali zabúdať na estetickú stránku. Vzhľadom na premenlivý charakter počasia s výraznými výkyvmi teplôt sme vo výbere vhodných materiálov v našich zemepisných šírkach mierne obmedzení. Vyhľadávaným materiálom je už desaťročia betón vďaka svojej odolnosti, trvanlivosti, variabilite, nepreberným vzhľadovým možnostiam a v neposlednom rade vďaka priaznivej cene. Betón je navyše čisto prírodný materiál, ktorého striedme použitie zaručuje bezpečný pohyb a spríjemňuje pobyt na záhradách už po generácie.

ALMA melír žlutá

ALTERNO colormix Kamelo

Kvalita betónových povrchov ide stále dopredu

Technológia výroby zaznamenala v posledných rokoch veľký vývoj dopredu a výrobcovia sa predháňajú v ponuke povrchových úprav, ktoré zlepšujú prirodzené vlastnosti betónových povrchov. Česká firma PRESBETON, ktorá má jedno z najkomplexnejších portfólií betónových výrobkov u nás, ponúka väčšinu dlažieb vhodných pre stavbu záhradných terás v najušľachtilejšej povrchovej úprave PCT (Perfect Clean TOP). Úprava PCT spočíva v nanesení špeciálnej kompozitnej látky na betónový povrch vytvrdnutej žiarením a vysokou teplotou. Tým sa zamedzí prieniku vody a ďalších nečistôt do štruktúry betónu. Vďaka tomu nedochádza k nežiaducemu rozrušeniu betónového povrchu a tiež je uľahčené čistenie. Kvapkajúci tuk zo záhradného grilu, prípadne rozliate červené víno sa utrie obyčajnou handričkou, namiesto toho, aby sa nečistota vsiakla a dlažbu trvalo poškodila.

RUVIDO pískovcová

VEKTORIT colormix Vesuv

Prekvapivá variabilita betónovej dlažby

Hoci sivý pohľadový betón vládne v posledných rokoch interiérom najmä na stránkach lifestylových časopisov, výrobcovia betónových komponentov ponúkajú oveľa viac. Okrem betónových dlažieb v klasickom šedom vyhotovení možno siahnuť po celom rade veľmi prirodzene pôsobiacich povrchov v príjemných teplých tónoch, ktoré vnášajú do záhrad ospalú stredomorskú atmosféru. Veľmi obľúbené sú odtiene terakoty, ktoré nájdeme v celom rade zámkovej a skladanej dlažby. Napríklad zámerne poškriabaný povrch dlažby VEKTORIT v ohnivej farbe Vezuv a celkovom retro vzhľade prekvapivo skvele ladí  s modernou striedmou, ako aj s klasickou vidieckou architektúrou. Ďalším obľúbeným povrchom je imitácia kameňa v teplých pieskových či karamelových odtieňoch. Dlažbové dosky RUVIDO nerozoznáte od prírodného pieskovca. Povrch dlažobných dosiek LIMA zase evokuje starú kamennú dlažbu s uhladeným reliéfom.

PIANETA colormix Alba

www.presbeton.cz