Ako zrenovovať stôl?

16. nov 2023

Stôl je jedným zo základných kusov nábytku, ktorý používame každý deň. O to viac sa však na ňom prejaví časté používanie. Najmä drevený stôl je náchylný na poškriabanie, škvrny od nápojov alebo odreté miesta. Rýchlym a častým riešením je zakryť ho obrusom. Ak je však vyrobený z dreva, určite si zaslúži druhú šancu. Či už máte starý, opotrebovaný stôl, ktorý potrebuje vylepšiť, alebo len chcete dať svojmu existujúcemu nový vzhľad, tu je niekoľko tipov, ako mu vrátiť pôvodnú krásu.

Na začiatku je dôležité posúdiť stav stola a odstrániť starý náter alebo lak pomocou brúsneho papiera, brúsky, prípadne teplovzdušnej pištole. Ak sú na stole praskliny alebo škrabance, použite tmel na drevo a povrch opäť zľahka prebrúste jemným brúsnym papierom, kým nebude hladký. Odstráňte všetok prach a nečistoty a povrch očistite vlhkou handričkou.

 

 

Zvýraznite prirodzenú krásu dreva

Jedným z najlepších produktov, ktoré môžete použiť na ochranu dreva a zvýšenie jeho lesku, je voskový olej (napr. Xyladecor Tvrdý voskový olej) alebo interiérový lak (napr. Luxol Interiérový lak Aqua). Obe varianty poskytujú odolnú ochrannú vrstvu, ktorá sa ľahko udržiava, a navyše zvýrazňuje prirodzenú krásu dreva. Tvrdý voskový olej aj lak jednoducho naneste štetcom alebo valčekom podľa pokynov výrobcu a nechajte úplne zaschnúť.

 

 

 

Nezabudnite na kovové časti

V posledných rokoch sa stali veľmi módnymi drevené stoly s kovovými prvkami, najmä s podstavcom. Aj ten sa však časom poškriabe alebo dokonca olúpe a je potrebné mu vdýchnuť nový život. V prípade kovových častí odstráňte prípadnú hrdzu pomocou brúsneho papiera a potom použite základný náter. Môžete použiť aj farbu, ktorá je vhodná na skorodovaný kov a ušetrí vás tejto nepríjemnej práce, napríklad Hammerite Priamo na hrdzu Kováčska farba. Tá poskytne kovovým častiam ochranu pred koróziou až na niekoľko rokov a navyše sa dodáva vo veľmi obľúbenej farbe, ktorá dotvorí váš drevený stôl do dokonalosti.

Nakoniec nechajte všetko zaschnúť a užívajte si nový vzhľad vášho milovaného stola!

 

 

Xyladecor Tvrdý voskový olej je vysoko prémiový olej na báze vody, odolný proti opotrebovaniu a poškriabaniu, s extra voskom pre vodoodpudivý efekt. Je vhodný na nábytok a kúpeľne, ale možno ho použiť aj na drevené podlahy, parkety a schodiská.

 

 

Hammerite Priamo na hrdzu Kováčska farba je jednozložková, na vzduchu schnúca antikorózna a dekoratívna farba na železné kovy na použitie v exteriéri aj interiéri. Farba je špeciálne vyvinutá priamo na skorodované kovy a poskytuje aktívnu ochranu proti korózii až na 8 rokov.

 

 

Luxol Interiérový lak Aqua je bezfarebný vodou riediteľný lak na nátery plôch v interiéri ako je nábytok, drevené obloženie, stoly, dvere a iné dekoračné predmety. Lak poskytuje drevu dlhodobú ochranu a vďaka vynikajúcemu rozlivu sa dobre nanáša. Naviac si môžete vybrať medzi matom a leskom.