Ako znížiť náklady na energie? Pomôže zateplenie, rolety aj maličkosti

26. sep 2022

Tiež vo vás rastú obavy, ako zvládnete tohtoročnú zimu po stránke peňazí za energie a teplo? Pletiete si teplé svetre, trénujete chôdzu po tme a jedlo z chladničky sťahujete na balkón? A napriek tomu všetkému výdavky za teplo a elektrinu stále odkrajujú viac a viac z rozpočtu vašej domácnosti? Poradíme vám, čo proti tomu robiť.

 


Vďaka vonkajším roletám ušetríte za vykurovanie | Foto: Climax.sk

 

Zateplený dom je základ

Vykurovacia sezóna na Slovensku obvykle trvá sedem až osem mesiacov od septembra pokojne až do mája. Vďaka zatepleniu domu ušetríte minimálne polovicu nákladov na vykurovanie a tepelný komfort sa zlepší aj počas leta. Na zateplenie je možné teraz získať dotáciu z programu Zelená úsporám.

Základným problémom starších domov bývajú tenké steny, prefukujúce okná alebo zastarané dvere. Podľa odborníkov je možné vďaka zatepleniu strechy ušetriť zhruba 20 % tepelnej energie. Zateplite celý dom od strechy po pivnicu a vaša spotreba klesne až o 70 %. Samozrejme, že kvalitné materiály a práca niečo stoja, avšak už v strednodobom horizonte sa to vyplatí. Tepelná izolácia celého priemerne veľkého rodinného domu môže vyjsť zhruba na 20 000 €. Ak vykurujete zemným plynom, investícia sa pravdepodobne vráti do zhruba šiestich rokov, záleží samozrejme na aktuálnych cenách plynu.

Pokiaľ chcete ísť ešte ďalej a šetriť viac, zaujímajte sa o automatickú rekuperáciu. Vďaka nej nebudete musieť vetrať a ochladzovať miestnosti. Rekuperácia zvnútra odvádza vydýchaný vzduch, zvonku privádza čerstvý vzduch. Obe zmesi sú oddelené, ale prebieha medzi nimi tepelná výmena. Čerstvý vzduch sa zahrieva vydýchaným vzduchom, takže získava izbovú teplotu, a až potom prichádza do interiéru.

 

Vonkajšie rolety významne znížia náklady na vykurovanie

Keď už sa rozhodnete zatepliť dom, bola by škoda okná nedoplniť o novú tieniacu techniku. Tá totiž nestráca nič zo svojho významu ani na jeseň a v zime. Vonkajšie rolety či vonkajšie žalúzie je možné totiž využiť nielen ako ochranu proti slnku, ale tiež ako účinnú tepelnú izoláciu.

Vonkajšie tienenie poslúži ako účinná tepelná izolácia | Foto: Climax.sk

 

Rolety totiž počas zimných mesiacov a chladných nocí výrazne zabraňujú tepelným stratám a to vďaka tomu, že vzduchový vankúš, ktorý sa vytvorí medzi stiahnutou roletou a oknom, funguje ako ďalšia izolačná vrstva zabraňujúca úniku tepla z miestnosti. Pokiaľ teda rolety máte, nezabudnite ich stiahnuť vo všetkých miestnostiach, kde práve nepotrebujete svetlo, a rovnako tak všade pred odchodom do práce. 

Najväčšie možnosti úspor prinesú automaticky ovládané rolety vybavené slnečným snímačom, ktoré ešte viac znížia náklady na vykurovanie. Pri nízkej vonkajšej teplote sa predokenné rolety automaticky spustia a vytvoria pred oknami dodatočnú tepelnú izoláciu. Naopak, keď v zime zasvieti slnko, rolety sa vytiahnu a pomôžu tak vďaka pasívnym solárnym ziskom vyhrievať interiér domu či bytu.

Vonkajšie rolety pomôžu zabrániť únikom tepla z domu | Foto: Climax.sk

 

Slnko vám vyrobí elektrinu alebo ohreje vodu

Čím drahšie sú energie, tým výhodnejšie vychádzajú vlastné zdroje. Bezplatne získate energiu zo slnečného žiarenia, ale zvážte, ktorú technológiu chcete na svojej streche. Fotovoltika vám vyrobí elektrinu, fototermika vyprodukuje teplo. Slnečné kolektory na ohrev teplej vody sú jednoduchšie, a teda lacnejšie. Podľa dodávateľov zaistia až 70 % tepelnej energie, ktorú potrebujete na ohrev úžitkovej vody a s dotáciou môžu pre priemerný dom vyjsť na zhruba stotisíc korún. Fotovoltika s batériami potom zhruba dvojnásobok. 

 

Začať sporiť energie je možné aj malými zmenami

Elektrina prúdi stále a spotrebiče pripojené k sieti ju z vašich zásuviek vysávajú 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Televízor, počítač, hi-fi súprava alebo napríklad aj kefka na zuby. Spotrebiče v tzv. stand-by režime spotrebujú týmto spôsobom elektrinu za stovky korún ročne, aj keď ich nepoužívate. Vytiahnite ich zo zásuvky a rozdiel spoznáte na vašom vyúčtovaní. 

 


Začať sporiť energie sa dá aj malými zmenami, napr. v kuchyni | Foto: Climax.sk

 

Keď už sme pri spotrebičoch, zamyslite sa nad tým, aké v domácnosti máte. Chladnička stará dvadsať rokov isto ešte zvládne svoju prácu, avšak pokiaľ má podľa dnešných noriem spotrebu v kategórii E, znamená to napríklad o 40 € viac elektriny za rok, ako si vezme moderná chladnička v kategórii C. 

 

V chladničke si sledujte nastavenie teploty, nemusí byť totiž zbytočne nízka. Na chladenie a mrazenie ide zhruba 15 až 20 % z celkovej spotreby elektriny vo vašej domácnosti, preto je potrebné chladničke venovať extra pozornosť. Chladnička by nemal byť umiestnená v blízkosti kúrenia a mala by mať správne nastavenie teploty. Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí 5 až 7 °C. V prípade, že ju znížite na 3 °C, vaša spotreba ihneď stúpne o 15 %. Dôležité je chladničku tiež pravidelne odmrazovať.

 

Na záver jeden tip pre tých, čo dokážu dobre ovládať svoju práčku a umývačku. Pokiaľ odoberáte elektrický prúd v dvojtarifovej sadzbe, teda tzv. nočný prúd, neplatíte za elektrinu počas celých 24 hodín rovnakú cenu. Nízka (lacnejšia) tarifa sa vám zapína na určitú časť dňa. Pokiaľ viete kedy, môžete umývanie riadu alebo pranie načasovať pomocou nastavenia spotrebičov na čas, kedy je pre vás odber elektrickej energie najvýhodnejší.