Ako si vybrať elektrický bojler s minimálnymi nákladmi?

8. okt 2020

Zásobníkový ohrievač vody tzv. bojler pozostáva z niekoľkých základných komponentov: nádrže na vodu (beztlakovú alebo tlakovú), izolácie, opláštenia, elektrického ohrievacieho telesa (príp. pri kombinovaných bojleroch z rúrkového výmenníka tepla) a termostatu alebo riadiacej jednotky. Prevedenie a kvalita týchto komponentov určujú kvalitu a cenu zásobníkového ohrievača vody.

 

Spoločnosť STIEBEL ELTRON vyrába vo svojom výrobnom závode pod Tatrami rôzne rady zásobníkových ohrievačov vody ‒ buď pre jedno odberné miesto, alebo pre centrálnu prípravu teplej vody. Podobne ako aj jej sesterská značka Tatramat, pokračuje STIEBEL ELTRON v dlhoročnej slovenskej tradícii výroby špičkových zásobníkových ohrievačov vody. To stále na rovnakom mieste ako dlhé desiatky rokov predtým – v Poprade.

Tri pohľady na to, ako si správne vybrať

Zásobníkové ohrievače vody môžeme posudzovať a porovnávať podľa nasledovných základných vlastností:

- z hľadiska životnosti je dôležitá kvalita nádrže a ohrievacieho telesa, 

-z hľadiska úspornosti a ročných nákladov je podstatná izolácia a „inteligencia“ riadiacej jednotky,

- z hľadiska využitia a umiestnenia v interiéri je dôležitý dizajn.


Kvalita nádrže a ohrievacieho telesa

Nádrž môže byť vyrobená z nerezovej ocele, medi, smaltovanej ocele a pri beztlakových ohrievačoch vody aj zo špeciálneho plastu. STIEBEL ELTRON dáva prednosť smaltovanej oceli, pretože smalt je vlastne sklo a je teda chemicky najodolnejší. Nechránené kovy – nerez a meď podliehajú korózii kyslíkom obsiahnutým vo vode a aj chemickým reakciám (keď je voda v potrubí príliš kyslá, má nízke pH).

Podobne je na tom ohrievacie teleso. Zvyčajne je vyrobené z ocele alebo medi, resp. je od tlakovej vody oddelené smaltovanou rúrkou, ktorá je súčasťou tlakovej nádoby. Ide o najlepšie riešenie, najmä pre agresívnejšie, zvyčajne kyslé vody a vody, ktoré sú bohaté na kyslík.


Dobrá izolácia a hospodárna riadiaca jednotka

Izolácia nádrže je v súčasnosti vedeckou disciplínou, v ktorej sa uplatňujú aj nanotechnológie. Ich kvalitu popisuje technický parameter, obvykle označený ako „pohotovostné straty“, „tepelné straty za 24 hod“ a pod. Ide o celkovú tepelnú stratu zásobníkového ohrievača vody cez jeho opláštenie za 24 hodín a udáva sa v kWh/24 hod. Ide o veľmi dobré kritérium pre porovnanie. Ihneď totiž vidíme aký vplyv na cenu má dobrá izolácia. Tá môže byť buď jednoduchá, alebo s využitím karbónových vlákien a už spomenutých nanotechnológií, ako v prípade riešení od STIEBEL ELTRON.

Teplotu v ohrievači vody riadi buď termostat, alebo pokročilá riadiaca jednotka. Jej hlavnou úlohou je nabíjať ohrievač vody hospodárne. V prípade ohrievačov vody od STIEBEL ELTRON zabezpečujú túto úlohu inteligentné voliteľné ECO funkcie. Keď sú aktivované, jednotka meria spotrebu počas uplynulých dní a zároveň nabíja ohrievač vody na priemernú hodnotu. Vďaka tomu je teplota vody v bojleri nižšia a nižšie sú aj straty v rozvodoch, ako aj tepelná strata bojlera za celý deň.

Dajte si pozor na lacné značky

Kvalitné produkty sú vždy drahšie než tie, pri ktorých sa na kvalitnom prevedení šetrilo – platí to aj pre elektrické ohrievače vody. Pri výbere tohto riešenia by ste si mali dať pozor na ohrievače vody za veľmi nízku cenu. Ich výrobca na nich musel totiž šetriť. Odzrkadlí sa to najmä na materiáli nádrže, kvalite izolácie alebo riadiacej jednotke. Lacné ohrievače vody majú nižšiu životnosť a sú tiež energeticky menej úsporné.

www.stiebel-eltron.sk/ohrev-vody