Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Aké okná si vybrať?

Začína jar -  doba ideálna pre stavbu či rekonštrukciu. Možno budete i Vy vyberať nové okná pre byt, dom, chatu či chalupu. Aké okná si vybrať - plastovéalebo drevené?

Čo od nových okien očakávate?

Výber nových okien je rozhodnutie, ktoré ovplyvní kvalitu bývania na dlhú dobu. Pri výbere byste sahlavne mali zamyslieť nad tým, čo od nových okien očakávate. Dobré rozhodnutie môže ušetriť nielen prostriedky, ale aj mnoho ďalších starostí.

Pokiaľide o voľbu materiálu, hlavne dilemu, či si kúpiť plastové oknáalebo drevenéeurookná, potomide skôr o otázku individuálnych materiálových preferencií a finančných možností. Z hľadiska tepelno-izolačných vlastností ide o úplneporovnateľné produkty. V ponuke oboch materiálov tak nájdete špičkové úsporné okná pre pasívne stavby.

Pri výbere je predovšetkým dobré zvážiť, kde majú okná slúžiť. Pokiaľide o prostredie so zvýšeným hlukom, prašnosťou, namáhané vetrom či hnaným dažďom, je dobré zvoliť napr. u plastových okien profilový systém so stredovým tesnením. V prípade zaťaženia hlukom uvažovaťaj o špeciálnom protihlukovom zasklení. Pokiaľide o tepelno-izolačné vlastnosti okien, tie značne závisiahlavnena stavebnej hĺbke okenného profilu a predovšetkýmna použitom zasklení. Dnes je už prakticky bežným štandardom zasklenie trojitým sklom.

V prípade potreby zvýšenej bezpečnosti či ochrany detí je dobré zvážiťšpeciálne funkčné doplnky. Už pri nákupe okien je dobré súčasneriešiťaj ich tienenie vonkajšie či vnútorné. Súčasné zakúpenietieniacej techniky a okien zaistí nielen dizajnové zladenie všetkých prvkov, ale hlavne bezproblémovú funkčnosť.

Výhody a nevýhody plastových a drevených okien

V SR stále vedú v obľúbenosti plastové okná. Ich výhodou je hlavnepriaznivý pomer kvalita – cena. Drevené okná patria do vyššej cenovej kategórie, ich cena sa okrem iného odvíja od stavebnej hĺbky okien a použitej dreviny.

Častým predsudkom je, že plastové okná „nedýchajú“, toto tvrdenie saale nezakladá na pravde. Staré okná väčšinou prefukujú, čo správnenastavené plastové či drevené okná prakticky vylučujú. Po výmene okien je teda dobré pravidelne a dostatočne vetrať, predovšetkým v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou.

Plastové okná sú obľúbené taktiež kvôli minimálnym nárokom na údržbu. Stačí bežné omytie a starostlivosť o kovanie, ktorú vyžadujú všetky moderné okná. O povrchovú úpravu drevených okien je potrebné sa starať trochu viac. „Kvalita drevených okien spočívahlavne v povrchovej úprave,“ hovorí M. Tomčíková, produktová manažérka českého výrobcu okien značky VEKRA, a dodáva, „viacvrstvová povrchová úprava s kvalitnou hĺbkovou impregnáciou, farebným základom a krycou lazúrou je dostatočne odolná a vyžaduje len veľmi jednoduchú starostlivosť.“

Výrobcaodporúča pretrieť lazúru drevených eurookien dvakrát do roka špongiou napustenou špeciálnym prípravkom.

Drevohliníkové okná, teda drevené eurookná s hliníkovým opláštením, nevýhodu údržby úplne eliminujú a vyrovnajú sa tak odolným hliníkovým oknám. Oba tieto typy okien ale patria do najvyššej cenovej kategórie, ale ide o investíciu, ktorú stojí za to zvážiť.

Zdroj informácí: oknavekra.sk

Pridané 23. máj 2016  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 23. máj 2016