Ak okná netesnia, mali by ste ich vymeniť

27. jan 2023

Ako v súčasnosti efektívne minimalizovať náklady na vykurovanie? Znížiť spotrebu energie a ušetriť stovky eur ročne možno výmenou starých alebo zle tesniacich okien za nové. Aj keď okná môžu na prvý pohľad vyzerať úplne v poriadku, nemusí to tak byť. Ak už okná neplnia svoj účel, treba ich vymeniť. Čím skôr, tým lepšie.

Vymeňte okná za okná INCON a výrobca vám garantuje až 30 % úspory energie za vykurovanie. V prípade, že takúto úsporu nedosiahnete, rozdiel vám INCON zaplatí.

 

Aby teplo neunikalo von oknom

Staršie okná s dvojsklom, ktoré sú súčasťou mnohých domov a bytov, nemajú dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti a navyše aj zle tesnia. Vďaka tomu môžete zbytočne prichádzať o cenné teplo. Dôsledkami nekvalitného tesnenia okien je únik tepla, ale aj kondenzácia vodnej pary na oknách. Výsledkom môže byť vysoká vlhkosť, tvorba plesní, či dokonca statické narušenie celej stavby. Problém s nadmerným únikom tepla cez okná sa však niekedy týka aj novostavieb, najmä tých dobre zateplených s menej kvalitnými a nedostatočne tesniacimi oknami. Rozdiely medzi oknami dokáže odhaliť aj termokamera. Doma ju však nepotrebujete, pretože netesnosti a horšia kvalita okien sa prejaví ich zarosením. S oknami INCON však problémy s rosením mať nebudete. „Aj keď okná od rôznych výrobcov papierovo (certifikátmi) preukazujú rovnaké vlastnosti, v skutočnosti je medzi nimi veľký rozdiel. Staré alebo nekvalitné okná spôsobujú veľké úniky tepla, krútia sa, majú nevyhovujúce kovanie aj tesnenia, a navyše sú často zle namontované. V rodinnom dome sa tak zbytočne stratí takmer polovica, v byte dokonca aj viac ako polovica tepla,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON.

 

Reálne úspory pri výmene okien

Pri výmene okien je dôležité vybrať si najmä kvalitného dodávateľa a montážnu firmu s dlhoročnými skúsenosťami. Svojpomocnú montáž odborníci rozhodne neodporúčajú, a to aj z dôvodu problematickej platnosti záruky. Ak sa rozhodnete pre výmenu okien, nemusíte čakať do jari. S aktuálne dostupnými technológiami možno výmenu realizovať celoročne. O tom, že výmena okien sa naozaj oplatí, sa presvedčili aj majitelia rodinného domu v Žilinskom kraji s rozlohou 180 m2. Hoci im okná slúžili dobre, rozhodli sa okná s profilom 70 mm a dvojsklom z roku 2005 vymeniť. Zvolili si plastové okná INCON Komfort EVO s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm a trojsklom. Majitelia výmenou okien dosiahli úspory energie za vykurovanie vo výške až 38 %.

 

 

Možnosť získania dotácie

Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu domu a  idete meniť aj okná, môžete požiadať o štátny príspevok. V rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky môžete získať dotáciu.  Ak po obnove domu dosiahnete úsporu energií 30 - 60 %, výška pomoci sa môže vyšplhať na 14 tisíc eur. Ak dôjde k úspore primárnej energie viac ako 60 %, dotácia môže byť vo výške až 19 000 eur. INCON ponúka komplexnú ponuku okien, vchodových dverí a posuvných systémov z PVC, hliníka aj dreva. Pozrieť a vyskúšať si ju môžete v showroomoch po celom Slovensku, prípadne si môžete ponuku vyžiadať aj online. Nech sa s cenami energií deje čokoľvek, s oknami INCON za teplo vždy ušetríte.

Viac informácií získate na www.incon.sk