Kúpili sme byt národnej kultúrnej pamiatke - v bytovom dome z roku 1930, ktorý je typickým reprezentantom funkcionalizmu s nastupujúcimi prvkami moderny, s jemným zakomponovaním náboženských prvkov jeho pôvodných židovských obyvateľov, pre ktorých bol postavený. Hodnota stavby spočíva aj v zachovaní uličnej čiary, ktorá pomerne presne kopíruje hradobný múr , vrátane jeho zalomenia aj tvaru. Obvodový JV múr domu podľa predpokladu obsahuje i Korvínovský hradobný múr.

V samotnom byte sú zaujímavé remeselné detaily, ktoré sme po konzultácií s pamiatkovým úradom povinný zachovať - je to keramická dlažba v kuchyni, bielninový obklad v kúpeľni, všetky interiérové aj exteriérové výplne drevených dverných a okenných otvorov s pôvodným závesným mechanizmom, kovaním a kľučkami, parketová podlaha, výklopné mechanizmy okien.

Aj keď mám osobne kladný vzťah k starožitnostiam, z vlastnej iniciatívy som chcela zachovať a renovovať 95% pôvodných prvkov v byte, musím konštatovať, že prístup pamiatkového úradu vo veľkej miere núti ľudí ich obchádzať. Nemyslím osobný prístup, ale celkový smer pamiatkovej ochrany na SR. Nestotožňujem sa so striktnou snahou zachovať všetko pôvodné. Myslím si, že ľudia by mali zanechávať stopy po svojom žití. Vtisnúť svoju osobitosť, štýl. Hoc aj gýčový - aj to dá nejakú spätnú väzbu budúcim generáciám.

V januári podaná žiadosť na KPÚ, v marci vyjadrenie (1 časti:)..)

Koncom marca sme obdržali rozhodnutie z KPÚ. Viac menej sme sa dohodli, aj keď, opäť to zopakujem, prístup pamiatkarov ma sklamal. Vyhotovenie dočasného schodiska z balkóna do záhrady sme museli z tohto konania vyňať a zadať ho do nového konania. Spraviť jedny točité schodíky bol veľký problém, čo je v kontraste povolenej výstavby garáží na Bratislavskom hrade a zastavania 2000rokov starých pamiatok veľmi zvlášte. A úprimne - som rozhodnutá za tieto schodíky bojovať - nakoľko záhrada je len pre našu bytovku, susedia s tým súhlasia, záhradka je z troch strán obkolesená štítovými stenami susedných budov, ktoré sú bez okien. A pokiaľ KPÚ nevadia garáže v tak významnej pamiatke ako je Bratislavský hrad a ešte výzamnejšom objave keltských stavieb, nevidím dôvod, prečo ja mám byť šikanovaná v dome z roku 1930. Mala som veľmi naivnú a veľmi "ružovú" predstavu o ich práci.

Ďalšou perličkou je snaha o získanie povolenia na stavbu krbu a vsunutí do už existujúcich komínov, ktoré slúžili v minulosti na kúrenie. Kúrenie ostáva v byte plynové na kotol. Stavebný úrad si vyžiadal povolenie na malý zdroj znečistenia. Magistrát mi ho odmietol vydať, kým nedostanem povolenie od stavebného úradú a stavebný úrad odmietol rozhodnúť, kým nebudem mať papier z magistrátu. Vtipné však? Nakoniec stavebný úrad všetko schválil s podmienkou, že musím neskôr dodať povolenie na malý zdroj znečistenia. Zlatý klinec programu je, že je to všetko len ohlasovacia povinnosť :)

1.5. nastupuje firma. Teda, mala nastúpiť, začali o mesiac neskôr 1.6. Sú to už osvedčení majstri...Aaaaale...na SR je veľmi ťažké zohnať ľudí, ktorí vedia pracovať na pamiatkach, resp.starých budovách, ak chcete zachovať pôvodné štruktúry. V rámci rozhodnutia KPÚ sme mali povinnosť snažiť sa zachovať omietky, všade to však možné nebolo. Aj napriek mojim opakovaným prosbám, že sadrové omietky nemusia byť dokonale hladké, ich krásne vyhladili :D

V byte sme počas rekonštrukcie bývali. 2 dospelí, 2 deti, 1 pes. Ak môžem poradiť....nerobte to...radšej bývajte v stane :D....V dvoch izbách sme bývali, dve sa robili, potom sme všetko z 2 izieb, presťahovali do tých prerobených, a tak dookola. Hore dole sme sa sťahovali 3x, na záver sme kôli brúseniu parkiet museli vysťahovať komplet celý byt.

Práce išli v zásade dobre. S manželom sme po večeroch nanovo vymaľovali 26 ks okien (sú tu dvojokná), namaľovali 13 dverí. vyleštili neviem koľko kľučiek. Snažili sme sa skĺbiť staré s novým.

Je to náročný proces, nakoľko tu na východnom SR je len možno 1-2 firmy, ktoré sa venujú reštaurovaniu takýchto nehnuteľností a sú nad naše finančné možnosti. Preto som silou vôle, šarmom a milým slovom snažila usmerniť klasických majstrov...ktorí podali heroický výkon, musím povedať :)

Ako ďalší krok nás túto jar čaká balkón a schody do záhrady.