Rozhovor so Saškou @saskiamia: "Už v detstve som túžila mať dom s čarovnou vidiecku záhradou..."

Sašku vám určite predstavovať nemusím. Naši strecháči ju poznajú vďaka jej krásnemu a romantickému profilu @saskiamia. Okrem fotoalbumov na Modrej streche nás pravidelne inšpiruje aj prostredníctvom jej blogu www.prairie-charm.com a profilu na Instagrame :-) Saškine kvetinové inšpirácie mi vždy zlepšia deň. Aj preto pri každom nahliadnutí do jej profilu netrpezlivo čakám na zásobu nových fotografií. Som rada, že mi povedala svoje áno a súhlasila s rozhovorom, v ktorom sa bližšie pozrieme na príbeh jej bývania.

1. Dúfam, že si tento rozhovor čítajú aj naši budúci strecháči, ktorí ťa ale zrejme ešte nepoznajú. Predstav sa im, prosím. :)

Už v detstve som túžila mať dom s čarovnou vidiecku záhradou, kde by som si pestovala svoje obľúbené kvety a bylinky. Táto túžba sa mi splnila 14 rokov dozadu, kedy sme sa presťahovali do nášho terajšieho domu. Postupne sme si ho prerábali a menili na náš štýl. Tak trochu romantický, vidiecky – bývame na dedine a chceli sme zachovať pôvodný charakter domu.

Veľmi ma bavilo zdieľať naše prerábky a celú cestu na Modrej streche. Časom som si však založila aj vlastný blog, kde nepretržite prispievam viac ako 8 rokov. Je to moja vášeň, vďaka ktorej som spoznala množstvo inšpiratívnych ľudí a naučila sa veľa nových vecí. Postupom časom som zvažovala, kam by som sa mohla v tejto oblasti ešte posunúť a tak sme si tento rok s manželom založili vlastný e-shop s bytovými a záhradnými doplnkami "Pemberly".

kvetinové dekorácie

predsieň vidiecky štýl

2. Saši, tvrdíš o sebe, že miluješ severský štýl s nádychom vintage. Ako si sa k tejto láske prepracovala? Bola to láska na prvý pohľad už od malička alebo si mala v obľube aj iné štýly kým si si definitívne našla ten svoj “pravý orechový”?

Prešla som si vidieckym štýlom, farmhouse, až som nakoniec našla ako píšeš ten svoj „pravý orechový“. Tak trochu romantický, nostalgický, vintage. Je to môj vlastný štýl, ktorý asi najviac vystihuje pojem nordic vintage, čiže severský štýl s nádychom vintage. Sú to práve severské blogerky, ktoré mi ukázali, že nie je potrebné sa striktne držať jedného štýlu. Stačí sa držať toho, čo má človek rád, vyvarovať sa módnym výstrelkom (pretože tie sa neustále menia) a tak vznikne niečo, čo nám bude robiť radosť každý deň a po dlhé roky.

biela kuchynská linka

severský štýl spálňa

veľké biele kreslo

3. Tvoj profil @saskiamia je hotová záplava kvetov. Ktoré kvety, prípadne aké kvetinové dekorácie sú tvoje najobľúbenejšie?

O kvetoch by som dokázala hovoriť hodiny… Sú neoddeliteľnou súčasťou nášho bývania. Na konci zimy už netrpezlivo sledujem prvé snežienky, krokusy a scílie. Mám rada prvé jarné kvety ako narcisy a nezábudky. Skoro na jar zaplavia záhradu farbami. Potom prichádzajú na rad pivónie a ruže – už ani neviem, koľko druhov v záhrade mám. :-) Leto patrí hlavne dáliam a jednoročkám ako cínie a krasuľky. Tie si už niekoľko rokov pestujem zo semienka. Kvitnú krásne až do neskorej jesene spoločne s astrovkami. Sama ani neviem, ktoré kvety sú moje najobľúbenejšie. Z kvetinových dekorácií by som však vybrala tulipány, alebo iné cibuľoviny pestované v kvetináči. Dokážu nádherne rožiariť terasu.

tulipány v záhrade

sedenie na terasu

romantické záhradné sedenie

biela záhradná lavica

hojdačka na terasu

4. Všimla som si, že sa rada venuješ aj rôznym prerábkam. Ktorý projekt sa ti ako prvý premietne pred očami?

Svoje prerábky som začínala zmenou tmavej farby nábytku na bielu. Tá tmavá u nás vôbec nefungovala a do veľkej miery nám opticky zmenšovala a stmavovala izby. Takmer o každej som písala na blogu a zrejme kvôli tomu ma oslovila na spoluprácu blogerka „Miss Mustard Seed“.

Bolo to ešte v roku 2015, kedy mi poslala svoje mliečne farby s tým, že keď sa mi budú páčiť, tak môžem o nich napísať na blog. V USA jej farby boli veľmi populárne a tu v Európe sme mohli o nich iba snívať. A asi aj preto, že ma oslovila priamo Marion, ktorej blog som denne čítala a následne som mala možnosť si jej farby vyskúšať, tak ma táto prerábka napadne vždy ako prvá. :-) Na Modrej streche je stále album s rôznymi prerábkami s touto farbou.

Miss Mustard Seed`s Milk Paint

5. Aké je tvoje najobľúbenejšie miesto (kútik) v dome?

O tomto často píšem na blogu. U mňa sa to totiž mení s ročnými obdobiami. Milujem letné slnečné lúče v našej spálni. V zime, keď je slnko nižšie zas krásne osvetľuje obývačku. Máme tu tiež kachľovú pec, ktorá to tu počas zimy zútulní. Veľmi rada tu po práci s deťmi hrám hry.

biela sedacia súprava

biela v spálni

6. Naposledy som v našej skupine zdieľala svetlé bývanie s nádychom provensálskeho štýlu. Pár žien sa ozvalo, že by im to zrejme doma neprešlo. :-D Máš pre ne nejakú fintu? Čo by si odporučila ženám, ktoré by doma rady presadili romantický a svetlejší štýl, no ich polovičky majú na to opačný názor?

Ukázať im tú praktickú stránku takéhoto bývania. Aspoň u nás to zabralo. Manžel postupne zistil, že je super mať svetlé izby. Na svetlom nábytku tiež nie je až tak viditeľný prach. Viem, že veľa ľudí pokladá naše bývanie za romantické. Ja však romantický štýl rada kombinujem s modernejšími vecami, napr. kuchynskými spotrebičmi. To sa páči aj manželovi.

Čo si myslím, že mužom tiež prekáža, tak je hromadenie rôznych dekorácií. Toto u nás doma nenájdete. Ja rada veci obmieňam a preto u nás nenájdete „vystavené dekorácie“. Namiesto toho ich mám odložené a postupne podľa nálady obmieňam. Romantickejšie ladené bývanie tak tiež môže pôsobiť veľmi vzdušne.

jesenné dekorácie

dekorácie na nočný stolík

vidiecke dekorácie

7. Teplé a slnečné dni sa nám zrejme pomaly končia. Niektorí z nás už vytiahli jesenné dekorácie. Ktoré ozdoby a kvety sú počas jesenného obdobia tvojim “must have”?

Priznám sa, že jeseň nie je „mojim“ ročným obdobím. Rada si však v tomto období zapálim petrolejku, ktorá dokáže doma vytvoriť krásnu atmosféru. Hlavne, keď sa nám začína tak včasne stmievať. Rada v tomto období chodím na prechádzky a vždy si domov prinesiem nejaký poklad, ktorý putuje do vázy. :-)

petrolejová lampa

žlté dekorácie

Ďakujem Saške za rozhovor. Dúfam, že ste si ho užili rovnako, ako ja!

Viac fotografií nájdete v Saškinom profile @saskiamia.


Autor článku: Michaela Recht / Fotografie: Alexandra @saskiamia

  • veruska4444Saška,vždy som obdivovala Tvoju záhradu,ktorá stále rastie do krásy.Aj doma máš všetko krásne a veľmi vkusné.Máš cit pre jednoduché veci,ktoré vieš výborne skombinovať. Som rada,že Ťa Miška,pripomenula v rozhovore...chodím na "strechu" už pomenej,ale vždy sa veľmi rada poprechádzam po Tvojom blogu. Prajem,nech sa Ti aj naďalej darí...a veľa sledovateľov,ktorí u Teba určite nájdu veľa krásnych inšpirácií do svojich domovov. 🙂
    • riarocaobdivujem Tvoj cit pre dekorácie a jednoduchý štýl, vždy rada pozerám Tvoje nápady a zmysel pre tvorivosť, kreativitu či na MS, alebo IG, želám veľa nápadov a sledovateľov na blogu 🙂