Rozhovor s Peťou @rain77: "Nikdy som si nemyslela, že naše bývanie bude inšpirovať toľko ľudí..."

Peťka @rain77 patrí dlhodobo medzi najobľúbenejších členov Modrej strechy. Jej profil je plný super nápadov a projektov. Naposledy ma očarila návodom na výrobu ozdobného venca z mini kvetináčov a plánom vybudovať si doma relaxačný domček so saunou. Aj preto vždy netrpezlivo čakám na zásobu nových fotografií v jej Fotoblogu. Poviem vám, urobiť rozhovor s Peťkou je pre mňa taký malý splnený sen. A hoci zrejme rodinný dom nikdy mať nebudem, jej bývanie mi bude veľkou inšpiráciou pri plánovanej rekonštrukcii bytu. Dúfam, že bude rovnakou inšpiráciou aj pre vás.

výroba venca svojpomocne z kvetináčov

relaxačný domček so saunou

1. Určite sa u nás nájdu noví členovia, ktorí ťa zrejme ešte nepoznajú. Predstav sa im, prosím. :-)

Celý život som bývala Nitre, na klasickom sídlisku. Časom sa nám narodili dve deti a potreba priestoru bola stále väčšia a väčšia. Žiaľ, byt na 11. poschodí sa nezväčšoval a nezväčšoval. :-) Tak sme začali uvažovať o dome. Teda, viac-menej ja.

Manžel pochádza z obce neďaleko Nitry. Vyrastal v dome, kde boli každodenné povinnosti iné, ako sú v byte. Raz bola téma domu otvorená, raz sme to uzavreli a takto to bolo viackrát. Až sme si povedali, že to teda skúsime. Predali sme byt, našli pekný pozemok, no tým to len začalo. Čakal nás rok práce (dennodennej práce) na pozemku, nakoľko to bola zanedbaná a zarastená záhrada. Dom sme si vybrali klasický, montovaný bungalov Stilo, rozmerovo nie veľký, ale postačujúci štvorčlennej rodine.

vidiecky štýl bývania

kvetinové dekorácie

ručne vyrobené dekorácie

Nakoľko máme pekný veľký pozemok, nebola potreba riešiť obrovský dom. Radšej sme si naplánovali veľkú terasu, kde vlastne trávime čas od začiatku jari až po neskorú jeseň. Teda, ak niečo nemontujeme, nebudujeme alebo nestaviame. :-D Splnenie sna mať dom sa teda uskutočnil takto v novembri v roku 2016. Prišlo sťahovanie, prvé Vianoce, nasledovala jar a už to začalo. A neskončilo do dnešného dňa. :-) Mať dom na kľúč neznamená, že všetko je na kľúč. Začalo to stavbou terasy, chodníkmi, plotom… Veď to poznáme všetci. Ale vidieť po sebe ten obrovský kus spravenej práce je doslova balzam na dušu.

tehličková stena v obývačke

provensálsky štýl jedálne

2. Peti, z tvojich fotografií je zrejmé, že vidiecky štýl ti je srdcu blízky. Ako si sa k tejto láske prepracovala? Bola to láska na prvý pohľad už od malička alebo si mala v obľube aj iné štýly, kým si si definitívne našla ten svoj “pravý orechový”?

Kým sme bývali v byte, ktorý sme teda tiež “cungrund” rekonštruovali, mali sme klasický, skôr ten jednoduchý a moderný štýl zariadenia. Byt bol malý, nejaké čarovanie sa nedalo robiť a preto sme sa rozhodli ísť cestou nábytku na mieru alebo dodržať farebne maximálne tri farby. Tu sme mali odtiene hnedej, makasar a zebrano.

Myslím, že to v tých rokoch strašne letelo. :-) A bledé drevo s bielou. Biela ma asi nikdy neprestane baviť. No stále ma niekde v hĺbke duše mátalo mať dom vo vidieckom štýle. Nie takom tom “prečačkanom”.

vidiecky štýl obývačky

biela sedacia súprava

Zlom nastal asi v roku 2015, keď som bola v Provensálsku, následne v Taliansku. Ten teplý a útulný štýl bývania, pocit pohodlia, v mäkkej pohodlnej sedačke sa len tak zvaliť a vychutnávať si pohodu…

biele kreslo ušiak

V rokoch 2015 - 2016 som neriešila Pinterest, ani Instagram, no na Modrej streche som bola už oveľa oveľa dlhšie. :-) Tu sme si prešli aj naše bytové bývanie, ale pod iným prihlasovacím nickom. Počas plánovania stavby nášho domu na kľúč sme s manželom vedeli, akým štýlom pôjdeme. Nebudú to žiadne farebné výstrelky, ani náročné zariadenia. Ja som zaťažená na bielu, zbožňujem bielu. V tom čase sme "naďabili" na Tehličkovo a tak nás očarila stará tehla, že manžel povedal: "Bez tejto tehly ja nechcem dom!" A teda ja som len mohla súhlasiť.

vidiecka kuchynská linka

Tehla je naša srdcovka. Aj nábytok sme si dali vyrobiť buď na mieru alebo všetko v jednom štýle. Biela, drevo a tehla sú nesmrteľná kombinácia. Na začiatku sme mali sivú sedačku. Myslela som, že ma zožerie. :-) Tak som nejaký rok počkala a potom sme zmenili sedačku na béžovú. No tým, že náš dom je menšej rozlohy, sme stále mali ten pocit, že niečo je tu veľké. A tak som sa rozhodla, že sedačka bude biela tiež. Náš štýl bývania určite nie je typický provensálsky, ani typický toskánsky. Je to taký ten príjemný, vidiecky štýl bývania. Kde je tu aj tam niečo a možno je toho aj dosť, no snažím sa aj doplnky mať v podobnom štýle, či už drevo, ratan alebo kov.

vidiecky štýl spálne

3. Tvoj profil @rain77 je veľkou inšpiráciou pre každého, kto by sa chcel pustiť do špeciálneho projektu. Ktorý z nich je tvoj najobľúbenejší?

Za toto veľmi pekne ďakujem. Úprimne zo srdca ďakujem. Je to neuveriteľné a často si to povieme s manželom, lebo je to niečo, čo som si nikdy v živote nemyslela, že niekoho naše bývanie bude inšpirovať natoľko, že mi budú skoro denne chodiť správy, či tu na Modrej streche alebo na mojej Facebook stránke a ľudia sa ma budú pýtať, ako som urobila to alebo tamto…

vidiecka terasa

relaxačný domček so saunou

Keď sa pýtaš na špeciálny projekt, asi neviem označiť úplne presne konkrétne jeden alebo dva. No všetko je naša spoločná tvorba, lebo jedna vec je niečo si vymyslieť ale dôležité je to aj vytvoriť. :-) Darmo ja niečo manželovi poviem, ako by som to alebo tamto chcela. On mi proste so všetkým pomôže, usmerní ma, poradí mi. A výsledok vidíte. Z obyčajného jednoduchého nápadu vznikne v konečnom dôsledku dokonalá vec, alebo dekorácia. No ale asi naj TOP projekt je náš relaxačný sauna domček.

domáca sauna

4. Aké je tvoje milované miesto (kútik) v dome?

Moje obľúbené miesto v dome je celý dom. :-D Smejem sa na tom ale je to pravda. To asi každý uzná, že keď niečo sami vytvoríte, je všetko obľúbené. Nič vás neobťažuje a nič neprekáža. Je jedno, či som v obývačke alebo v spálni alebo na terase alebo chodím po záhrade a venujem sa výsadbe, úprave záhonov alebo venujem starostlivosť zelenine vo vyvýšených záhonoch.

záhradná hojdacia sieť

návod na stavbu vyvýšených záhonov

sedenie na terasu

záhradné inšpirácie

dlhosrstý jazvečík

vidiecka terasa

vidiecke dekorácie

5. Na čom aktuálne pracuješ a čo ďalšie plánuješ?

Určite nemôžem povedať, že na tom pracujem ja. Všetko je našou spoločnou prácou mňa a manžela. Tých 25 rokov je 25 rokov. A teda, 23.11.sa blíži. :-)

Keďže sme mali na dvore bazén, taký ten nalievací, s nafukovacím golierom, ktorý teda bol omyl svetový, nefungovalo to. Bazén sme moc nevyužívali, ani decká. Sú to už veľkí chalani, ktorí v nejakom tom "kúpinkaní" v bazéne nevideli svoje telesné schránky. Alebo teda, ako to povedať... Mať 13 000 litrový bazén a mať s ním len starosti, to nebol náš sen. V roku 2020 sme sa rozhodli, že si postavíme domček, v ktorom bude relaxačná zóna a sauna, vzhľadom aj na náš vek. Roky proste nezastavíš. Manžel zbožňuje saunovanie, tak sme sadli za počítač a začali plánovať.

červený lampáš

dekorácie do záhrady

Nakoľko sme vychádzali z priemeru kruhu, na ktorom sme mali bazén, vznikala absolútne atypická stavba. Od prvých nákresov v piesku, plánov na papieri, následne detailné prepracovanie projektu, výšky stien, šírok stien, veľkosti ležania v saune… Do detailu sme spolu s manželom asi pol roka všetko plánovali. Tu proste musíš vedieť, čo od toho celého očakávaš. Celé to vznikalo aj vďaka nórskej sérii o rekonštruovaní chát v nádhernej nórskej krajine, kde partia troch šikovných chalanov vytvárali doslova neskutočne nádherné rekonštrukcie starších chát.

vidiecky veniec

6. Mnohí z našich používateľov sa často vo fóre pýtajú, čo by iní urobili pri stavbe domu inak. Čo by si im odpovedala ty? Išla by si do toho opäť?

Absolútne ani raz som si nepovedala, že ľutujem, že sme išli do stavby domu s tou spoločnosťou, s ktorou sme stavali. Je to známa spoločnosť. Žiaľ, sú rôzni ľudia, rôzne partie, ktoré pre nich pracujú, no my sme mali bezproblémové projektovanie, výstavbu aj finalizáciu. Vidno to na našom dome. Nikdy by som nezverejňovala klamlivé fotografie. Jediná zmena, ktorú by som spravila, keby sme stavali znova, že by som dala postaviť náš dom asi o dva metre dlhší. Jediné, čo mi chýba, je kus priestoru. Taký ten šatník, komora, alebo nejaký ten uzavretý priestor na to, čo nie je treba mať na očiach. :-)

rodinný dom stilo

Ďakujem Peťke za rozhovor. Dúfam, že ste si ho užili rovnako, ako ja!

Viac fotografií nájdete v Petinom profile @rain77.

Autor článku: Michaela Recht / Fotografie: Peťa Nagyová @rain77

  • rain77Miška, zo srdca ďakujem za oslovenie
    • manusa22Krásny rozhovor,dakujem. Ste s manželom veľmi šikovní...
      • neyaaPeti a Miška ďakujeme 🙂)) radi sme sa začítali a prajeme vela ďalších tvorivých nápadov a radosti v domčeku.
        • danao69super Peti, zaslúžene 🙂