Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Renovácia drevenej terasy  vybrali sme

Obnova terasy

Tento článok píšem pre fanúšikov dreva, aby sa vyhli chybám, ktoré som pri montáži a ošetrení drevenej terasy urobil sám. Tie chyby boli drahé, ale hlavne prácne na odstránenie.

Som veľký fanúšik dreva a vôbec som nezvažoval iný materiál, z ktorého by som ešte terasu mohol spraviť. Urobil by som ju z dreva opäť, ovšem tu výpočet toho, čo bolo urobené dobre, na pár rokov končí.

Terasa je zhotovená z terasových dosiek, z pomerne často používanej dreviny – smrekovca, čiže červeného smreka. Toto drevo je pomerne lacné a časom získava vysokú odolnosť voči poveternosti, vďaka vysokému obsahu živíc, ktoré časom polymerizujú a drevo získava na odolnosti.

Album mojej terasy tu:
https://www.modrastrecha.sk/blog/matorado/album/terasa-pergola-h1hxel/

Naša terasa má vyše 30 m2, preto som od začiatku pozeral na náklady, tak obstarávacie, ako udržiavacie. Terasové oleje sa mi zdali (a stále zdajú) poväčšine šialene drahé. Preto som terasové dosky ešte pred montážou natrel fermežou zriedenou na 50% a to hneď 2x. Boli krásne, nádherné. Drevu pridali krásny kontrast a odtieň, ten však vydržal len niekoľko mesiacov!

Už na druhý rok bola terasa viditeľne ošumelá. Bolo mi jasné, že udržiavaciemu náteru sa nevyhnem. Opätovne som chybne zvolil bezfarebnú variantu, ale už aspoň originál terasového oleja (PU PLUS T-60). Tento olej je špičkovej kvality a veľmi priaznivej ceny. To mi však nebolo nič platné, keďže som ho natrel na úplne nevhodný podklad –fermež.. Chyba číslo 2.

Už koncom leta mi bolo jasné, že som vyhodil 50€ úplne zbytočne, pretože olej sa k drevu ani nedostal. Správne - cez fermež nemal šancu.

Tretí rok som nechal terasu, nech ju para tlačí, kašlal som na ňu. „Odvďačila“ sa mi totálnym zčernaním. Počas dlhej zimy som nadobudol neochvejné presvedčenie, že buď sa mi podarí to nejako zachrániť za 5 korún, alebo ju v zime komplet skúrim v peci.

S prvým jarným slnkom som s nadšením a wapkou vybehol na terasu – chyba číslo 3. Silnou profi wapkou som síce odstránil sčernanú fermež a konečne zase uvidel drevo, ale potrhal som vlákna. K tomu sa ešte dostanem, prečo to bola blbosť. Kedže na 1/3 terasy ešte stále ostávala nedostatočne zvetraná fermež, oprášil som vedomosti z chémie na ZŠ a v drogérii kúpil granulovaný hydroxid sodný, po slovensky NaOH. Ten som naniesol na navlhčenú terasu. Z fermeže ostalo niečo ako mydlo, čo som potom na niekoľkokrát zmýval opäť wapkou. (tu treba podotknúť, že drevo musí byť mokré, inak to mydlo zreaguje hlboko v dreve a oveľa ťažšie sa zmýva). 

Nakoniec som vo včelárskom obchode kúpil kyselinu šťavelovú (oxálovú), ktorú som priamo z pixle sypal na navlhčenú terasu a širokým zmetákom vtieral do dreva. Krásne to oživilo a odšedilo drevo. Opať vznikla zrazenia, ktorú som zmyl wapkou. Toto nie je môj výmysel. Kyselina šťavelová je najbežnejšou surovinou na výrobu terasových odšeďovačov, ktoré sú však opäť dosť predražené. Tieto dve suroviny stáli všehovšudy 10€.

Rekapitulácia:

  • odstránenie starého náteru, fermeže - hydroxid sodný (v dobrej drogérii ako granulát)
  • oživenie, odšedenie dreva - kyselina šťavelová (kryštalická forma, www.baranik.sk)

Dnes je už terasa natretá konečne niečím, čo na terasu patrí – terasovým olejom. Akurát jeho spotreba bola asi 3x vyššia ako uvádzal výrobca (viď čistenie wapkou), čiže ma to finančne opätovne kvalitne opláchlo. Použil som terasový olej Kora-tex, kúpený vo Wcute. Výrobca sľubuje 3x dlhšiu životnosť vďaka vysokému obsahu sušiny a obsahu syntetických živíc, olejov a voskov. Tak uvidíme, čoho sa ešte dožijem.

Dúfam, že som všetkých podobných „experimentátorov“ a lakomcov vrátil nohami späť na zem a že už pre Boha živého nikto nikdy nedá fermež na terasu.

Pridané 20. apr 2017  •  Páči sa mi to
matorado  
Pridané 20. apr 2017