ADAX VP10 KET Elektrické kúrenie sme zvolili ako alternatívu k hlavnému zdroju tepla - akumulačnej peci. Konvektory slúžia na dokúrenie miestností vzdialených od pece, plus ako záložné kúrenie počas dlhšej neprítomnosti.

Prevádzka takýchto konvektorov je veľmi pohodlná a bezproblémová. Nevíria vzduch, nevydávajú žiadny zvuk, nepôsobia rušivo v priestore. Úplná väčšina ľudí si ich dokonca vôbec nevšimla. Pôsobia subtílne.

Termostat: Osobitný odstavec si zaslúžia elektronické termostaty :-) Tie majú veľmi jemnú hysteréziu, zopínajú a vypínajú v krátkych cykloch, doslova na pár sekúnd v minúte. Ak sú radiátory výkonovo vhodne nadimenzované, nemôže sa stať, že by ste cítili pri dýchaní, či dotyku rozdiel oproti teplovodným, sú len teplé. Dokážu sa rozžeraviť iba pri otvorenom okne, ale vtedy ich vypíname vopred.

Cena: Za zmienku stojí takisto cena, lebo to je asi jediný dôvod na kúpu elektrického kúrenia. 6 kusov radiátorov, do celého domu, s montážnymi konzolami na stenu stálo presne 462€. Na Adaxy predajcovia poskytujú 5 ročnú okamžitú výmennú záruku. Montáž svojpomocne, príklepová vŕtačka, hmoždinky, vodováha. Hodina roboty.. Dobré doplnkové*/záložné kúrenie do DOBRE zatepleného domu (NED alebo pasív).

Výkon: Celkový inštalovaný príkon je 6200W, čo predstavuje približne 50% rezervu oproti projektovanej tepelnej strate. To je ale málo! Treba vziať do úvahy, že konvektory zopínajú len na pár sekúnd v minúte, max. 10 sekúnd v najexponovanejšej izbe. Čiže reálne ako keby tam kúril nie 1400W konvektor ale iba 220W! Preto treba príkony niekoľko násobne "predimenzovať" a netreba sa v žiadnom prípade báť vysokej spotreby. Skôr toho, že by nemali stíhať!

Prejavom toho, že nestíhajú vykúriť dom na požadovanú teplotu je odchýlka reálnej a požadovanej teploty (tej na termostate). Kým v prechodných obdobiach nie je skoro žiadna odchýlka, počas silnejších mrazov musíme kolečko točiť napríklad až na 25°C aby sme dosiahli skutočných 22. Preto odporúčam minimálne dvojnásobný príkon oproti projektovanej tepelnej strate.

Energetický certifikát: Treba vziať do úvahy, že elektrické priamovýhrevné vykurovanie má najvyšší faktor primárnej energie. Preto treba mať minimálne priemerne dobrý NED, aby sa v EC vyskytlo písmenko A1 požadované pre novostavby od roku 2016.

* Na záver tejto referencie na konvektory Adax by som rád pripomenul, že ich odporúčam iba ako doplnkové kúrenie. Ak by mali slúžiť ako hlavné, kúpil by som minimálne Neo, alebo systém s centrálnym termostatom, ale skôr by som sa asi obzrel po infrapaneloch, ktoré robia príjemnejšie teplo, ako konvektory.

#adax #kurenie #elektrickekurenie #konvektory #radiatory