ADAX VP10 KET Elektrické kúrenie sme zvolili ako lacnú doplnkovú alternatívu k hlavnému zdroju tepla - akumulačnej peci, ktorá nám zabezpečuje 3/4 tepla. Konvektory slúžia na dokúrenie miestností vzdialených od pece, plus ako záložné kúrenie počas dlhšej neprítomnosti, či dokúrenie v extrémnych mrazoch (január 2017), kedy už pec neudržala 22-23°C v dome. Viac o peci tu:
https://www.modrastrecha.sk/blog/matorado/album...

Prevádzka takýchto konvektorov je veľmi jednoduchá a bezproblémová. Nevíria a nevysušujú vzduch, NEPÁLIA PRACH, nevydávajú žiadny zvuk, nepôsobia rušivo v priestore. Úplná väčšina ľudí si ich dokonca vôbec nevšimla. Pôsobia subtílne. Sú úplne bezúdržbové a bezporuchové.

Regulácia: Elektronické termostaty - majú veľmi jemnú hysteréziu, zopínajú a vypínajú v krátkych cykloch, konvektory idú doslova na pár sekúnd v minúte. Ak sú radiátory výkonovo vhodne nadimenzované, nemôže sa stať, že by ste cítili pri dýchaní, či dotyku rozdiel oproti teplovodným, či olejovým, sú len teplé na dotyk. Dokážu sa rozžeraviť iba pri otvorenom okne, ale vtedy ich vypíname vopred gombíkom.

Cena: Za zmienku stojí takisto cena, lebo to je asi najsilnejším dôvodom na kúpu elektrického kúrenia. 6 kusov radiátorov, do celého domu, s montážnymi konzolami na stenu stálo presne 462€. Na Adaxy predajcovia poskytujú 5 ročnú okamžitú výmennú záruku. Montáž svojpomocne, príklepová vŕtačka, hmoždinky, vodováha. Hodina -
dve roboty.. Dobré doplnkové*/záložné kúrenie do DOBRE zatepleného domu (NED alebo pasív).

Výkon: Celkový inštalovaný príkon je 6200W, čo predstavuje približne 50% rezervu oproti projektovanej tepelnej strate. To je príliš málo! Odporúčam viac! Treba vziať do úvahy, že konvektory zopínajú len na pár sekúnd v minúte, max. 10 sekúnd v najexponovanejšej izbe. Čiže reálne 1400W konvektor má spotrebu len 0,2 kWh! Preto treba príkony niekoľko násobne "predimenzovať" a netreba sa v žiadnom prípade báť vysokej spotreby. Skôr toho, že by nemali stíhať! Ak nemáte kolečko vytočené na max., tak nikdy neosiahnete plný výkon.

Prejavom toho, že nestíhajú vykúriť dom na požadovanú teplotu je odchýlka reálnej a požadovanej teploty (tej na termostate). Kým v prechodných obdobiach nie je skoro žiadna odchýlka, počas silnejších mrazov musíme kolečko točiť napríklad až na 25°C aby sme dosiahli skutočných 22. Preto odporúčam minimálne dvojnásobný príkon oproti projektovanej tepelnej strate. Cenový rozdiel malý, v nákladoch vlastne žiadny.

Energetický certifikát: Treba vziať do úvahy, že elektrické priamovýhrevné vykurovanie má najvyšší faktor primárnej energie. Preto treba mať minimálne priemerne dobrý NED, aby sa v EC vyskytlo písmenko A1 požadované pre novostavby od roku 2016.

* Na záver tejto referencie na tieto konvektory by som rád pripomenul, že ich odporúčam iba ako doplnkové kúrenie. Samozrejme, konvektory je možné používať aj ako jediné a hlavné kúrenie, ale v tom prípade by som išiel do vyšších modelov, ako je napr. Neo (dig. programovateľný termostat), alebo systém s centrálnym termostatom. Ale úplne najradšej by som v tom prípade investoval do infrapanelov, ktoré robia príjemnejšie sálavé teplo, ako hocijaký konvektor. Zároveň sú rovnako dobre regulovateľné a bezporuchové.

#adax #kurenie #elektrickekurenie #konvektory #radiatory