Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Tapety sú in

Vzhľad stien výrazne ovplyvňuje celkový dojem z miestnosti a zohráva významnú úlohu aj pri určovaní štýlu interiéru. Po krátkom období nemilosti si tapety opäť našli svojich priaznivcov. Vďačia za to nielen širokej škále farieb, štruktúr, textúr, povrchov a vzorov, ale aj použitiu nových materiálov, ktoré zjednodušili prácu s nimi. Tapety predstavujú dekoratívny prvok, ktorý dokáže vytvoriť jedinečný a zaujímavý interiér.

Druhy tapiet
Existujú rôzne druhy tapiet. Najjednoduchšie, najlacnejšie, ale aj najmenej kvalitné sú jednovrstvové papierové tapety. Lepenie takýchto tapiet je pomerne náročné, pretože sa ľahko krčia a trhajú. Lepšou možnosťou sú dvojvrstvové tapety. Spodnú vrstvu tvorí papier alebo vláknitá buničina, tzv. vlies. Na vrchnú vrstvu sa aplikujú rôzne materiály - papier, textil, vinyl, sklenené vlákno, koža, drevo alebo kov. Vliesové tapety sú pevnejšie, rozmerovo stabilné, dokážu prekryť aj menšie trhlinky v stene. Práca s nimi je veľmi jednoduchá, rýchla a čistá, lepidlom stačí natrieť iba stenu a na ňu priložiť tapetu. Pri renovácii sa tieto tapety dajú strhnúť nasucho. Dvojvrstvové papierové tapety sú vhodné do všetkých interiérov, okrem vlhkého prostredia. Nie sú vhodné na praskajúce a veľmi nerovné steny. Z času na čas je možné ich očistiť vlhkou hubkou.

Tapety s vrchnou vrstvou z vinylu sú vhodné do všetkých interiérov. Existujú dokonca aj špeciálne upravené tapety, ktoré odolávajú tečúcej vode, preto sa môžu použiť v kúpeľni alebo kuchyni namiesto obkladu. Vinylovú tapetu je možné čistiť namokro so saponátom. Tieto tapety majú plasticky štruktúrovaný povrch, preto veľmi dobre skryjú menšie nerovnosti steny. Textilné tapety pôsobia veľmi elegantne, sú však finančne náročnejšie. Špeciálnu skupinu tvoria natierateľné tapety, ktoré slúžia ako náhrada omietok alebo stierok (tzv. omietkové tapety). Zaujímavé efekty vytvoríte aj použitím tapiet s kovovou fóliou alebo tapetami s granulátom granitu a kameňa.


Bordúry
Na oživenie tapiet sa používajú ozdobné pásy – bordúry. Predávajú sa v päťmetrových kotúčoch, sú samolepiace a majú dĺžku 10 metrov. Bordúry rozčlenia miestnosť a opticky pomáhajú zlepšiť jej proporcie. Štruktúrované bordúry sa lepia tesne k okraju tapety, papierové sa môžu lepiť priamo na hladké papierové tapety.

Zdroj: www.lepsiebyvanie.centrum.sk

Pridané 17. mar 2010  •  Páči sa mi to
madodekor  
Pridané 17. mar 2010