Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 49 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Topinambur - alebo slnečnica hľúznatá, či židovský zemiak

Topinambur - alebo slnečnica hľúznatá, či židovský zemiak

 • lahile
  AUTOR
  Ak ju uvidíte v záhrade máte veľké šťastie: Nenápadná rastlina lieči reumu, cukrovku aj psoriázu – poznať by ju mali hlavne ženy po 40-tke!
  Krásne žlté kvety nie sú to najdôležitejšie – časť pod zemou je tá pravá vzácnosť. Koreň je taký liečivý, že nazvať ho superpotravinou by určite nestačilo. Má totižto ohromné množstvo liečivých účinkov. Topinambur obsahuje unikátny sacharidový systém na podstate fruktózy a jej polymérov a vzácneho inulínu. Navyše obsahuje aj ďalšie biologicky aktívne látky, minerálne látky – železo, kremík, zinok, horčík, draslík, fosfor a vápnik, vitamíny skupiny B i C, pektínové látky, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny.Výnimočné je aj spojenie troch vzácnych a pre zdravie prospešných kyselín – jantárovej, mliečnej, jablčnej a citrónovej.
  Čo dokáže koreň s našim zdravím?
  – prevencia a liečba cukrovky,

  – prevencia obezity a ohromná pomoc pri chudnutí,

  – lieči vysoký krvný tlak, pečeň a obličky,

  – znižuje vysoký cholesterol,

  – prečistuje organizmus, zbavuje ho toxínov,

  – prevencia a liečba artritídy, reume, osteoporózy,  – chráni srdce a cievny systém,

  – zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách,

  – mierni žlčové koliky, čistí črevá,

  – prevencia aterosklerózy,

  – dokáže regulovať menštruáciu a znižujú riziko potratu,

  resp. predčasného pôrodu

  – zmierňuje astmatické ťažkosti,

  – je výbornou potravinou aj pre malé deti
  Ženy ju obzvlášť ocenia
  Okrem toho, že má blahodárny vplyv na priebeh tehotenstva a úpravu cyklu, oceníte ju aj v procese menopauzy. Rastlinka totiž zabraňuje negatívnemu vplyvu zmeny hormonálnej aktivity, zmierňuje nepríjemné symptómy menopauzy a je to výborná prevencia rednutia kostí, ktoré trápi najmä ženy po 40-tke!

  Ako pestovať?
  Ide o jednu z najhúževnajtejších rastlín na svete, prežijú aj tam, kde iné rastliny nemajú šancu, dokonca aj v málo úrodných pôdach. Keď rastlinu raz zasadíte, tak ľahko sa jej nezbavíte – je to podobná nezmar ako napríkald kostihoj. Koreň dokáže nepoškodený prečkať aj celú zimu, pokojne ho môžete zmerať aj v januári a koreň skladujeme rovnako ako zemiaky. Vydrží skutočne dlho. Keď rastlinka v lete kvitne, pripomína slnečnicu.
  • lahile
   AUTOR
   Najlepšie surový – postrúhať do nátierok, šalátov, na chlebíky. Chuťou pripomína mladý kaleráb a je skutočne lahodný. Môžete ho tiež pridávať do cesta na langoše, zemiakové placky, pridávať do fašírok – možností na výber je skutočne neúrekom. Úžasné účinky na zdravie má aj šťava z tohto koreňa. Výborná je v kombinácii s mrkvovou alebo petržlenovou či zelerovou šťavou. Každý deň sa odporúča 1,5 šálky takejto šťavy.
   • lahile
    AUTOR
    Liečivý sirup na zápaly priedušiek a proti astme
    250 g dobre opláchnutých a očistených hľúz

    250 g hnedého cukru

    Postup:
    Hľuzy nastrúhame na jemnom strúhadle, zasypeme cukrom a dobre premiešame.

    Necháme dve hodiny v mise odstáť pod utierkou a potom prelejeme do čistého pohára na zavíranie. Dáme na dva dni do chladničky.

    Potom cez látku prefiltrujeme, necháme 10 minút prevariť, dáme do čistého pohára a užívame 3x denne po lyžiciach.
    • misena777ak by niekto mal hľuzu na predaj, kúpila by som ..
     • lahile
      AUTOR
      @misena777  Do IP napíš adresu, pošlem Ti pár, inak mne poslala tiež @mariahotahova  a rozrástlo sa to ako šľak, tak naozaj také mrchy malé ti budú stačiť 🙂