Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 48 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Devätsil lekársky

Devätsil lekársky

 • lahile
  AUTOR
  Deväťsil (Petasites officinalis) sa niekedy ľudovo nazýva aj lopúchom, ale pozor - lopúch je celkom iná rastlina. Tá, o ktorej je reč, začína kvitnúť, len čo zmizne sneh.
  Deväťsil najčastejšie rastie okolo potokov a na mokrinách skoro na jar, často na rovnakých miestach ako podbeľ.
  Jeho kvetenstvo je ružovkasté, hroznovitého tvaru. Rastie na lodyhe, vysokej až pol metra, neskôr aj do 1 m. Listy tvoria prízemnú ružicu a dorastajú do značnej veľkosti
  Ako zbierať:
  pakorene sa zbierajú skoro na jar, pred rozkvitnutím, listy môžeme zbierať kedykoľvek od jari do jesene, kvet na jar
  Pre zdravie majú využitie všetky časti rastliny: koreň, listy, kvety. Rastlina má však trocha nepríjemný zápach. No je veľmi liečivá a nie nadarmo má meno devaťsil.
  Zber a úprava
  Podzemok je vykopávaný na jar, najmä však listy, zbierané v letných mesiacoch. Dôkladne sa umyjú a uložia sa sušiť v tenkých vrstvách do tieňa. V sušiarňach nesmie byť teplota viac ako 40°C.
  Využitie
  Najčastejšie sa používa koreň, ale účinné sú aj listy a kvety. Pomáha pri horúčke, reume, astme, tíši kašeľ, pôsobí proti kŕčom žalúdka, žlčníka ale aj epileptickým, menštruačným bolestiam, bolestiam močových ciest, reguluje látkovú výmenu, pôsobí močopudne a potopudne. Ďalej sa popisuje, že prášok zo sušeného koreňa vyháňa parazity z čriev, preto je vhodný pre deti.
  Výhodou liečby touto rastlinou je, že nemá nevhodné vedľajšie účinky a že rastlina je veľmi ľahko dostupná.
  Tinktúra a obklady
  Tinktúru z devaťsilu si vyrobíme tak, že čerstvú jemne pokrájanú časť rastliny dáme do cca polovice menšej fľašky so širším hrdlom, zalejeme 60 - 70 % liehom a necháme postáť 7 - 14 dní pri izbovej teplote. Raz denne s fľaškou riadne zatrepeme. Bolestivé kĺby a ich opuchy, zápaly žíl a bolestivé svaly lieči čerstvý list umytý pod studenou vodou, neklepaný a priložený v dvoch vrstvách hladkou stranou k chorému miestu. Na choré kĺby je účinnejší list poliaty vriacim olejom a primerane vychladnutý priložený na kĺb, prípadne pohmoždené miesto na tele. Obklad sa necháva asi 8 hodín, potom dáme čerstvý.

  Pre ľudí trpiacich psoriázou je zaujímavé odporučenie, že obklady spolu s užívaním tinktúry údajne zastavia tvorbu šupín.

  Výhodou liečby touto rastlinou je, že nemá nevhodné vedľajšie účinky a že rastlina je veľmi ľahko dostupná.
  • lahile
   AUTOR
   Víno z devätsilu:
   Čerstvý koreň alebo 1,5 g prášku zo sušeného koreňa devaťsilu zmiešať s 1 dcl červeného vína a užívať 2x denne pred jedlom počas 30 dní. To by malo chrániť pred infekčnými chorobami, zhubnými nádormi, ba dokonca aj pred morom.
   Vzhľadom na nepríjemnú vôňu, je vhodné dať prášok do medu alebo do džemu. Pre ľudí citlivých na vône sa pri ťažkostiach odporúča užívanie tinktúry z tejto rastliny a to 20 - 25 kvapiek do 1 - 2 dcl vody.
   Listy prikladáme čerstvé, čisté (nie umyté, ani mokré) zelenou, lícnou stranou priamo na postihnutú časť tela (hrubé stopky predtým odrežeme), najlepšie večer na noc. Potom údy obkrútime, aby boli v teple.
   Macerát: 1 čl rozdrveného koreňa sa dá do 250ml vody a nechá sa luhovať cez noc, ráno sa scedí.
   Tip: pre lepšiu chuť a vôňu sa čaj z deväťsilu dá kombinovať napríklad s harmančekom, mätou alebo medovkou.
   • cina1o tejtor astlinke som vzdy len pocula, nazivo som ju este nevidela
    • lahile
     AUTOR
     @cina1  Veď ja tiež, len @mariahotahova  mi ju pripomenula asi minulý rok to bolo, tak som si ju začala všímať...na dolniakoch ju ale nemáme, tak až tu, kde bývam teraz ju vnímam
     • ivus78@cina1 @lahile  kočky, teraz treba ísť na prechádzky do dolín. Rasti vo vlhkejších oblastiach, takže kde je potok, jarné močariny, tam ju nájdete určite - aj na dolniakoch. V lete je to skrátka lopúch. Čaj je dosť horký, treba si zvyknúť, nuž ale je to liek! Navyše je v tejto fáze strašne fotogenický! 🙂
      • lahile
       AUTOR
       @ivus78  Ano Ivka, ja som si už nazbierala, keď sme boli na cesnak...a robíš z čoho čajík? Ja som kvietky nazbierala...
       • ivus78@lahile  my sme vlani kopali korene, ale ešte mám - používam len terapeuticky pri problémoch - napr. horúčke, či veľmi silnom kašli. Predsa len toto je už skôr liečivo ako bežné pitie čajíkov. Možno vyskúšam aj podrviť do medu proti parazitom - https://www.modrastrecha.sk/blog/ivus78/album/10-10-kazdy-rok-dwujll/23573371/ , to som ešte neskúšala.
        • lahile
         AUTOR
         @ivus78  Dík Ivy, takže nebudem ani veľa zbierať, lebo viem, že je to taká bylinka...už ani trhať nebudem, netreba toľko 🙂
         • lahile
          AUTOR
          Macerát si pripravíte tak, že jednu čajovú lyžičku rozdrveného koreňa dáte do šálky vody a necháte cez noc lúhovať. Ráno prihrejete a scedíte. Šálku treba vypiť na trikrát. Má potopudný a močopudný účinok a pomáha aj proti črevným parazitom.