Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 46 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná

 • lahile
  AUTOR
  Nie je len krásna, ale aj liečivá! Čakanka, v tomto prípade jej liečivý koreň, má svoje využitie pre zdravie vnútorné, ale aj vonkajšie. Čakanka obyčajná sa neprávom volá obyčajná, pretože jej silné a mnohé pozitívne účinky nemá len tak hocijaká rastlina…
  Koreň čakanky je tá najliečivejšia časť z celej rastliny. Koreň čakanky sa zbiera vždy na jeseň a kvety počas kvitnutia. Používa sa upražený alebo strúhaný (sušený alebo čerstvý), vo forme odvarov alebo čajov. Jej účinné látky sú vo vyššom množstve a práve preto má koreň čakanky tak pozitívne účinky na zdravie vonkajšie a aj vnútorné.
  Koreň čakanky je skutočným skvostom nabitým všetkým čo treba, pozrite sa na to…

  Skoro 50% inulínu*, sacharidy, bielkoviny, tuk, horčiny, minerálne látky (draslík, železo, vápnik, meď, zinok, horčík, sodík, mangán), vitamíny A, B, C, E, K, kyseliny, luteín a betakarotén.
  *Inulín je vlastne polysacharid, ktorý ľudský organizmus nevie vstrebať, takže sa v našom tele správa ako rozpustná vláknina. Tento inulín má prirodzene sladkú chuť, ale nezvyšuje hladinu cukru v krvi, tým je vhodný aj pre Diabetikov. Inulín sa rozkladá v hrubom čreve a pri jeho nadbytku môže spôsobiť plynatosť alebo hnačku.
  Pozitívne účinky koreňa čakanky
  Silne podporuje imunitný systém a chráni bunky pred voľnými radikálmi
  Detoxikuje organizmus a prečisťuje krv
  Má antiseptické a mierne antibiotické účinky
  Silne podporuje trávenie, vylučovanie žlče a tým zvyšuje chuť do jedla
  Zlepšuje pravidelnú stolicu a odstraňuje plynatosť
  Probiotické účinky, obnovuje črevnú mikroflóru
  Močopudné účinky, prečisťujú močové cesty a obličky
  Prečisťuje a podporuje funkciu pečeni
  Eliminuje vysoký cholesterol, upravuje krvný tlak
  Prečisťuje cievy od usadenín
  Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  Podporuje hojenie a dobrý stav pokožky
  Upokojuje nervový systém a zlepšuje kvalitu spánku
  • lahile
   AUTOR
   Zdravá náhrada kávy bez kofeínu – cigorka (cigória)
   Cigória alebo cigorka je pražený koreň čakanky. Táto náhrada kávy je vhodná pre každého, pretože má vyššie vypísané účinky na organizmus, neobsahuje kofeín a tak sa stáva vhodnou kávovinou pre mladých a aj starších.

   Príprava cigórie (cigorky) – recept

   Potrebujete: 1,5 KL cigórie, 2 deci vriacej vody.

   Cigorku zalejte vriacou vodou a nechajte prirodzene postáť a ochladiť. Potom cigorku môžete osladiť medom, alebo pridať mlieko či smotanu do kávy. Tak zjemníte jej chuť, ale nemusíte.
   • lahile
    AUTOR
    Príprava cigórie s meltou – recept na bielu kávu

    Potrebujete: 6 PL melty, 1 PL cigorky, 2 litre vody, mlieko a med.

    Do hrnca dajte vodu, meltu a cigorku, začnite variť. Keď voda začne vrieť, tak ju miešajte aby nevykypela. Ak bude moc kypieť, tak pridajte 2 deci vody, počkajte kým sa hladina zas zdvihne, vypnite a zamiešajte. Preložte hrniec na druhú platňu, aby sa stále tekutina nezohrievala. Potom do tejto hmoty pridajte med podľa chuti, prevarené mlieko, dobre premiešajte a biela káva je na svete.
    • lahile
     AUTOR
     Recept na odvar z čakanky
     Potrebujete: 1 kávovú lyžičku koreňa čakanky, 2,5 deci vody, malý hrniec, 1 ČL medu alebo citrón

     Koreň s vodou vložte do hrnca a priveďte do 90 stupňov teploty. Nesmie sa variť. Túto zmes prihrievajte pri 90 stupňov 5 – 7 minút. Potom čaj odstavte a nechajte ho zakrytý lúhovať približne 10 – 15 minút. Čaj sceďte a do vlažného čaju môžete pridať med alebo citrón. Tento čaj podporuje trávenie, vylučovanie žlče, pôsobí močopudne, podporuje funkciu pečene, obličiek a čistí aj močové cesty. Tento čaj pite teplý 2 krát za deň.