Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 44 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Borák lekársky

Borák lekársky

 • lahile
  AUTOR
  Liečivka, ktorá prináša šťastie
  Keď si do záhrady vysejete borák, budete mať z neho viacero potešení – z krásy jeho belasých kvetov, z jeho chuti, liečivých účinkov a z toho, že vám do záhrady pritiahnete množstvo včiel.
  Borák lekársky patrí do čeľade borákovitých, má mäkké a ochlpené listy i stonky. Jeho modré kvety na seba strhnú pozornosť vás aj užitočného hmyzu. Má typickú uhorkovú chuť, a tak sa v niektorých jazykoch nazýva aj "uhorkové korenie". Pridáva sa do šalátov i zaváranín.
  Borák môžete vysievať do voľnej pôdy od druhej polovice mája, ale aj koncom júna máte ešte čas.
  Borák miluje teplo, svetlo a vodu. Vyhovuje mu hlinito-piesočnatá pôda. Semená vysejte na jar priamo na hriadku. Vyklíčia o 1 až 3 týždne. Rastliny treba viackrát okopať a vyplieť. S ďalším rozmnožovaním už zrejme nebudete mať problémy, lebo sa rozmnožuje samovýsevom.
  Čo sa zberá?
  Mladé listy, ktoré chuťou pripomínajú uhorky, sa používajú do zeleninových šalátov, nátierok, syrov, omáčok, môže sa ním ochutiť ocot. Jedlé sú aj kvety, ktoré sa dajú vyprážať. Vňať si môžete dať zamraziť.

  Borák sa využíva aj ako liečivá rastlina, z ktorej sa zberajú kvety alebo aj vňať na začiatku kvitnutia, prípadne len listy. Usušiť ich treba v tenkých vrstvách pri teplote do 35 °C. Schne pomaly. Pri manipulácii s drogou buďte opatrní, lebo kvety a chlpatá vňať pichajú. Uschovajte ju v dobre uzavretej nádobe a chráňte pred svetlom a vlhkom.

  Liečivé vlastnosti
  Účinkuje pri chorobách močových ústrojov a dýchacích ciest. Zvonka sa používa na hojenie rán, kožných vriedkov a vyrážok, čerstvé stlačené listy sú vhodné na obklady. Droga potláča melanchóliu a dodáva odvahu.

  Zápar si môžete pripraviť z 2 až 3 polievkových lyžíc sušenej drogy, ktorú zalejte dvoma šálkami vriacej vody. Po 10 minútach preceďte. Pomáha pri ťažkostiach dýchacích ciest, kašli a zachrípnutí.
  • lahile
   AUTOR
   @ivus78
   Ivuška, idem zase prosíkať, nemáš náhodou túto rastlinku? Teda jej semienka?
   • lahile
    AUTOR
    Upozornenie : Niektoré rastliny z čelade borákovitých môžu ostrými chlpmi vňate spôsobiť kožné vyrážky a zápaly. Pri zbere, sušení a úschove pozor.
    • lahile
     AUTOR
     Uskladnenie:
     pri sušení rastlina stráca chuťové prvky, je najlepšie ju zamraziť
     • lahile
      AUTOR
      V KUCHYNI:
      Mladé listy sa používajú do šalátov, pomazaniek a syrov. Používajú sa aj šťavnaté stonky. Kvety môžu slúžiť ako dekorácia.

      Borák sa spolu s cibuľou mieša do masla a syrov. Dáva pikantnú príchuť sekanému mäsu, plnkám a rybám vyprážaným na oleji. Pripravuje sa tiež samostatne ako špenát.
      • lahile
       AUTOR
       Recept borákový čaj

       Potrebujete: 2 ČL sušeného boráka, 3 deci vody, sitko na čaj

       Borák vložíme do sitka na čaj, zalejeme vriacou vodou a necháme zakryté lúhovať 14 – 17 minút. Teplý čaj pijeme 1 – 2 krát denne pri akútnych zdravotných problémoch, ktoré sú vypísané vyššie.

       UPOZORNENIE

       Borák lekársky sa nedoporučuje užívať tehotným, kojacim ženám, ak užívate antidepresíva alebo lieky na riedenie krvi.
       • fefe123my to sušíme a dávame do čaju v pomere 1/2 listy ( zbierame len drobné lístky, tie väčšie nie, netreba )+ 1/2 kvety ( zbierajú sa denne, ).... čaj je neskutočne voňavý a nasládlý.... sadiť treba vždy nové semiačka, z tých vytrúsených z predošlých rastlín, už nie je taká aróma ani chuť.... a stačí zasadiť pár semiačok, z pár bylín je čaju na celú sezónu a ešte hodne viac...
        inak jeden z najlepších čajov na chuť....
        • lahile
         AUTOR
         @fefe123 Ďakujem krásne za príspevok, a idem prosíkať, nemáš, prosím semienka, poslať mi?
         • fefe123Pozriem vecer, či už mame nové... ak áno, samozrejme, že poslem
          • ivus78@lahile  Eli, veru nie, vlani som ich síce mala haba-kuk, ale nepobrala som semienka, takže tajne dúfam, že sa vysiali samé .... zato vyzerá, že budem mať habakuk oranžových kukučiek - aha toto https://www.modrastrecha.sk/blog/ivus78/album/nasa-prirodna-perma-zahradka-v-roku-2017-3iwcz9/23857650/
           • lahile
            AUTOR
            @ivus78  Nevadí, už mi práve napísala @fefe123 ďakujem...
            A to oranžové je čo, prosím Ťa? To kde vyrastie? Myslím či v tieni, skalke, do trávy...samozrejme, že je to krásne, budem rada, dík vopred 🙂
            • lahile
             AUTOR
             @fefe123  Júúúj, ďakujem, budem rada 🙂 A to semienka, či už plantičku? Keď píšeš, že či máš nové...
             • fefe123ešte som to nestihla pozrieť, bola som včera večer na návšteve... teraz som v robote, ale poobede to pozriem... plantičky nemám, sadíme to priamo do zeme, rastie to pomerne rýchlo.....
              • lahile
               AUTOR
               @fefe123  jasne v pohode, vedto ma cas, teda u nas minimalne 1 1/2 masiaca 🙂
               ak najdes, napis a potm sa dohodneme, zatial dakujem 🙂
               • fefe123Tak už som doma... môžeš mi poslať adresu do IP, odsypem Ti semiačka z balíčka... naozaj toho netreba veľa nasadiť, vyrastú z toho take do pása vysoký prales listov a klietkov....🙄😳😂
                • lahile
                 AUTOR
                 @fefe123 Ďakujem krásne 🙂
                 • fefe123Nie je začo, nech sa Ti vydarí....🙂
                  • lahile
                   AUTOR
                   @fefe123  Som strašne na tú ,,burinu,, zvedavá...že listy majú chuť ako uhorka...
                   • fefe123tak to teda neviem, voňajú presne tak ako uhorka, ale tie jemné chĺpky na listoch troška pichajú, tak ja som to nejedla... 😃 dnes Ti to posielam... 🙂
                    • ivus78@lahile  ja ju mám v takom polotienistom záhone a celkom sa jej páčilo, dokonca prežila aj keď bola brutálne obkolesená obrovskými krasuľami. tohto roku sa mi darí pestovať zo semienka, narobili sme si okenné pareniská a je to super.
                     • lahile
                      AUTOR
                      @ivus78  No uvidí, ako sa tomu bude dariť, keďže je fajnový čajík z neho, teším sa 🙂
                      • lahile
                       AUTOR
                       @fefe123 Ďakujem, nestihla som odpovedať, keďže sme doma neboli 😞 Včera sme prišli, ale v schránke som nebola 😞 Potom napíšem 🙂
                       Patrí do kolekcií