Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 41 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Vlašský orech

Vlašský orech

 • lahile
  AUTOR
  Čajom z orechových škrupín sa zbavíte kašľa

  Bežne škrupinky z vlašských orechov vyhadzujeme do smetí, no keby sme tušili o ich pozitívnych účinkoch, určite by sme to nerobili.

  Čaj s orechových škrupín totiž nielenže existuje, ale má dokonca výnimočne pozitívny vplyv na vaše zdravie. Pomáha pri liečení dlhodobého a opakujúceho sa kašľa, hlienoch a pri nachladnutí.

  Čaj rozpúšťa hlieny a výrazne sa vám uľaví najneskôr do dvoch dní.

  Na orechový čaj potrebujete:
  škrupiny z 12 vlašských orechov,
  pol litra vody,
  med, stévia, alebo šíplový čaj

  Môžete si ho pripraviť dvoma spôsobmi.

  Spôsob prípravy 1
  Orechové škrupiny umyte, zalejte pol litrom studenej vody a povarte 30 minút. Potom ich nechajte ešte cca 15-20 minút postáť vo vývare.

  Spôsob prípravy 2
  Orechové škrupiny umyte, zalejte pol litrom studenej vody a nechajte lúhovať 12 hodín. Pred konzumáciou povarte 5 minút a doslaďte medom, či stéviou.
  Odvar pite niekoľkokrát denne, najlepšie vlažný. Mnohí si ho zvyknú prisladiť medom, stéviou, alebo použite sirup zo šípok, ale oslaďte až po vychladnutí!.
  • lahile
   AUTOR
   ČAJ Z LISTOV.
   Na liečebné účely sa používajú mladé (nie celkom vyvinuté) listy, sušené listy a aj samotné plody (v prípade vlašských orechov).
   Orechové listy majú baktericídny účinok, preto sú neraz odborníkmi odporúčané na liečbu zapálených ďasien a hnisajúcich ložísk v ústnej dutine.
   Okrem toho zastavujú hnačku, liečia hemoroidy či posilňujú činnosť imunitného systému.
   Čaj z orechových listov je však známy predovšetkým ako čistič krvi, hoci pomáha prečistiť i zahlienený žalúdok vrátane čriev tým, že vyháňa črevné parazity. Takisto znižuje hladinu cukru v krvi a mierne znižuje krvný tlak.
   Dôvodov, prečo ľudia čaj z orechových listov, prípadne plodov popíjajú, je ešte oveľa viac.

   S čím pomôžu listy orecha?
   • Odvar z listov orecha je známou prísadou kúpeľov, keďže silný odvar zmierňuje potenie nôh.
   • Mladé sparené listy sa zas využívajú pri hnisaní kostí a ďalších kostných ťažkostiach.
   • Zábal z listového odvaru posilňuje vlasové korienky a čistí vlasovú pokožku
   • Listy orecha sa hodia na ťažko hojace rany, opuchliny, vyrážky, tvrdé vredy.
   • Zápar z orechových listov je vhodné aplikovať aj pri očných zápaloch, angíne a zdurených lymfatických uzlinách.
   • Liečia sa nimi chrastavé ložiská na hlave a pri nechtoch.
   • Silný zápar z orechových listov je výborným prostriedkom pri opätovne sa vyskytujúcich všiach.
   • mariahotahovaTento recept používame v našej rodine aspoň 40rokov....pomáha ....ešte moja nebohá maminka....
    • lahile
     AUTOR
     @mariahotahova  Ano Majka, už sme o tom písali, ja som to teda nevedela...až teraz som to kdesi prečítala, no darmo, ten NET je na niečo dobrý .-D
     • ivus78@lahile  keby nebolo netu a všetkých ostatných "vymožeností" mali by sme sedliacky rozum ako naši predkovia. Čím viac informáciami sme obklopení, tým sme hlúpejší - nemáme potrebu používať rozum. No ruku na srdce, koľko tel. čísel vieme naspamäť?
      • lahile
       AUTOR
       @ivus78  To veru hej, ja viem ledva svoje t.č. 😞 Ale zato moja mama tá v mobile všetky čísla nemá, vie naše naspamäť 🙂
       • ivus78@lahile  veru tak, ja som na základke vedela cca 30 čísel, teraz ledva 10 .... 😞 kedysi odporúčali učiť sa tel. zoznam naspamäť, aby si človek precvičil pamäť.
        • lahile
         AUTOR
         Zdroj vápnika – telu ho dodá rýchlo a účinne
         Ak trpíte nedostatkom vápnika, jedným z najlepších spôsobov, ako ho doplniť je piť vyššie spomínaný čaj z orechových škrupín – variť, kým sa tekutina nezosvetlí a za deň môžete vypiť 500 ml až 1 liter takejto tekutiny.
         • lahile
          AUTOR
          Orechové listy
          Majú anestetické, protizápalové a dezinfekčné účinky. Dokážu znížiť hladinu cukru v krvi, ničia baktérie, plesne a pôsobia priaznivo aj pri zápaloch dýchacích ciest. Obsahujú triesloviny, flavonoidy, silice a aj veľké množstvo vitamínu C. Podporujú rast vlasov a blahodárne pôsobia aj na pleť.
          • lahile
           AUTOR
           Na vonkajšie použitie
           Drobné poranenia kože, odreniny, štípance od komárov či kožné ekzémy boli už dávno liečené pomocou rôznych častí orechov – samotné orechy, orechový olej, zelené listy, zelená šupka aj tvrdé škrupiny – extrakty z nich si bežne kupujete aj v lekárni, no často nemáme ani tušenia, že v najčistejšej a najsilnejšej podobe ich máme priamo pod nosom.
           • lahile
            AUTOR
            Priaznivo pôsobia na vredy
            V prípade vredov sa používal silný odvar z orechových škrupín. Uchovával sa v tmavej sklenenej nádobe a na lačný žalúdok sa užívala vždy lyžička tohto silného odvaru.
            • lahile
             AUTOR
             Keď sme sa pýtali našich starkých, prečo uchovávali škrupinky z orechov, odpovedali úplne automaticky – pretože zlepšujú krvný obeh a riedia krv. Pátrali sme teda, ako treba škrupinky a tvrdé časti jadra upraviť, aby mali liečivé účinky?

             Proti kašľu
             Zo škrupiniek si pripravíme čaj a to tak, že ich varíme vo vode, kým tekutina nezíska svetlý odtieň. Scedíme a teplú tekutinu dosladíme medom a pridáme aj citrón. Čaj blahodárne pôsobí na zapálené hrdlo a dokonca je výbornou prevenciou rakoviny hrtana. Tiež utlmuje bolesť zapáleného hrdla – to pocítite najmä pri prehĺtaní. Čaj priaznivo pôsobí na znižovanie krvného tlaku a zlepšujú krvný obeh.