Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 37 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Ľalia biela - Lilium candidum

Ľalia biela - Lilium candidum

 • lahile
  AUTOR
  Lilium candidum Svätého Josepha - ľalia biela je najstarší druh patriace k ľalie lekárskych.
  V minulosti bol veľmi populárna, v dnešnej dobe je pomerne vzácna odroda. V prírode sa vyskytuje v miernom pásme. Táto komerčne dostupná odroda pochádza z Izraela kde rastie na skalnatých svahoch. Dosahuje výšku okolo 90-120cm. Má veľké, silne voňavé, snehovo biele, nálevkovité kvety so žltými tyčinkami. Listy sú tmavo zelené, lesklé a sú pokryté bielymi chĺpkami.
  Pochádza zo Stredomoria, presnejšie z Balkánskeho polostrova a juhozápadnej Ázie, kde dorastá do výšky až 130 cm a omamne vonia. V našich prírodných podmienkach ju môžeme zaradiť medzi najnenáročnejšie druhy.
  Z botanického hľadiska patrí do čeľade ľaliovitých (Liliaceae) do rodu Lilium. Z pestovateľského hľadiska je zaradená do ôsmej skupiny – botanické druhy ľalií.
  Podzemným orgánom je koncentrická cibuľa zložená z veľkého množstva voľne usporiadaných šupín. Na jeseň z nej vyrastá prízemná ružica listov, ktorá prezimuje a preto je radíme medzi epigeické druhy. Na jar vyrastá kvetný stvol vysoký 100 – 120 cm. Listy sú v prízemnej ružici, kopijovité, obvajcovité.
  V júni až v júli na ňom rozkvitá 7 – 10 veľkých, bielych, silne voňajúcich kvetov, kvetenstvo tvorí strapec. Plodom sú tobolky. Krátko po odkvitnutí prechádza rastlina do obdobia vegetačného pokoja.
  Ľalia je symbol čistoty a nevinnosti ako aj jej liečivé účinky. Ľalia sa od nepamäti používa na dezinfekciu hnisavých rán, vredov, pri hnisajúcich zarastených nechtoch, pri zadretých trieskach do prsta, zapálených ranách, po operáciách pre rýchlejšie hojenie, pri svalových bolestiach.
  Je trváca rastlina z čeľade ľaliovitých. Dorastá 70-150 centimetrov výšky, pôvodne je zo Stredomoria. Patrí medzi cibuľovité rastliny. Kopijovité listy vyrastajú z prízemnej ružice. Byľ má priamu, husto zarastenú listami. Kvety až 10 centimetrov veľké, jasne biele s výraznou arómou. Na jednej stonke vyrastá až 15 kvetov usporiadaných do hrozna. Plodom sú tobolky. Ľalia biela sa pestuje predovšetkým ako okrasná rastlina.
  Je veľmi nenáročná rastlina. Hlavnou výhodou je jej mrazuvzdornosť. Vyhovujú jej pôdy kypré, humózne, vápenaté s dostatkom slnečného svetla.
  Výskyt: Tento druh ľalie rastie divo v Malej Ázii a v Stredozemí. V ďalších krajinách sveta sa pestuje predovšetkým pre svoju nenáročnosť a krásny kvet.
  Obdobie kvitnutia: Kvitne v období júna a júla.
  Liečivé účinky: Uvarený kvet alebo cibule ľalie je vhodný na liečbu nádorov, vredov alebo vonkajších zápalov. Čerstvý kvet namočený v alkohole sa uplatňuje na popáleniny a obareniny.

  1. Okvetné lístky bielej ľalie (nie inej iba bielej) otrháme, vyberiem piestiky, ktoré musia byť pri lekárskej ľalie ŽLTÉ, podľa toho vieme, že sa jedná o ľaliu lekársku, naložíme do pohára a zalejeme minimálne 60% bielym alkoholom /môžeme použiť aj ALPU, má vraj rovnaké účinky/.
  2. Necháme na chladnom tmavom mieste.
  3. Nádobku je potrebné tesne uzavrieť, postaviť na tmavé a chladné miesto a občas ju pretrepať.
  4. Používať môžeme po dvoch týždňoch
  Vodičku môžeme používať aj ako PLEŤOVÚ VODU, vtedy odlejte do tmavej fľaštičky a dolejte 2 dielmi prevarenej studenej vody. Dobre pretrepte a pleťová voda je pripravená.
  Ak si budete potierať každý deň pleť tampónom namočeným v tejto pleťovej vode, presvedčíte sa o jej zázračnom účinku.

  Na mastnú pleť rieďte pleťovú vodu 1:1. Zvyšok lístkov nechajte ďalej v liehu a keby vám niečo hnisalo, alebo keby sa robil opar, priložte lístok na boľavé miesto a nechajte pôsobiť. Ak je možné, môžete prekryť kúskom igelitu a prelepiť. Na druhý deň by mala byť boľačka zahojená.
  Tiež miznú svalové bolesti, keď natriete svaly nerozriedeným ľaliovým liehom.

  OLEJ Z ĽALIE

  Olej z ľalie bielej patrí medzi tradičné recepty ľudového liečiteľstva. Otrháme čerstvé rozkvitnuté kvety ľalie a necháme asi 3 dni dobre prevzdušniť a vysušiť. Váhový pomer je 1 diel rastliny a 3 diely oleja. Ďalej postupujeme podľa hore popísaného návodu.
  Vonkajšie použitie oleja: svalové kŕče, opuchy, ekzém, herpes zoster, herpes labialis, herpes genitalis, masáže pre celkové uvoľnenie.
  • lahile
   AUTOR
   @mariahotahova  Majka, našla som teda rozdiel nakoniec v tých ľaliách, našla si v texte? Ak nie, tak...lekárska má žlté tyčinky 🙂
   • mariahotahova@lahile ĎAkujem pekne
    • lahile
     AUTOR
     @mariahotahova  Niet za čo, ale už som to dávno chcela vedieť, lebo tu také fórum bolo rozpútané, že ktorá je na máčanie, a ktorá nie, ale teda som nevedela, že biele sú dva druhy, no to je vyšľachtená, naše babky, mamy mali len tieto, ako si mi už písala :
     • mariahotahova@lahile  viac hláv viac rozumu...dík
      • lahile
       AUTOR
       @mariahotahova  Nie Majka, viac hláv, viac kapusty 😃