Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 34 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Vypestujte si vlastné klíčky

Vypestujte si vlastné klíčky

 • lahile
  AUTOR
  Vypestujte si v kuchyni klíčky. Naši predkovia sa stravovali tak, ako im dopriala príroda. Namiesto červených rajčiakov konzumovali v zime kapustu či zemiaky, namiesto jahôd chrúmali jablká. Ak máte chuť na čerstvý šalát, nemusíte chodiť do supermarketu.

  Zásady klíčkovania:

  - Nakličovať môžete červenú repu, čakanku, bazalku, fenikel, chia semienka, slnečnicu, ľan, pšenicu, pohánku, brokolicu, eruku či mungo fazuľky.
  - Pri nákupe semien vyberajte druhy vhodné na nakličovanie. Tie určené na výsev môžu byť chemicky ošetrené, preto sa ich konzumácii vyhnite.
  - Klíčky sú výživnejšie ako dospelá rastlina. V koncentrovaných množstvách obsahujú bielkoviny, vitamíny a minerály.
  - Pri klíčení sa nepoužívajú hnojivá ani pesticídy, nenapádajú ich škodce. Jediný problém môže byť výskyt plesne. Tomu sa vyhnete správnou starostlivosťou.
  - Klíčky konzumujte celé, aj so šupkami, ktoré zostanú prilepené na semienkach. Očisťujú tráviaci trakt kvôli vysokému obsahu vlákniny.
  - Nepestujte ich na priamom slnku. Začnite v tmavšej časti kuchyne, neskôr, keď sa na semienkach objavia prvé klíčky, premiestnite ich na väčšie svetlo, kde zazelenajú.

  Postup:

  1. Na nakličovanie potrebujete len tri veci. Kvalitné chemicky neošetrené semienka, čistú vodu a nakličovaciu nádobu. V tomto návode je použitý jednoduchý nakličovací pohár, ktorý si zakúpite na internete.

  2. Semienka (zväčša stačia 1-3 lyžičky podľa toho aké množstvo klíčkov si chcete pripraviť) nasypte do pohára a zalejte ich vodou.

  3. Nechajte ich namočené približne 8 hodín. Nám sa osvedčilo aj 12 a 24-hodinové namáčanie.

  5. Po tom ako vodu vylejte, už v pohári nesmie zostať tekutina, preto je dobré uložiť ho do kolmej polohy, aby obsah odkvapkal.

  6. Od momentu, keď ste z pohára vyliali vodu, začínajú klíčky rásť. Treba ich však udržiavať neustále vlhké, preto ich vždy 2x denne (ideálne ráno a večer) preplachujte čistou vodou. Vždy myslite na to, aby všetka prebytočná voda odkvapkala a nezostala stáť na dne pohára.

  7. Po pár dňoch môžete začať klíčky konzumovať.