Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 31 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Imelo biele (Viscum album)

Imelo biele (Viscum album)

 • lahile
  AUTOR
  je poloparazitická vždyzelená rastlina, jediný zástupca zo všetkých druhov imela, ktorý sa prirodzene vyskytuje v našich podmienkach.

  V južnejších oblastiach sa ešte vyskytuje príbuzný druh s názvom imelovec európsky (Loranthus europaeus). Ide však o opadavý poloparazitický kríček, z ktorého by ste počas Vianoc radosť nemali.

  Ako rastie imelo

  Tento poloparazitický kríček nájdeme na listnatých aj ihličnatých stromoch, v našich podmienkach najmä na topoľoch, javoroch, agátoch, jedliach či boroviciach.

  V záhradách imelo rastie zvyčajne na jabloniach. A práve vtedy vám prinesie imelo sľúbené šťastie a hojnosť, keď sa u vás ocitne takto prirodzene, spontánne, nie vtedy, ak si ho len kúpite na sviatky.

  Imelo je dvojdomá rastlina a dekoratívne biele plody sa vytvárajú len na samičích jedincoch. V bobuliach sa nachádzajú lepkavé semená, ktorými sa imelo zvyčajne prostredníctvom vtáčieho trusu rozširuje na ďalšie konáre či stromy.

  Vznikajúca mladá rastlinka zapúšťa korienky, ktoré narúšajú bunky stromu a prenikajú cez kôru. Imelo sa napojí na cievny systém stromu a získava z hostiteľa živiny obsiahnuté v miazge. Vďaka vždyzeleným kožovitým listom sa táto rastlinka podieľa na fotosyntéze, a preto ju považujeme za poloparazita, nie len za parazita.

  Imelo vo vašej záhrade

  Ak ste prepadli čaru imela a nerastie prirodzene vo vašej záhrade, môžete si k nemu dopomôcť. Využite lepkavé semená z bielych plodov a prilepte ich na svojej jabloni.

  V princípe platí, že úspešnosť podporíte tým, keď siahnete po imelu, ktoré rástlo na príbuznom druhu. Čiže sa vyhnite napríklad výsevu imela z ihličnanu na listnáč.

  Liečivé imelo

  Imelo si mnohí spájajú skôr s prívlastkom jedovaté ako liečivé. Jedovaté sú však sklovité bobuľky, zato zelená vňať je prospešná.

  Odporúča sa zberať imelo, ktoré rastie na topoľoch či duboch, pretože také je údajne najliečivejšie. V marci a apríli zvyčajne už na kríčkoch nie sú plody. Toto je vhodné obdobie na zber, nemusíte sa báť jedovatej bobuľky a zber vňate bude navyše rýchlejší a ľahší.

  Ak by ste mali predsa záujem o plody, ktoré sa síce nesmú užívať vnútorne, ale zvonku sú vhodné ako obklad pri omrzlinách, zberajte ich od októbra do decembra.

  Vňať imela pomáha znížiť krvný tlak, zmierňuje bolesti hlavy, pôsobí močopudne, zabraňuje zavápneniu ciev, pomáha proti kŕčovým žilám.

  Prečítajte si o zázračných účinkoch imela, o symbolike tejto fascinujúcej rastliny aj o zvyklostiach, ktoré sa s ňou spájajú.
  • lahile
   AUTOR
   Liečivé listy
   Najkvalitnejšie je jabloňové, hlohové a borovicové imelo. Najviac účinných látok je v listoch. Záleží aj na čase zberu, najviac liečivých látok je v marci, novembri a decembri. Listy imela sú neopadavé a kožovité. Imelo kvitne nenápadne, kvety sú drobné, jednopohlavné. Plodom je biela nepravá bobuľa, ktorá po rozomletí silne lepí. Konáriky a listy z imela na boroviciach možno zberať po celý rok. Sušia sa v tieni pri teplote do 45° C. Po usušení si musí imelo zachovať zelenkastú farbu so žltým odtieňom, nesmie zapáchať a musí mať slabo trpkú chuť. Zle vysušené imelo sčernie. Usušené imelo uskladňujeme na tienistom mieste, ktoré musí byť vzdušné a suché. Bobule nezbierame, pretože sú silno toxické.

   Na rany aj proti kŕčom
   Imelo si získalo osobitné postavenie aj v ľudovom liečiteľstve. V minulosti sa výťažok z bobúľ pomiešaný so živicou a včelím voskom používal na liečenie hnisavých rán a vredov. Imelo sa používalo tiež ako protikŕčový prostriedok pri epilepsii, chorobách nervového systému a neuralgiách. Dodnes sa odporúča pri spondylóze (degeneratívnych zmenách medzistavcových platničiek) a pri chronických ochoreniach kĺbov. Imelo pôsobí na slinivku brušnú, preto sa používa aj pri poruchách látkovej výmeny a na predchádzanie diabetes mellitus.
   Moderná veda potvrdila liečivé účinky imela. Droga obsahuje polyproteid viskotoxín, cholín, acetylcholín, histamín, flavonoidy a iné - dokonca niektoré doposiaľ nepreskúmané látky.

   Čaj s množstvom účinkov
   Vo forme čaju sa imelo využíva na znižovanie krvného tlaku - upravuje srdcovú činnosť a rozširuje vlásočnice. Odporúča sa tiež pri arterioskleróze, pri srdcových neurózach, tlmí bolesti hlavy, závraty, zastavuje krvácanie a reguluje vylučovanie žlče. Účinkuje aj na zmiernenie návalov počas klimaktéria. Je súčasťou homeopatických liekov. Najnovšie výskumy zistili protirakovinové pôsobenie proteínovej zložky, ktorá je bohatá na bázické aminokyseliny. Predpokladá sa tiež cytostatické pôsobenie viskotoxínu, ktorý má miestne nekrotizujúce účinky predovšetkým na nezrelé bunky.

   Namiesto odvaru zápar
   Keďže varom sa účinné látky imela čiastočne rozkladajú, neodporúča sa užívanie odvaru. Najčastejšie sa predpisuje zápar z 1 kávovej lyžičky drogy na šálku vody, denne sa pijú 2- 3 šálky. Môže sa pripraviť aj vo forme studeného macerátu: 2 čajové lyžičky imela bieleho zalejeme 200 ml studenej vody a necháme 12 hodín vylúhovať. Výluh precedíme a pijeme ráno. Potom drogu zase zalejeme 200 ml vody a výluh pijeme večer.
   Dobrá čajovina proti hypertenzii sa dá pripraviť zo zmesi imela s plodom hlohu, vňaťou zemedymu alebo boráka a z koreňov valeriány.

   Pozor na dávkovanie
   Pri používaní imela je potrebné zachovať veľkú opatrnosť, denná dávka čajoviny je najviac 5 g (pol až jedna lyžica na 300 ml vody). Prekračovanie terapeutických dávok má vedľajšie škodlivé účinky zapríčinené nekrotizujúcim pôsobením viskotoxínu a histónovej zložky. Liečbu imelom je potrebné konzultovať s lekárom.
   • lahile
    AUTOR
    @ivus78  niečo som o tom aj ja študovala, a dala sem, tak treba hľadať ako na to asi stále, možno sa Ti raz podarí 🙂 A to si čítala, že v Štiavnici sa premnožilo na starom dreve jabloní v sade? Možno jej ozaj slivka nechutí 😃
    • ivus78@lahile  veď ja som aj aj dávala a nič, ešte mám pár bobuliek, tak skúsim zase teraz ....
     • lahile
      AUTOR
      @ivus78  možno to potrebuje vlhkejšie, nevystihla si čas napr. alebo zlé semeno máš 😃
      • ivus78@lahile  a vraj parazit, keď ho chceš "dostať" sa nedá 😃
       • lahile
        AUTOR
        @ivus78  Presne na to som myslela, že dostane sa to do záhrady, a nebudeš to potom môcť vyhubiť 😞
        • ivus78@lahile  toho sa nebojím, len suseda ma bude viac nenávidieť 🙂 už mi vykrikuje jelene, tak prečo nie aj imelo a to chceme tohto roku sliepky 😃 a časom a včely, teším sa.