Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 29 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Breza previsnutá

Breza previsnutá

 • lahile
  AUTOR
  Breza je silný pomocník nášmu zdraviu, hlavne v očiste tela a zlepšenia vylučovania a zdravej pokožky.

  Podporuje obranyschopnosť, detoxikuje organizmus
  Odstraňuje toxíny a odpadové látky z tela aj dlhodobo zanesené, čistí krv
  Silné močopudné a potopudné účinky, eliminuje obličkové ochorenia
  Prečisťuje močové cesty, eliminuje zápaly, odstraňuje nadbytočnú vodu
  Podporuje trávenie, vylučovanie žlče, metabolizmus, pravidelnú stolicu, odstraňuje plynatosť
  Prevencia a liečenie Dny, bolesti kĺbov alebo svalov
  Podporuje zdravú pokožku, hojí a dezinfikuje rany
  Podporuje zdravé a krásne vlasy, podporuje rast vlasov, eliminuje lupiny

  Brezy vedia ponúknuť veľa, čo sa týka prírodnej medecíny. Majú tenkú papierovú kôru, ktorá sa ľahko olupuje a má lahodnú chuť. Už v minulosti si ľudia uvedomovali jej liečivé vlastnosti. Z miazgy sa dá vyrobiť osviežujúci nápoj a z listov chutný čaj a olej.
  Brezová voda získava stále viac na popularite. Sirup má veľa zdravotných výhod, pretože obsahuje vitamíny, bielkoviny, aminokyseliny a minerály. Miazga chutí podobne ako javorový sirup. V Rusku, Škandinávii a Pobaltí je už stovky rokov používaná, ako výživový doplnok pre jej detoxikačné, protizápalové a čistiace vlastnosti.
  Breza je skvelý detoxikátor a tonikum. Slúži ako preháňadlo, pomáha odstrániť odpadové produkty. Tiež môže zmierniť bolesť pri dne a reumatizme, znižuje zadržiavanie tekutín, pomáha upratať celý rad kožných problémov, vrátane lupienky a ekzému. Jedna štúdia dokonca zistila, že zlúčenina v brezovej miazge , známa ako kyselina betulinová, má protinádorové vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať s rakovinou.
  Výskumníci z lekárstva a farmácie v Rumunsku testovali kyselinu betulinovú proti trom typov ľudských rakovinových buniek: rakovinových buniek krčka maternice, rakoviny prsníka a rakoviny kože. Boli schopní potvrdiť, že extrakt z brezovej kôry stromov bol schopný zastaviť rast rakovinových buniek.
  • lahile
   AUTOR
   Recept vonkajšie použitie – odvar z brezy

   Odvar z brezy na vonkajšie použitie slúži na oplachovanie vlasov keď ich máte bez lesku, trápia Vás lupiny alebo chcete podporiť ich rast. Tento odvar si môžete pridať aj do teplého kúpeľa a tým si zabezpečíte zdravšiu pokožku, eliminujete kožné ochorenia a zabezpečíte rýchlejšiu regeneráciu pokožky.

   Potrebujete: 3 PL listov brezy, 0,5 litra vody

   Listy brezy zalejte vriacou vodou a nechajte zakryté lúhovať 20 minút. Potom tento teplý odvar môžete použiť na oplachovanie umytých vlasov alebo naliať do teplého kúpeľa v ktorom sa zdržte aspoň 20 minút, aby účinné látky mohli zabrať.
   • lahile
    AUTOR
    Recept vnútorné použitie – čaj z brezy previsnutej

    Tento brezový čaj je vhodný keď máte zavodnený organizmus, obličkové kamene alebo iný problém, spomalené trávenie, Reumu alebo Dnu alebo sa chcete iba preventívne „prečistiť“.

    Potrebujete: 2 ČL sušených alebo nakrájaných čerstvých listov brezy (mladé), 2,5 deci vody a sitko

    Brezu vložíme do sitka na čaj, zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 11 – 12 minút. Potom čaj vyberte a teplú tekutinu pite 1 – 3 krát za deň (v akútnych prípadoch).

    POZOR!!!
    Brezový čaj by nemali užívať tehotné a kojace ženy. Ak si nie ste istý, či ste alergický na brezu, tak pred jej užívaním navštívte svojho lekára (alergológa), nech Vám spraví testy.