Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 28 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - BOROVICA

BOROVICA

 • lahile
  AUTOR
  Pokiaľ ide o schopnosť prežitia, borovica je jedným z priekopníckych stromov na zemi. Z mnohých jej druhov ihličia môžeme urobiť čaj, ktorý je výborným zdrojom vitamínu C.
  Liečivé účinky
  Kôra a ihličie tiež obsahujú vysoký obsah vitamínu A a rôzne karotenoidy, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Tieto zlúčeniny sú prospešné najmä pre oči, pomáhajú predchádzať šedému zákalu, zlepšia silu zraku, dokonca môžu spomaliť nástup makulárnej degenerácie. Borovica má aj ďalšie priaznivé vplyvy na organizmus , napríklad na zdravie dýchacích ciest. Chráni telo proti patogénom, zlepšuje krvný obeh a skrášľuje pokožku a vlasy.
  Využívajú sa aj píniové oriešky zo stromu . Všetky druhy sú jedlé a chutné, najmä tie pečené na otvorenom ohni. Pínie sú bohaté na zdravé tuky a antioxidanty.

  Čaj
  Zoberieme hrsť ihličia a varíme ho vo vriacej vode 5-10minút. Nepreháňame to, aby sme neznížili obsah vitamínov. Odvar popíjame ako čaj.
  Či už budete piť odvar z kôry alebo ihličia borovice, dostanete do tela výnimočne vysoké množstvo vitamínu C. Tento vitamín je nevyhnutnou súčasťou imunitného systému a pomáha stimulovať tvorbu bielych krviniek. Tiež ponúka silné antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú predchádzať chronickým chorobám.

  POZOR!!!
  Väčšina ihličnanov je jedlá, ale nájdu sa aj jedovaté druhy. Takže sa vždy uistite, s akým druhom idete pracovať. Škodlivé by mohli byť druhy borovice ťažkej (žltej), ako aj tisu alebo araukárie štíhlej.
  • lahile
   AUTOR
   BOROVICOVÝ OLEJ
   Na bolesti kĺbov a svalov si môžete vyrobiť borovicový olej.

   Vonkajšie použitie: preležaniny, neuralgické bolesti, svalová dystonia, atrofia svalov, kĺbový reumatizmus.

   Rastlina: Borovica Lesná Pinus sylvestris

   K vylúhovaniu použijeme zavädnuté čerstvé výhonky alebo rozvité pupene.

   Je vhodné 3 dňové zavädnutie a pomer, teda 1 diel výhonkov a 3 diely oleja.

   Hotový výrobok môžeme doplniť éterickým olejom z borovice, ktorý je v ponuke prírodnej kozmetiky.
   • ivus78@lahile  vitamín C v odvare? Ale veď vitamíny sa ničia už pri 40 stupňoch .... V každom prípade takýto odvar je super aj na varixy - je dobré pridať napr. aj prasličku. Vychladnutý naliať do vysokého vedra a 20 min. máčať nohu po koleno - iná aleternatíva je namočiť uterák a priložiť na postihnutú časť, vymieňať každé 2-3 min. po dobu 20 min. Je to podporná liečba.