Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 27 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Lipa

Lipa

 • lahile
  AUTOR
  Kvety, listy a extrakt z lipy boli na liečebné účely využívané po celé stáročia. Domorodí Američania zas používali korene a kôru na liečbu popálenín. Lipový čaj lieči bolesti hlavy. Tiež pomáha pri kŕčoch, kašli a epilepsii.
  Lipa obsahuje veľké množstvo antioxidačných látok, ako sú napríklad kamferolem a quercetin, ktoré prispievajú k boju s voľnými radikálmi a zlepšujú celkový zdravotný stav. Má tiež silné protizápalové účinky. Zmierňuje bolestivé príznaky dny a artritídy.

  Kvety
  Sú najčastejšie využívaná časť stromu. Lipový čaj z kvetov má široké využitie. Pomáha zmierniť bolesti hlavy, zlepšuje zažívacie ťažkosti, upokojuje nervy a znižuje silné búšenie srdca.
  Liečivé účinky lipového kvetu sa využívajú pri zápaloch dýchacích ciest, nachladnutí, angíne a nádche. Tíši kŕče, rozpúšťa hlieny, odporúča sa aj pri chorobách žlčníka a tráviaceho traktu. Hlavný účinok je však potopudný.

  Čaj
  Lipový čaj treba piť pravidelne a čo najdlhšie. Odporúča sa jedna čajová lyžička lipy na šálku. Suché kvety zalejeme vriacou vodou a necháme desať minút odstáť.
  Čaj z lipového kvetu znižuje teplotu, pôsobí diureticky pri chrípke, bronchitickom katare a pneumónii. Priaznivo účinkuje pri zápaloch obličiek, močového mechúra a pri uretritíde. Zrieďuje krv, a tak pôsobí preventívne proti možnému infarktu.

  Zmierňuje úzkosť
  Najznámejší účinok lipového čaju je zmiernenie úzkosti. Lipa má upokojujúce vlastnosti, pomáha zmierniť psychickú záťaž a upokojuje nervy. Ak trpíte chronickým stresom, skúste každý deň piť lipový čaj a pocítite rozdiel.
  Zápar z lipových kvetov pôsobí proti nespavosti, nervozite a podráždenosti. Odvar má protizápalové účinky a používa sa ako kloktadlo. Lipové kvety bývajú aj súčasťou zmesí na utíšenie bolesti a na podporu chuti do jedla.
  V súčasnosti je už netradičné využívanie lipových kvetov v kozmetike. Zápar sa kedysi používal na zosvetlenie pieh na tvári, na oplachovanie vlasov a pri problémoch s pokožkou hlavy.

  Kôra
  Liečivé účinky má aj kôra, pomáha predovšetkým pri obličkových kameňoch, cievnych chorobách a dne. Drevené uhlie vypálené zo suchého lipového dreva sa používa pri chorobách žlčníka a pečene, pomáha dokonca aj po požití jedov.
  • lahile
   AUTOR
   LIPOVÝ SIRUP

   Květy lípy, 3 kg cukru, šťáva ze 4 citronů, kyselina citronová 50g


   Květy lípy natrháme za plného květu a naplníme volně 4-litrovou sklenici nebo plastovou nádobu (ne kovovou). Zalijeme studenou vodou a necháme luhovat nejméně 24 hodin.
   Na druhý den přecedíme lipové květy a vymačkáme je do velkého hrnce přes plátýnko (bavlněnou plínku), přidáme asi 50g kyseliny citronové, šťávu ze 4 vymačkaných citronů a 3 kg cukru.
   Vše ohříváme a jakmile dosáhneme bodu varu, okamžitě vypneme (já jsem zahřála jen na 85 stupňů kvůli zachování nějakých vitamínů). Potom sirup ještě horký naléváme do čistých sklenic a dobře uzavřeme vyvařenými víčky. (Při nalévání horkého sirupu můžeme každou láhev omotat namočenou utěrkou, aby nepraskla). Někdo dává jako konzervant nahoru do každé láhve kapku lihu, ten se posléze vypaří.
   Sirup můžeme přidávat do čajů místo cukru nebo užívat při nachlazení. My pijeme klasicky jako chlazený sirup zředěný vodou. Moc krásně voní i chutná! Výborný také pro kardiaky, zlepšuje funkci srdce...   Lipový květ natrháme asi do necelé půli tašky. Na hodinku jsem je rozložila na noviny, aby vylezli broučci ...

   Trháme krásně rozkvetlé květy i s okvětními lístky a naplníme volně do skleněné láhve

   Zalejeme vodou a necháme stát do druhého dne, poté vyždímáme do hrnce přes plátno, přidáme cukr, šťávu z citronu a kyselinu citronovou.

   Všechno dobře promícháme a zahříváme na 85 až 90 stupňů Celsia, dokud se cukr beze zbytku nerozpustí.

   Barva je lehce nažloutlá