Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 26 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Bylinky za oknom...

Bylinky za oknom...

 • lahile
  AUTOR
  Prečo vám bylinky zo supermarketu dlho nevydržia?

  Plní očakávaní ste si zo supermarketu priniesli črepník s mätou a tešili sa na domáci čaj počas celej zimy? Vaše nadšenie pravdepodobne opadlo s poslednými lístkami uhynutej bylinky. Prečo sa jej na kuchynskom okne nedarí?
  Odpoveď je jednoduchá. Je jej teplo. Bylinky na kuchynskom okne často nevydržia ani niekoľko dní. Príčinu treba hľadať v zákonitostiach prírody. Kým vonku klesá intenzita svetla spolu s teplotou, v našich bytoch je pri nízkej intenzite svetla teplejšie.
  Bylinkám sa bude lepšie dariť v neprekúrenej miestnosti, kde im doprajete dostatok svetla.
  Ideálne sú presvetlené schodiská alebo zimné záhrady, kde v noci teplota klesá. Ak si chcete silou-mocou dopestovať bazalku v kuchyni, určite ju neumiestňujte na parapetnú dosku nad radiátor či pri inom výhrevnom telese.

  Bylinky, ktoré ponúkajú v črepníkoch v supermarketoch sú určené na priamu spotrebu. Znamená to, že použijete lístky, ktoré sú na rastline, aby ste ich mali po ruke čerstvé a po ich spotrebovaní rastlinku vyhodíte.
  Ak by ste ju chceli pestovať naďalej, pravdepodobne neprežije. Na účely pestovania na okne u vás doma sú najvýhodnejšie také, ktoré si sami vypestujete zo semienka.
  Kde sa im bude dariť?
  - črepník umiestnite na parapetu južného alebo východného okna, intenzita svetla musí suplovať letný deň
  - ideálne miesto je chladnejšie svetlé schodisko, kde sa v noci nekúri, alebo zimná záhrada
  - bylinky pestujte v hlinenom črepníku, kde budú môcť korene voľne dýchať. Mal by mať dostatočne veľké drenážne otvory na odtok prebytočnej vody
  • lahile
   AUTOR
   Bylinky si môžete vypestovať zo semienka alebo ich presadiť o záhona, kde ich pestujete v lete. V tomto prípade ich však nezabudnite aklimatizovať, aby ste im nespôsobili teplotný šok.

   Vhodná teplota na pestovanie
   Vhodná teplota pre pestovanie byliniek v interiéri sa pohybuje okolo 16 - 18°C, v noci o pár stupňov menej. Dbajte na to, aby boli bylinky dostatočne dlhý čas z dňa na svetle. Ideálny stav je štyri až päť hodín slnečného svitu. Dodržať tieto podmienky v chladnej pochmúrnej zime je často výzva.

   Polievajte striedmo
   Bylinky v črepníku polievajte až vtedy, keď je substrát suchý. Príliš veľa vody môže spôsobiť hnytie koreňov. Už pri presádzaní myslite na dostatočnú dernážnu vrstvu. Bylinky nesmú stáť vo vode, preto prebytočnú zálievku z podmisky vždy vylejte. Substrát, v ktorom ich pestujete, by mal byť kvalitný. Uvedomte si, že narozdiel od vašej záhrady alebo voľnej prírody je to jediné prostredie, z ktorého si môžu čerpať živiny. Mal by byť aj dostatočne priepustný. Pomôžete mu, ak ho zmiešate s hrubým pieskom.

   Vhodná odroda
   Pri výbere byliniek, ktoré môžete pestovať aj v zime v interiéri, musíte zohľadniť odrodu. Vhodná je napríklad bazalka MÁNES, COMPAKT, MAMOLLO GENOVESE či DARK GREEN. Do zálievky sa vám bude hodiť aj kôpor KOMPAKT.
   • lahile
    AUTOR
    Obľúbené bylinky aj v zime, alebo ako si ich dopestovať z odrezkov...
    Bylinky sa tešia veľkej obľube, pretože prinášajú do našich kuchýň zdravie a rozmanitosť chutí. Je nutné vzdať sa čerstvých byliniek v studenších mesiacoch roka?
    Väčšina byliniek vo vode rastie dobre. Najlepšie sa im darí, ak ich začneme pestovať z odrezkov. Pestovanie jednoročných rastlín ako je koriander, horčica alebo kôpor je preto trochu zložitejšie, lebo najprv musíme semená zasadiť do pôdy a až následne preniesť sadenice do vody.

    Rez rastlín
    Odrezky byliniek sa vedia dobre zakoreniť vo vode. Nemusíme pridávať žiadne hnojivo. Ak Vám rastú bylinky v záhrade, odstrihnite z nich časť a dajte ich do nádoby naplnenej vodou. Môžete použiť aj bylinky, ktoré si kúpite v supermarkete. Len ich pre istotu umyte vodou a použite spodnú časť.
    Dôležité je z odrezkov odstrániť spodné listy. Celá ponorená časť by mala byť bez listov, pretože môžu spôsobovať hnilobné procesy. Napríklad odrezky rozmarínu môžu zakoreňovať dlhšiu dobu, preto treba byť v trpezlivý. V tejto fáze vymieňame vodu bylinkám raz týždenne a pri manipulácií dávame pozor, aby sme neporušili odrezky. Odrezky by mali zakoreniť počas 2-6 týždňov. Vodu potom vymieňame len zriedka.

    Voda
    Odrezky z byliniek môžeme nechať zakoreniť v čistej vode v sklenených fľaštičkách. Mali by sme sa vyhnúť chlórovanej vode, pretože nie je priateľská k rastlinným tkanivám. Môžeme použiť vodu z kohútika , ktorú necháme celú noc odstáť, alebo zvolíme dažďovú vodu. No najlepšia je pramenitá alebo studničná voda. Je v nej rozpustených veľa živín a minerálnych látok, ktoré môžu rastliny využiť.

    Nádoby
    Ako nádobky na pestovanie byliniek môžeme použiť plastové alebo sklenené fľaštičky. Sklenené sú efektnejšie, hlavne tie farebné. Sklo s jantárovým sfarbením je dokonca najlepšie pre vývin koreňového systému rastlín, pretože vytvára prirodzené prítmie. Môžeme si poradiť a vytvoriť vhodné prostredie aj zabalením nádobky do papiera a previazať ho špagátom. Korene udržíme v tme a máme aj pekný interiérový doplnok. Zabraňujeme tým aj rastu rias na stenách nádoby a na povrchu koreňa. Riasy tak nebudú mať nepriaznivý vplyv na rast rastlín.

    Tvar nádoby s úzkym hrdlom nám pomôže bylinky držať v zvislej polohe. Hrdlo by ale nemalo byť príliš úzke a tesne priliehať na rastlinky, aby mali dostatok miesta na rast. Korene musia tiež dýchať a mať voľný prístup vzduchu. Ak použijete jednu veľkú nádobu, treba na ňu umiestniť nylonové alebo drôtené pletivo. Odrezky vložíme cez otvory, tak budú mať určitú stabilitu. Pletivo tiež bude zabraňovať prístupu hmyzu v teplejších mesiacoch.