Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 15 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Kapusta...

Kapusta...

 • lahile
  AUTOR
  Odrody kapusty obyčajnej obsahujú veľa vitamínov, minerálnych látok a sekundárnych rastlinných látok. Všetky tieto substancie prospievajú zdraviu a považujú sa za „protirakovinové“. V bunke uvádzajú do činnosti detoxikačné enzýmy, a tým ju chránia pred škodlivými látkami.

  Kapustový obklad

  Vonkajšie neporušené kapustové listy umyť teplou vodou, osušiť, vyrezať hrubú stredovú žili (alebo kapustu nakrájať na tenké pásiky), položiť na čistú šatku a pomliaždiť fľašou tak, aby sa z nich začala uvoľňovať šťava.

  Potom listy krátko ohriať nad parou a hneď naukladať na postihnutú časť tela tak, aby sa navzájom prekrývali – tak z nich môže najlepšie vytekať šťava.
  Obklad vymieňať 2-krát denne, keď príliš vlhne, aj častejšie. Nechať pôsobiť vždy podľa individuálnych pocitov, 1 -12 hodín. Potom kožu umyť a naolejovať.

  Kapustové obklady môžu vplyvom aktivácie liečebných procesov prechodne zhoršiť bolesti alebo sa z nich môže šíriť nepríjemný zápach. Tieto reakcie sú však prejavom úspešného liečebného procesu.

  Obklad pomáha pri bolestiach kĺbov a reumatických ťažkostiach, ekzémoch, akné, zápale nechtového lôžka a vredoch otvorených smerom von.
  Liečivé účinky

  Pri vonkajšom použití majú ,,sírnaté“ kapustové listy podivuhodnú schopnosť odvádzať kožou jedovaté látky a hnis, dezinfikovať a tíšiť zápaly.

  Keď sa priloží kapustový list na postihnuté miesto (ochorenia kĺbov, rany), podporuje vylučovanie tekutín z hlbšie ležiacich alebo susedných chorých tkanív. To zlepšuje situáciu v kĺboch, podporuje prekrvenie ich okolia a zlepšuje látkovú premenu.

  Okrem toho pôsobia kapustové obklady proti bolesti a natiahnutiu, čo sa využíva pri kožných chorobách a reumatických alebo kĺbových bolestiach.
  • jamk1Od kapusty chlap je tlstý... :o)
   • lahile
    AUTOR
    @jamk1  Tu sú...hustí... 😃
    • technik007@jamk1 ..K tej "kapouste" ešte knedľu a bravčové pečené pliecko...DDDDDD a potom aj chlap je tlstý..aj hustý...
     • lahile
      AUTOR
      @technik007  Veď na papu hej, ale ako obklad by som neodporúčala to mäso, ešte knedľu hej, ale teda mäso by bola škoda 😃
      Patrí do kolekcií