Bylinky a...receptíky z nich

14. máj 2019
Foto 8 z 59Späť na album
Bylinky a...receptíky z nich - Cibuľa ako liek

Cibuľa ako liek

 • lahile
  AUTOR
  Cibuľový čaj - nakrajanú cibuľu zaliať vriacou vodou, nechať 10 - 15 minút postáť, scediť a dosladiť medom. Pomaha najmä pri zápale priedušiek a hlasiviek. Niektoré recepty boli obohatené o fenyklové semienka či majoránku: 700 ml vody, 1 cibuľa,1 lyžica feniklových semienok, 1 polievková lyžica sušeného majoránu. Postup: do vody dať 1 prekrojenú cibuľu aj s 1 vrstvou šupky, pridať 1 lyžicu feniklu, priviest do varu avarit 10 minút. Potom pridať lyžicu majoránu a variť 5 minút. Precedit a piť.

  Cibuľový extrakt (sirup) je dobrý pre lepšie vykašliavanie hlienov. Našla som viacero receptov, no najviac sa mi pozdával tento: 1 väčšiu cibuľu a ošúpaný citrón nakrájame na kolieska a ukladáme do vyššej nádoby, (napr. zavárací pohár). Naspodok dáme citrón, potom cibuľu, zalejeme 1-2 lyžicami medu (prípadne posypeme kryštálovým cukrom). Vrstvíme opäť citrón, cibuľa, med. Dame na teplé miesto a o 2-3 hodiny cibuľa a citrón pustia šťavu. Zlejeme a podávame deťom po lyžičkách. Autorka odporúča pre staršie deti 6-8 lyžíc denne po dobu 4-6 dní, ak zbadáte ústup kašľa, znížte dávkovanie. Mladším deťom maximálne 4xza deň. Dôležité: sirup sa musí pripravovať každý deň čerstvý, neskladovať!

  Cibuľové vrecko - cibuľu pokrájať na drobno (prípadne úplne rozpučiť), dať do plátenného alebo bavlneného vrecka (prípadne zabaliť do látkovej vreckovky) a zavesiť na noc blízko hlavy prechladnutého človeka. Uvoľňuje to nos a dutiny (upokojuje sliznicu) a pomáha v spánku lepšie dýchať.

  Cibuľový obklad pri bolestiach hrdla a laryngitíde (zápale hlasiviek) - Cibuľu pokrájať na krúžky, ohriať na panvici (pozor, aby nebola horúca), zabaliť do bavlnenej plienky a zaviazať okolo krku.
  • lahile
   AUTOR
   Cibuľový sirup

   U detičiek nie je tento domáci liek veľmi obľúbený, ale zato mamičky si pochvaľujú jeho zázračné účinky pri detskom kašli a dýchacích ochoreniach.

   Cibuľový sirup pomáha pri suchom kašli, pretože zvlhčuje sliznicu a uľahčuje vykašliavanie. Okrem iného je veľmi účinný pri dezinfekcii hltana od baktérií, ktoré vo forme hlienu stekajú z nosohltana pri ochoreniach horných dýchacích ciest.Príprava sirupu si nevyžaduje dlhý proces, urobte ho vtedy, keď ste vy alebo vaše dieťatko choré. Sirup si pripravte večer, aby ste ho ráno mohli použiť. Väčšinou neodporúčam pridávať cukor do sirupov, v tomto prípade sa však cibuľa lepšie odšťaví v cukre, než v medíku. Ak máte možnosť, pri príprave použite nerafinovaný alebo trstinový cukor.

   1 väčšiu cibuľu nakrájajte na 0,5 cm kolieska. Na dno pohára, do ktorého sa cibuľa vojde nasypte 1 polievkovú lyžicu kryštálového (trstinového, nerafinovaného…) cukru a položte naň prvé koliesko cibule. Na cibuľu nasypte znovu 1 pol. lyžicu cukru a znovu uložte cibuľu. Takto opakujte prekladanie až po posledné koliesko cibule, ktoré posypete cukrom. Pohár prikryte tanierikom a nechajte pôsobiť do druhého dňa, kedy vám vznikne sirupová tekutina z výťažku cibule. Ráno začnite podávať dieťatku 2×1 čajovú lyžičku sirupu spolu s vodičkou alebo čajíkom na zapitie. Ak máte staršie dieťatko, radšej mu nehovorte, aký sirupček ide papať. Stačí, ak mu poviete, že papká dobrý liečik, ktorý mu urobila maminka z lásky 🙂 Ako prevenciu pred ochoreniami vypite každý deň ráno pred jedlom 1 čajovú lyžičku v pohári vody.
   • lahile
    AUTOR
    Ak cítite začínajúci kašeľ, uvarte si cibuľový čaj. Pomáha a ešte je aj lahodný. Je to zdravšia alternatíva ako bežné lieky.
    cibuľu
    jablko
    majorán
    vodu
    med
    citrón
    Cibuľu a jablká si nakrájate na tenké plátky. Jablká sa pridávajú do čaju preto, aby mal lahodnejšiu chuť. Nakrájané plátky dáme do hrnca. Dôležité je zaliať ich studenou vodou. V studenej vode sa lepšie uvoľnia silice z cibule a jablka. Necháte variť päť minút. Čaj odstavíte z ohňa.
    Pridáte do neho hrsť majoránu. Majorán pomáha pri nachladnutí alebo pri bolestiach hlavy. Bylinku si dáte do dlane a nad hrncom ju rozdrobíte, aby sa lepšie uvoľnila aróma. Dobre pomiešate. Majorán dodá čaju vôňu a doplní ďalšie povzbudzujúce látky.
    Čaj necháte odstáť asi desať minút. Liečivé látky sa lepšie uvoľnia a chute sa prepoja. Potom čaj scedíte. Dochutiť si ho môžete medom a citrónom. Podávate trikrát denne.
    Patrí do kolekcií