Ústredným miestom takmer každého bytu je obývacia izba. Obývačku používame pre mnohé činnosti ako odpočinok, rodinnú miestnosť, kde sa jej členovia stretnú aby sa zabavili, pozerali televízor alebo počúvali hudbu.
V obývacej izbe, ktorá je navyše vizitkou hostiteľa, trávia ľudia značnú časť dňa. Správne zariadená obývačka má plynulý tok čchi, nabáda k uvoľneniu a komunikácii. Disponuje energiou všetkých 5 prvkov, usporiadaním nábytku, výberom farieb a materiálov upravuje kozmické energie a podporuje členov rodiny.
SEDENIE
Sedacie súpravy by mali byť zložené z niekoľkých samostatných prvkov. Stred miestnosti má byť vidno odvšadiaľ tam, kde sedíte. Sedaciu súpravu dokáže spestriť stolík a dekoratívne umiestnené rastliny. Kreslá a pohovky s vysokými operadlami na chrbát a ruky sú ochranné a symbolizujú formácie korytnačky, draka a tigra.
Nie je vhodné aby osoba sedela chrbtom k oknu alebo dverám. Avšak, máte hosťa, ktorý hovorí viac ako by mal, môžete ho posadiť chrbtom ku dverám, čo spôsobí utlmenie jeho dominantnosti v skupine. Vhodné je sedieť chrbtom k stene.
KRBY
Je častým prvkom obývačky. Jeho správna poloha je veľmi dôležitá, pretože predstavuje silnú energiu ohňa, ktorá môže podporovať, ale aj spaľovať. Oheň navyše v cykle 5 prvkov podporuje energiu zeme a nesprávnym umiestnením nám môže podporovať kozmické energie ťažkostí a chorôb.
Vďaka ohňu, ktorý vychádza z krbu naša obývačka vyzerá príjemnejšie a dokáže k sebe pritiahnuť rodinu a priateľov. Nad krb je prospešné umiestniť zrkadlo, aby symbolicky bránilo čchi v úniku. Živiť oheň v krbe a zvyšovať jeho energiu majú schopnosť rastliny umiestnené po obidvoch stranách krbu symbolizujúcu energiu dreva.
NÁBYTOK
Rozloženie nábytku záleží od veľkosti obývačky. Ak je napríklad malá obývačka prepchatá ťažkým a tmavým nábytkom, mohlo by dôjsť k blokovaniu toku čchi. Pre veľké obývačky sa odporúča aby boli optický rozdelené nábytkom alebo rastlinami. Nábytok rozmiestňujte tak, aby jeho hrany nemierili na pohovku, vyvoláva to podvedomý stres a nepokoj.
OSTATNÉ DOPLNKY V OBÝVAČKE
Dávajte si pozor aby sa televízor nestal ohniskom miestnosti. Hifi a iné prehrávače umiestňujte čo najďalej od sedenia, aby ste sa vyhli elektromagnetickému žiareniu.
Pre rôzne dekorácie, ochranné symboly, obrazy a umelecké diela je obývacia izba ideálnym miestom. Aj takéto drobné veci vedia vplývať na vaše podvedomie. Vystavujte si len predmety, ktoré na vás pôsobia pozitívne, majú pre vás silný význam alebo dotvárajú vašu osobnosť.
FOTOGRAFIE V OBÝVAČKE
Pocit súdržnosti v rodine docielite zavesením spoločnej rodinnej fotografie vo vašej obývačke. Dôležité je aby sa hlavne všetci na fotke usmievali, pretože úsmev je prejavom šťastia. Aj samotné usporiadanie členov na fotografií vie ovplyvniť energiu vo vašej rodine.
Typy usporiadaní:
Trojuholníkové usporiadanie – dbajte na to, aby živiteľ rodiny alebo otec bol na vrchole trojuholníka.
Štvorcové usporiadanie – podobné obdĺžnikovému, vhodné najmä pre malé rodiny
Obdĺžnikové usporiadanie – toto usporiadanie naznačuje pravidelnosť, vyváženosť. Členovia rodiny pózujú tak, že majú hlavy v jednej línií.
Vlnité usporiadanie – používa sa pri rodine, kde prevažujú mužskí členovia rodiny. Otec alebo živiteľ rodiny by mal byť v strede a ostatné hlavy ľudí by nemali byť zoradené v jednej línií, ale vytvárať tvar vlnovky.
ZBYTOČNOSTI V OBÝVAČKE
Vymenujeme si veci, čo by absolútne nemali čo robiť v obývačke a tým nenarušili príjemnú atmosféru tejto miestnosti. Medzi zbytočné a narušujúce veci, ktorých by sme sa mali zbaviť sú: noviny a časopisy, plné popolníky, špinavé hrnčeky, detské hračky, opadané listy rastlín, nezaplatené účty a nevybavená korešpondencia na rímse krbu.
Odporúčania na vytvorenie pozitívnej čchi v obývacom priestore:

- Ak máme nesymetrický pôdorys, teda časť z neho chýba, rozšírime ho zrkadlom, alebo brúsenou krištáľovou guľou.
- Obývačka by mala byť plošne najväčšou miestnosťou v dome, pričom dispozične je najvhodnejšie umiestnená blízko vchodu.
- Ak náhodou leží nižšie ako ostatné časti bytu, „vytiahneme“ ju opticky nahor, napríklad pomocou svietidiel.
- Stropná výška v obývacej časti by nemala byť väčšia ako v časti jedálenskej.
- Ak je v miestnosti viacero dverí, hlavné dvere používame najčastejšie, ostatné je potrebné trpezlivo zatvárať.
- V prípade, že sú v stene osadené veľké okná, siahajúce až po podlahu, je potrebné ošetriť únik energie z miestnosti.
- Optimálne osadenie okna je v stene, ktorá zviera so stenou so vstupnými dverami pravý uhol. Okno priamo oproti dverám sa nepovažuje z hľadiska prúdenia energie v priestore za vhodné, rovnako ani rohové okná. Úniku energie je potrebné zabrániť vhodnou dekoráciou okien.
- Veľmi vhodné z hľadiska prúdenia životnej energie je, ak na obývací priestor plynule nadväzuje zimná záhrada.