Odporúčame: Mojasvadba.zoznam.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Príbeh nášho dreveného bazéna  vybrali sme

Nakoľko sa počet vašich lajkov pri našom bazéne prehupol cez päťstovku, rozhodol som som sa popísať príbeh tohto bazéna.
 
Po postavení našej drevenice s terasou som začal uvažovať o bazéne. V prvé roky nám stačil okrúhly plastový s nafukovacím golierom a kartušovou filtráciou. Časom ale deti rástli a začal som špekulovať nad väčším bazénom. Zadanie znelo: vyhútať niečo originálne, čo sa dá zhotoviť svojpomocne a nebude to stáť veľa peňazí. Tak sa začala fáza návrhu.
 
Zásadný vplyv na tvar bazéna má spôsob jeho prekrytia, takže som začal tým. Posuvné oblúkové prestrešenie som zavrhol pre jeho cenu a vzhľad v otvorenom aj zatvorenom stave. Stan z transparentnej fólie tiež vyzerá zle a má slabú životnosť a odolnosť voči vetru. Plávajúce lamely som zavrhol pre ich cenu. A tak, aj zo skúseností z predchádzajúceho bazéna, som vedel, že najvhodnejšie a najlacnejšie prekrytie je z transparentnej bublinkovej fólie, ktorá pláva na hladine. Pri kruhovom alebo nepravidelnom tvare bazéna sa však táto fólia zle odkrýva a zakrýva. Preto som sa rozhodol pre bazén v tvare obdĺžnika.
 
Pri rozhodovaní o veľkosti bazéna ma najviac usmernila kniha Bazény od Michala Vláška. V nej autor odporúča pre domáci bazén rozmer 6 x 3 x 1,3 m. Menší bazén človek časom oľutuje a väčší nemá, vzhľadom na náročnejšiu údržbu, význam. Kto chce plávať športovo, nech si kúpi protiprúd.
 
Ďalšia dilema prišla pri rozhodovaní, či si vybrať nadzemnú verziu, alebo kopať. Navštívil som niekoľko priateľov s bazénmi a kúpať sa v jame v zemi mi prišlo divné. Naviac peľ, prach a lístie, ktoré vietor kotúľa po zemi, padajú rovno do vody. Od kopania ma odradila aj vyššia finančná náročnosť výkopu, odvodnenia a betónovania bazéna a šachty na filtráciu. Svoju rolu zohrala aj obava z pádu detí do vody a starosť, čo s dierou v zemi, keď nás prestane baviť kúpanie. Uprednostnil som teda nadzemnú verziu. 
 
Hneď som sa pustil do prieskumu trhu, v akých vyhotoveniach sú v ponuke nadzemné bazény v požadovanom rozmere. Betónový prefabrikát vyžaduje žeriav. Betónovanie na mieste mi veľmi nevonia, radšej montujem. Pri lamináte a keramike je tiež potrebné betónovanie. Starý železný kontajner vyžaduje žeriav, má vyššiu cenu a veľkú hĺbku. Najviac sa mi pozdával obdĺžnikový fóliový bazén s kovovým rámom, ktorý držal jeho tvar. Bol som si ho prezrieť u dodávateľa, ktorý ho má napustený pri predajni. Aj cena a životnosť sa mi pozdávali. Nepozdával sa mi ale jeho plastový vzhľad, ktorý sa nehodí k našej drevenici a potreba ho na zimu odkladať niekam, kde nemrzne. Objavil som aj drevené bazény z tenších dosiek, ktorých steny sú popodopierané nevzhľadnými vzperami, na ktorých upevnenie je aj tak potrebná betónová platňa. Začal som teda dumať, ako pozvárať železné rámy stien, ktoré zvonka aj zvnútra obijem doskami a vnútro vyfóliujem. Plynulo som železné rámy nahradil drevenými hranolmi s doskami, až som skončil pri plných stenách len z hranolov. Medzi plusy som zaradil dizajn, ekologický materiál, dostatočnú životnosť smrekovca, odhadovanú na 10-15 rokov, tepelno-izolačné vlastnosti dreva, dobrú dostupnosť, cenu a opracovateľnosť dreva. Vodotesnosť som plánoval zabezpečiť vyfóliovaním. Jedinú obavu som mal z toho, či drevo udrží ten tlak vody. Keďže som sa nikde nedopátral ani nedogúglil k podobnému výtvoru, ostávala mi jediná možnosť - vyskúšať to :-) Posmelila ma aj vizualizácia deformácií stien, ktorú mi spravil @jozopan a tá jasne hovorila, že to steny vydržia.
 
Vstup do vody som sa rozhodol vyriešiť bez schodíkov, cez dve lavice v rovnakej výške vonku aj vo vnútri bazéna. Tieto lavice využívame aj na sedenie a odkladanie vodných hračiek. Pod vnútornú lavicu som umiestnil pieskovú filtráciu, ktorá 4x za deň po polhodine mieša vodu, aby ju slnko rovnomernejšie ohrievalo. Sací aj vratný prestup fóliou sú umiestnené v lavici. Filtráciu tiež používame pri vysávaní dna, keď do jej sacieho prestupu fóliou pripájame vysávač. Skimmer na zber nečistôt z hladiny nie je potrebný, lebo na hladine je väčšinu času transparentná bublinková solárna plachta, ktorá prepúšťa slnečné lúče do vody, ale bublinky vzduchu izolujú vodu od chladnejšieho vonkajšieho vzduchu, čím bránia jej chladnutiu. Plachta na hladine tiež bráni odparovaniu vody a chlóru, čo znižuje náklady na údržbu.
 
Bazén aj s technológiou bol vymyslený, nasledoval rozpis reziva z odolného smrekovca v priereze 100 x 100 mm a jeho napílenie. Medzičasom som dal vyrobiť z vysokopevnostnej 16 mm oceľovej guľatiny závitové tyče na spojenie a stiahnutie stien. Po dovezení hranolov sme ich s manželkou nakrátili a navŕtali do nich otvory na závitové tyče. 
 
 
Prvotné miesto na vydláždenej terase sa ukázalo ako nevhodné, preto sme teleso bazéna premiestnili vedľa terasy. Ako podklad slúži okrúhly štrk frakcie 16 - 22 mm vo vrstve asi 5 cm, ktorý zabezpečuje, okrem odvodnenia dna, aj jeho tepelnú izoláciu. Na spevnenie stien som použil pozinkovanú pásovinu, ktorá pri zemi spája závitové tyče protiľahlých stien a bráni tak roztlačeniu stien tlakom vody. Na závitové tyče sme s manželkou postupne po vrstvách nasúvali navŕtané hranoly.
 
 
Po osadení vrchného radu hranolov som steny poriadne stiahol už spomínanými závitovými tyčami a tento náš výtvor som nechal cez zimu sušiť.
 
 
Na jar nasledujúceho roka som do vrchných hranolov zadlabal prečnievajúce matice a závitové tyče som po utiahnutí matíc skrátil pod úroveň vrchnej hrany hranolov. Rohové spoje hranolov som ešte poistil dlhými vrutmi s veľkými hlavami. Vrch vnútornej lavice a dno bazéna zmäkčuje netkaná geotextília v štyroch vrstvách. Následne som na roh vnútornej lavice a na vrchné hranoly priskrutkoval poplastovaný plech o ktorý som privaril bledosivú strešnú fóliu Bauder Thermofol U15.
 
 
Následne som o stenovú fóliu privaril dno zvarené z dvoch pásov tejto fólie. Do rohov som ešte pre istotu privaril plastové rohové výstuže. Do lavice som osadil a vodeodolným tmelom prilepil prechodky na filtráciu.
 
 
Manželka vyriadila vnútro bazéna a napustil som do neho asi piaď vody, aby sa napla fólia.
 
Na druhý deň nadišiel "deň D", ktorý mal preveriť, či je tento projekt životaschopný. Ráno som osadil filtráciu a pustil som sa do napúšťania. Počas napúšťania som sa ešte boril s netesnými spojmi na hadiciach filtrácie a dokončoval som priváranie fólie na vrchnej hrane. Každú hodinu som tiež meral, o koľko sa tlakom vody roztiahli vrchy dlhších stien bazéna. Po napustení vody som pomykal každou stenou bazéna, aby si sadli spoje a aby som otestoval ich pevnosť. Nasledovala ďalšia pevnostná skúška formou skoku vyše metrákovej bomby do vody, ktorú som natáčal na video :-) Keďže náš drevený bazén vydržal aj túto skúšku, bolo jasné, že to bol dobrý nápad a mne spadol kameň zo srdca. 
 
 
Po napustení 18 000 litrov vody z obecného vodovodu, do nej na začiatku sezóny vylejeme dva litre Sava a do plaváka dávame počas celej sezóny tablety 5v1 podľa návodu na obale. Občas zmeriame PH a raz za sezónu je potrebné ho znížiť na úroveň 6,8. Ukázalo sa, že žiadny dodatočný ohrev vody tento bazén nepotrebuje a teplota vody sa počas takmer celej sezóny pohybuje od 26°C do 30°C, čo je pre nás ideálna teplota na kúpanie. V roku 2017 mala naša kúpacia sezóna 3 mesiace. V tomto roku sme už, vďaka globálnemu otepľovaniu, začali štvrtý mesiac. Bazén sa nachádza v nadmorskej výške 360 m.n.m.
 
Po dvoch sezónach už môžem zhodnotiť pozitíva a negatíva nášho bazéna. Medzi najväčšie pozitíva by som zaradil originálne dizajnové riešenie, výborné tepelnoizolačné vlastnosti dreva, výbornú odolnosť a farbostálosť fólie, možnosť ho kedykoľvek presunúť na iné miesto, alebo ho bez vyvolaných nákladov (problém čo s jamou) zlikvidovať, jednoduché rolovanie solárnej plachty na plastovú rúrku, ktoré zvládne aj dieťa a nízku cenu celého kompletu. Náklady na jeho stavbu boli 1400€, z toho 650€ drevo, 310€ fólia, 140€ filtrácia, 100€ spojovací materiál, 90€ solárna plachta, 50€ hadice, 30€ netkaná textília a 30€ prechodky. 
 
 
Nevýhody som zatiaľ nepostrehol žiadne, ale ak by som ho robil znova, skúsil by som ho spraviť zo sušených smrekovcových hranolov 150 x 150 mm a nie zo surových 100 x 100 mm. Naše hranoly schli v už zmontovanom stave a tak medzi nimi po vysušení vznikli niekoľkomilimetrové medzery a navyše sa na dlhších stenách pri sušení od tlaku vody natrvalo prehli. Tento priehyb ale nie je nijako výrazný, je to 6 cm na 6 m, čo nebráni riadnemu užívaniu tohto bazéna. Zaujímalo by ma ale, ako by sa správali suché smrekovcové hranoly 150 x 150 mm.
 
Na záver len dodám, že budem rád, ak sa nájdu ďalší majstri, ktorí si vyrobia podobné bazény a podelia sa so mnou o svoje skúsenosti s ich výrobou a prevádzkovaním. 
 
Podrobnejšia fotodokumentácia z výstavby je v mojom albume s názvom Drevený bazén 6 x 3 x 1,3 m.
Pridané 13. aug 2018  •  Páči sa mi to
jakino  
Pridané 13. aug 2018